Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
رشد ذهنی کودک صفر تا ۶ ماهه
324

رشد ذهنی کودک صفر تا ۶ ماهه

|
0 دیدگاه

رشد کودک طی سال اول از بقیه عمر بیشتر است. در پایان ۶ ماهه اول، کودک اطلاعات زیادی در مورد دنیای اطراف کسب می‌کند.کودک زیر ۶ ماه برای هر نوع آگاهی و تجربه متکی به پرستار خود است.

خصوصیات رشد ذهنی نوزاد

کودکان از طریق حواس پنجگانه بینایی، شنوایی، لامسه، چشایی و بویایی خود همه چیز را می‌آموزند و عکس‌العمل نشان می‌دهند. نوزاد به کمک این حواس رشدیافته می‌تواند با مادر و مراقبان خود ارتباط برقرار کند. رشد ذهنی و ادراکی با این پنج حس در هم تنیده است. مثلاً شنوایی ضامن یادگیری زبان است. دیدن ضامن رشد شناختی و لمس کردن برای پرورش هیجانی نوزاد اهمیت دارد.

ـ نوزاد به صدا و لمس پاسخ می‌دهد. توانایی رشد ذهنی کودک بیش از تصور ما است. نوزاد می‌تواند صداها را بشنود و مکان آنها را شناسایی کند. می‌تواند سرش را به طرف منبع صدا برگرداند. نوزاد به محض تولد، صدای مادرش را بر صداهای دیگر ترجیح می‌دهد و سرش را به طرف آن برمی‌گرداند.

تا یک ماهگی می‌تواند صداهای آشنای دیگر را تشخیص دهد. لمس کردن چه قبل از تولد و چه بعد از تولد باعث رشد هیجانی و جسمی کودک می‌شود و به کودک آرامش و امنیت می‌دهد.

ـ بینایی نوزاد به گونه‌ای است که می‌تواند طرح کلی اشخاص و اجسام را تشخیص دهد. برای اینکه بتواند کنترل چشمانش را بیاموزد، به چند هفته تمرین نیاز دارد. در سه ماهگی می‌تواند اشیاء و افراد را با چشم خود دنبال کند.

نوزاد برخی طرح‌ها را بر دیگر طرح‌ها ترجیح می‌دهد اما از طرح صورت بیشتر خوشش می‌آید و در این میان به چشم‌ها و بینی بیشتر توجه می‌کند. تضاد رنگ‌ها را نیز دوست دارد اما به طرح‌های سیاه و سفید درشت بیشتر توجه دارد. تشخیص تفاوت رنگ در کودک دو ماهه مثل بزرگسال است.

ـ نوزاد بوی مادر را به بوی دیگران ترجیح می‌دهد. حتی هنگامی که در آغوش مادر نیست، بوی او را تشخیص می‌دهد. علاوه بر آن، خیلی زود بوی شیرین را بر بوی تلخ ترجیح می‌دهد. می‌توانید با قرار دادن اجسام بودار مثل گل، لیمو ترش، وانیل، پرتقال یا دارچین در کنار تخت کودک حس بویایی او را تقویت کنید.

ـ چشایی: نوزاد مزه شیر مادر را به مزه شیرهای دیگر ترجیح می‌دهد.

ـ شنوایی نوزاد کامل است و برای رشد هیجانی، شناختی و اجتماعی در تمام مراحل زندگی به او کمک می‌کند.

می‌توانیم با انجام برخی کارها رشد ذهنی و توانایی‌های نوزادان را تقویت کنیم:

ـ به نوزادان کتاب‌های مصور نشان دهید. نوزادان از تماشای تصویرهای رنگی لذت می‌برند. برای آنها کتاب بخوانید. نوزادان دوست دارند به صدای مادر یا پرستار خود گوش کنند.

ـ با نوزاد خود صحبت کنید. به روی او لبخند بزنید. برایش وقایعی را تعریف کنید.

ـ از آینه‌های نشکن برای بازی کودک استفاده کنید یا آن را به دیوار بزنید تا هنگام بازی و لباس پوشیدن خودش را مشاهده کند.

ـ از آویزهای رنگی برای تزئین تخت نوزاد استفاده کنید.

ـ او را روی تشک کم‌ارتفاع قرار دهید تا بتواند به راحتی دست و پای خود را حرکت دهد و به اسباب بازی‌هایش نگاه کند.

ـ بهتراست اسباب بازی‌هایی با صداهای متفاوت تهیه کنید. اسباب بازی‌های موزیکال برای کودکان جالب است. کمی بعد می‌آموزد با ضربه زدن به آنها صدا تولید کند.

ـ برای کودکان آواز بخوانید. برای آنها آهنگ پخش کنید.

برقراری ارتباط با کودک نقش زیادی در پرورش هوش او دارد. گفتار اولیه کودک به صورت گریه است. بنابراین به گریه کودک توجه کنید زیرا او برای نشان دادن حالات مختلف و مطرح کردن هر نیازش نوع خاصی از گریه را پیش می‌گیرد و با تولید صداهای مختلف منظور خود را به والدین یا مراقبان خود گزارش می‌کند. کم‌کم می‌توانید گریه گرسنگی را از گریه ترس و درد تشخیص دهید.

آموختن برخی رفتارهای خاص می‌تواند در دریافت پاسخ‌های خاصی دخیل باشد و تأثیر علت و معلولی ایجاد کند.

اگر والدین در برابر برخی رفتارهای کودک پاسخ‌های مثبت بدهند، در ایجاد اعتماد به نفس کودک کمک کرده‌اند. پس باید این پاسخ‌های مثبت را بیاموزند. مثلاً بهتر است والدین به حالات خلقی کودک خود بیشتر توجه کنند و به صداهایی که کودک تولید می‌کند، متناسب با خلق او پاسخ بدهند. آنها می‌توانند صداهای کودک را تقلید کنند یا هنگامی که کودک مهارت جدیدی آموخت و آن را به کار بست، او را تشویق کنند.

والدین با نوزاد به زبان کودکانه صحبت کنند. کلمه‌ها را شمرده و درست تلفظ کنند و با دادن زمان کافی برای پردازش هر کلمه در درک بهتر به کودک کمک کنند.

والدین برای فهماندن منظور خود به کودک از حرکات و ژست‌های صورت و بدن کمک بگیرند.

برای تشخیص مشکل نوزاد به نحوه گریه کردن او توجه کنند تا بهتر به نیازهای او پاسخ دهند.

والدین برخی بازی‌ها را با کودک اجرا کنند. مثلاً دالی موشه می‌تواند کمک کند تا نوزاد با مفهوم غایب و حاضر آشنا شود. این بازی به پرورش درک بقای شیء نیز کمک می‌کند.

والدین و مراقبان، کودک را در آغوش بگیرند و نوازش کنند تا به رشد جسمی و عاطفی او کمک کنند.

[click_like post_id='34988']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.