923

شرایط ایمنی در تختخواب کودک

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

کودکان تا ۲ سالگی بسیار آسیب‌پذیر هستند و مراقبت از آنها در این سنین بسیار حائز اهمیت است زیرا ممکن است آسیب و صدمه‌ای در این سن پیامدهای دائمی و جبران‌ناپذیری بر جای گذارد.

تختخواب کودک از نظر ایمنی باید دارای شرایط زیر باشد:

ـ فاصله بین نوارهای چوبی نباید بیشتر از ۶ سانتیمتر باشد. به این ترتیب، احتمال گیر کردن سر کودک در بین آنها از بین می­‌رود.

ـ هیچ نوع بریدگی نباید در بالا یا پایین تخت وجود داشته باشد زیرا امکان دارد باعث گیر افتادن سر کودک شود.

ـ اگر تخت دارای گوشه­‌های بلندی است که احتمال دارد گوشه‌­ای از لباس در آن گیر کند، باید آنها را با اره کوتاه کرد.

ـ تمام پیچ‌­ها، زبانه­‌ها و تجهیزات باید در جای خود محکم شوند تا مانع جدا شدن قطعات تخت از یکدیگر شوند. در غیر این صورت فعالیت کودک در آن می­‌تواند باعث فروپاشی تخت و خفگی او شود.

ـ بعد از نصب تخت، هر هفته تخت از نظر آسیب به تجهیزات، شل شدن نقاط اتصال، گم شدن قطعاتی از آن یا ایجاد لبه­‌های تیز بررسی شود. والدین نباید از تخت­‌هایی که قسمتی از آن شکسته یا مفقود شده، استفاده کنند.

 والدین بایستی برای پیشگیری از سایر خطرات مربوط به تختخواب و محل استراحت به توصیه های زیر نیز عمل کنند:

۱- تشک باید به نحوی با کف تخت هم‌اندازه باشد که هیچ فاصله­‌ای بین آن و دیواره­‌های تخت باقی نماند. اگر والدین بتوانند دو انگشت خود را در فاصله بین تشک و دیواره تخت وارد کنند، این تشک برای این تخت مناسب نیست و باید آن را با تشکی که این فاصله را پر کند، تعویض کرد.

۲. اگر تشک جدید است، پوشش پلاستیکی آن باید جدا و دور انداخته شود زیرا می­‌تواند باعث خفگی کودک شود. اگر والدین بخواهند تشک را با پوشش پلاستیکی کلفتی بپوشانند، باید اندازه آن کاملاً مناسب و زیپ قابل اعتمادی داشته باشد.

۳. به محض اینکه کودک قادر به نشستن شد، کف تختخواب باید پایین آورده شود، به حدی که کودک نتواند خود را روی لبه تخت بکشاند و روی دیواره آن آویزان شود. وقتی کودک قادر به ایستادن است، سعی می­‌کند خود را از تختخواب بالا بکشد، بنابراین وقتی قد کودک به ۸۹ سانتیمتر یا ارتفاع دیواره تختخواب به کمتر از سه‌چهارم قد کودک رسید، کودک باید به محل خواب دیگری منتقل شود.

۴. وقتی تشک کاملاً در پایین­‌ترین حد تخت قرار گرفت، لبه فوقانی نرده تخت باید حداقل ۲۳ سانتیمتر بالاتر از سطح تشک قرار گیرد. والدین باید مطمئن شوند که چفت قفل‌کننده­‌ای که لبه تخت را بالا نگه می­‌دارد، به اندازه کافی دارای استحکام است به نحوی که کودک نتواند آن را از جای خود خارج کند. همیشه وقتی کودک در تخت خود قرار دارد، والدین فراموش نکنند که لبه تخت را بالا بکشند و چفت آن را محکم ببندند.

۵. والدین باید به طور متناوب تختخواب را بازدید کنند تا مطمئن شوند که هیچ لبه خشن یا نقاط تیزی روی قسمت­‌های فلزی آن یا تراشه­‌ای از چوب یا شکستگی روی دیواره آن ایجاد نشده است. اگر والدین متوجه شدند علائمی از گازگرفتگی روی دیواره چوبی تخت وجود دارد، آن را باید با نوار پلاستیکی بپوشانند.

۶. وقتی کودک هنوز شیرخوار است، برای جلوگیری از ضربه­‌های سر به دیواره تختخواب، دیواره­‌ها را با بالشتک­ ضربه‌گیر بپوشانید. مطمئن شوید که بالشتک­‌ها تمام دیواره تخت را پوشانده است. برای اینکه بالشتک­‌ها از جای خود جدا نشوند، باید آنها را با حداقل شش نوار یا بند روی دیواره تخت ثابت کرد.

۷. به محض اینکه کودک توانست در وضعیت ایستاده قرار گیرد، بالشتک­‌ها باید از تختخواب کودک برداشته شود.

۸. بالش، لحاف، پوست گوسفند و سایر محصولات نرم را نباید در تختخواب کودک قرار داد.

۹. اگر یک وسیله سرگرمی متحرک در بالای تخت کودک نصب شده، باید اطمینان حاصل شود که به نحو ایمنی بخشی از آن به دیواره نصب شده است. همچنین در ارتفاعی نصب شود که از دسترس کودکتان دور باشد و کودک نتواند آن را پایین بکشد و زمانی که توانست روی دست­‌ها و زانوهای خود بلند شود یا به پنج ماهگی رسید، آن باید از روی تخت کودک جدا شود.

۱۰. وقتی کودک بتواند به حالت چهار دست و پا قرار گیرد، عروسک­‌های بالای تختخواب کودک برداشته شود. اگرچه برخی از عروسک‌هایی در بازار وجو دارد که دارای دست و پای بلندی هستند و بسیار منعطف و مقاوم هستند اما بهتر است آنها نیز از بالای تخت کودک برداشته شود زیرا ممکن است کودک آنها را به طرف خود بکشد و برای خود ایجاد خطر کند و آنها را به دهان خود ببرد که امکان بیمار شدن کودک  را افزایش می‌دهد.

۱۱. به منظور پیشگیری از سقوط بسیار شدید کودک و حفظ او از گرفتار شدن در بندهای آویزان شده از پنجره­‌ها یا پرده‌­ها، هرگز تخت و محل خواب کودک در کنار پنجره قرار داده نشود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.