Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
ارتباط فشار خون و نارسایی مزمن كلیه
337

ارتباط فشار خون و نارسایی مزمن كلیه

|
0 دیدگاه

هایپرتانسیون یك مشكل عمده است و بزرگترین عامل خطر برای پیشرفت و بدتر شدن بیماری مزمن كلیه در افراد دیابتی و غیردیابتی است.

چگونه وجود بیماری مزمن كلیه را اثبات نماییم؟

اندازه‌گیری GFR (میزان فیلتراسیون گلومرولی) به عنوان معیار عملكرد كلیه همراه با ارزیابی پروتئین یا آلبومین ادرار باید جهت بررسی بیمار انجام شود. با وجود پیشرفت‌های آزمایشگاهی در ارزیابی بیماران، آگاهی بیماران مبتلا به نارسایی مزمن كلیه چندان مناسب نیست. بیماران با بیماری مزمن كلیه چندین بار بیشتر از افراد عادی جامعه به دلیل بیماری قلبی عروقی فوت می‌كنند.

شیوع بیماری مزمن كلیه در دنیا چگونه است؟

شیوع بیماری مزمن كلیه و به دنبال آن نارسایی مزمن كلیه مرحله نهایی رو به افزایش است. شایع‌ترین (البته نه تنهاترین) عوامل بیماری مزمن كلیه دیابت شیرین و پرفشاری خون (هیپرتانسیون) هستند. عوارض قلبی عروقی با كاهش GFR به زیر ۶۰ Ml/min افزایش می‌یابد و بنابراین شناسایی و كاهش CKD مقدمه‌ای بر افزایش سلامت عمومی است.

افراد مسن، مردان و نژاد آفریقایی – آمریكایی كه سابقه قبلی هایپرتانسیون دارند، استعداد ابتلا به نارسایی كلیه مرحله نهایی بیشتری خواهند داشت.

نقش پرفشاری خون (هیپرتانسیون)

هایپرتانسیون یك مشكل عمده است و بزرگترین عامل خطر برای پیشرفت و بدتر شدن بیماری مزمن كلیه در افراد دیابتی و غیردیابتی است. جمعیت دنیا هر روز پیرتر می‌شود و سن بالا شایع‌ترین عامل خطر برای پیشرفت هایپرتانسیون و دیابت به دنبال آن بیماری مزمن كلیه می‌باشد. شیوع هایپرتانسیون ۳۴ درصد در كشورهای پیشرفته و ۸۰ درصد در كشورهای در حال پیشرفت است.

میزان هایپرتانسیون در افراد بالای ۶۰ سال بیشترین است و در BMI بالای ۳۰ افزایش می‌یابد. كمتر از نیمی از وجود بیماری آگاهی دارند، كمتر از نیمی درمان می‌شوند و كمتر از ۳/۲ با دارو به فشارخون كمتر از ۹۰/۱۴۰ می‌رسند. وضعیت در بیماران مبتلا به CKD از نظر آگاهی و درمان به مراتب بدتر است.

كدام نوع از فشارخون عامل خطر بالاتری برای كلیه و سیستم قلبی و عروقی است؟

براساس مطالعات موجود فشارخون سیستولیك بیشتر از فشارخون دیاستولیك عامل ایجادكننده حوادث قلبی عروقی و پیشرفت بیماری كلیه است.

هدف از درمان هایپرتانسیون در بیماران CKD چیست؟

فشارخون سیستولیك كمتر از mmHg 130 و كمتر از mmHg 125 در صورتی كه دفع پروتئین ۲۴ ساعته در ادرار از یك گرم بیشتر باشد. همانطور كه قبلا اشاره شد دیابت شیرین و هایپرتانسیون شایع‌ترین مسببین CKD هستند.در حال حاضر بیش از ۲۴۰ میلیون بیمار دیابتی در دنیا وجود دارد كه در سال ۲۰۲۵ به دنبال پیر شدن جامعه، زندگی شهری، عادات غذایی نامناسب و افزایش مصرف چربی این میزان به ۳۸۰ میلیون خواهد رسید.

بیشتر از ۵۰ درصد بیماران دیابتی در دنیا از وضعیت خود آگاهی ندارند و درمان نمی‌شوند. همان عاداتی كه چاقی را افزایش می‌دهند عوامل مستعدكننده دیابت را در برمی‌گیرند مانند سابقه فامیلی، بروز هایپرتانسیون، سن، افزایش وزن بدن، فقدان ورزش و عادات غذایی ناسالم.

در حال حاضر نه تنها آگاهی در مورد CKD در دنیا كم است بلكه دانش پزشكان نیز در مورد عوامل مستعدكننده آن مانند دیابت شیرین و هایپرتانسیون پایین است. در یك بررسی در آمریكا مشخص شد كه ۲/۱ پزشكان عمومی از نقش تاریخچه خانوادگی به عنوان عامل خطر برای CKD آگاهی نداشتند

در حالی كه نژاد آمریكایی‌های آفریقایی تبار را در ۴/۱ موارد مقصر دانستند و از دیابت و هایپرتانسیون به ترتیب در ۹۵ درصد و ۹۷ درصد موارد به عنوان عامل خطر CKD یاد می‌كردند.با تمام این آگاهی‌ها كمتر از ۶۰ درصد موارد درمان مناسب دریافت می‌كردند.

تكلیف چیست؟

مهم‌ترین راه‌حل آن است كه بر روی آگاهی اجتماعی متمركز شده و برنامه‌های غربالگری و برنامه‌های آموزشی برای بیماران و پزشكان اجرا شود. هدف آن باشد كه به هنگام تشخیص CKD هایپرتانسیون بهتر درمان شود.

جمعیت دنیا رو به پیر شدن است و به همین دلیل اختلالاتی مانند هایپرتانسیون و دیابت ملیتوس رو به فزونی است و این به بهای سنگینی برای جوامع تمام خواهد شد در سال ۲۰۰۵ در آمریكا ۳۲ میلیون دلار در چنین برنامه‌هایی هزینه شده است.

این هزینه‌ها باید به سمت شناسایی و پیشگیری از پیشرفت CKD سوق داده شود.راه مطمئن برای پیشگیری از CKD شامل غربالگری پرفشاری خون هایپرتانسیون بهبود تست‌های تشخیصی، شناسایی عوامل مستعدكننده همراه مانند دیابت ملیتوس و درمان جدی این اختلالات است.

[click_like post_id='33774']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.