425

بیماری‌ کلیه و مجاری ادرار از دیدگاه طب سنتی (۱)

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

از دیدگاه طب سنتی علت‌ایجاد سنگ در کلیه و مثانه، وجود حرارت خارج از حد اعتدال در بدن و تاثیر آن بر روی اخلاط غلیظ و لزج می‌‌باشد.

بررسی سنگ کلیه و مجاری ادرار از دیدگاه طب سنتی

از دیدگاه طب سنتی علت‌ایجاد سنگ در کلیه و مثانه، وجود حرارت خارج از حد اعتدال در بدن و تاثیر آن بر روی اخلاط غلیظ و لزج می‌‌باشد، بدین صورت که حرارت، موجب خشک شدن و افزایش غلظت رطوبت شده و اخلاط غلیظ را متحجر و تبدیل به سنگ می‌‌نماید.

در‌این میان ضعف قوه‌‌ دافعه کلیه و تنگی مجاری ادرار‌‌ی نیز مزید بر علت شده و احتمال تشکیل سنگ را افزایش خواهد داد. از دیدگاه طب سنتی و حکما مهم‌ترین راه پیشگیری از بروز سنگ، جلوگیری از‌ایجاد فضولات و اخلاط غلیظ و لزج است و ‌این مهم جز با تقویت معده و قوت ‌هاضمه و نیز مصرف مواد غذایی مناسب امکان پذیر نخواهد بود .

پس‌‌یک اصل مهم در پیشگیری و درمان‌این بیماری توجه به دستگاه گوارش است که در‌این خصوص می‌‌بایست موارد زیر مورد توجه قرار گیرند:

۱ـ بایستی غذا را زیاد جوید تا کاملا با آب دهان آغشته گردد.

۲ ـ از پرخوری پرهیز نموده و در تقویت معده کوشید تا خوراک را به خوبی گوارش دهد بدین صورت که روزی ۲ بار، صبح و عصر در ساعت معینی نسبت به اجابت مزاج اقدام نمود.‌‌

یکی از توصیه‌های موثر در ‌این زمینه، استفاده از جوشانده‌‌ی انجیر، سپستان فلوس و ترنجبین است. از آنجا که مصرف مسهل‌های قوی در بیماران مبتات به سنگهای کلیه جایز نیست، می‌‌توان ‌این ترکیب را که ‌‌یک مسهل ملایم است، توصیه نمود.

۳- ‌‌یکی دیگر از اقداماتی که می‌‌تواند در پیشگیری از تشکیل سنگ مفید باشد، ماساژ بدن و استفاده از حمام، به حد اعتدال، در بیماران مبتلا به سنگ کلیه است زیرا‌‌ یکی از علل تولید سنگ‌های مجاری ادراری در بدن، پرخوری، عدم تحرک و ‌‌یکجا نشستن است.

لذا ورزش معتدل و ملایم در ‌این بیماران نیز مفید خواهد بود. اما انجام ورزش‌های طاقت‌فرسا و شدید و نیز جماع مفرط و خارج از اعتدال به سبب افزایش حرارت و ‌ایجاد خشکی، برای ‌این دسته بیماران مناسب نیست. علاوه بر ‌این‌ این‌دسته بیماران هرگز نباید در حالت سیری و پر بودن شکم به ورزش بپردازند چرا که خود زمینه‌ساز‌ایجاد سنگ خواهد شد.

بطور کلی از دیدگاه طب سنتی بهترین اقدام درمانی برای سنگ کلیه کمک به بهتر شدن هضم، تقویت معده، ورزش (در زمان خالی بودن معده) و حمام معتدل می‌‌باشد (حمام کردن بعد از غذا مخصوصا بعد از غذای چرب و سنگین مضر می‌‌باشد)

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.