784

عارضه برگشت ادرار از مثانه

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

برگشت ادرار از مثانه به کلیه که به آن ریفلاکس ادراری نیز گفته می‌‌شود بیماری شایع دوران کودکی است که در صورت بی‌توجهی و بروز عفونت‌‌های ادراری ناشی از آن کلیه‌‌های فرد قادر به رشد طبیعی در سنین رشد کودک نخواهند بود.

ریفلاکس ادراری

ریفلاکس ادراری در حدود ۱۰ درصد کودکان وجود دارد. در دختربچه‌‌ها بیشتر از پسربچه‌‌ها دیده می‌‌شود. ممکن است با سابقه فامیلی مشابه همراه باشد و حدود ۳۰ درصد افراد فامیل کودک مبتلا برگشت ادرار خواهند داشت. در صورت ایجاد عفونت ادراری در کودک، پزشک بعد از درمان اولیه عفونت، از نظر برگشت ادرار بررسی‌‌های لازم را انجام می‌‌دهد.

روش مطمئن تشخیص ریفلاکس ادراری، عکس رنگی از مثانه است. عکس رنگی مثانه، وجود ریفلاکس ادراری و درجه آن را مشخص می‌‌کند. برحسب شدت برگشت ادرار به کلیه‌ها، پنج درجه رفلاکس وجود دارد. ۱۵درصد کلیه‌‌های دارای درجات پایین ریفلاکس (درجات ۱ و ۲ و ۳) اسکار خواهند داشت و در درجات ۴ و ۵ ریفلاکس، تا ۶۵ درصد کلیه‌‌ها ریفلاکس خواهند داشت.

در نهایت ریفلاکس شدید منجر به فشارخون کلیوی و نارسایی کلیه می‌‌شود. دوپلیکاسیون کلیه‌‌ها (کلیه دوقلو) نیز اغلب با ریفلاکس پل تحتانی کلیه همراه است. مثانه نروژنیک (مثانه عصبی) ناشی از بیماری‌‌های ستون فقرات در کودکان (مثل مننگومیلوسل) با ریفلاکس ادراری در ۳۰ تا ۵۰ درصد کودکان مبتلا همراه است.

 درمان

گفته شد که برحسب شدت برگشت ادرار به کلیه‌‌ها، پنج درجه ریفلاکس وجود دارد.  درجات پایین‌تر ریفلاکس، امکان بهبود خود بخودی درحین رشد کودک را خواهند داشت. در واقع در اثر تکامل دریچه محل اتصال حالب به مثانه همزمان با رشد کودک، برگشت ادرار کمتر و کمتر شده و در نهایت متوقف می‌‌گردد.

در این بیماران، وظیفه مهم پزشک و والدین، پیشگیری از ایجاد عفونت ادراری تا زمان بهبود تدریجی و خودبخودی ریفلاکس است. میزان بسیار کمی‌‌از داروی آنتی بیوتیک، هر شب به کودک داده می‌‌شود تا از ایجاد عفونت جلوگیری شود. هر شش ماه یکبار وضعیت برگشت ادرار با عکس رنگی مثانه چک می‌‌شود تا این کاربهبودی کامل و توقف ریفلاکس ادامه می‌‌یابد.

بعد از اطمینان از برگشت نیافتن ادرار، آنتی‌بیوتیک قطع می‌‌شود. درجات بالای ریفلاکس امکان بهبود خودبخود را ندارند و از همان ابتدا و قبل از آسیب به کلیه‌‌ها، درمان جراحی برای اصلاح دریچه نارسای حالب به مثانه، انجام خواهد شد. عمل جراحی به صورت عمل باز و یا بصورت تزریق از راه مجرای ادرار ماده تنگ کننده سوراخ حالب خواهد بود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.