717

وزن گیری کودک؛ از تولد تا یک سالگی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

مادرها اصولاً آدم‌های نگرانی هستند. آنها وقتی نوزادشان به دنیا می‌آید، مدام دنبال این هستند که ببینند وزن گیری کودک آن‌قدر که باید بوده یا نه.

سیر رشد و وزن گیری کودک از زمانی که به دنیا می‌آید تا وقتی که به یک سالگی برسد، به چه شکل است؟

برای اینکه تشخیص بدهیم سیر رشد کودک ماه به ماه مناسب بوده یا نه، باید به یک سری مسائل جانبی توجه کنیم. مثلاً نوزاد به طور معمول در سه ماهه اول تولد باید روزانه بین بیست تا سی گرم وزن اضافه کند. این مقدار در جامعه نرمال است، حالا ممکن است تعدادی از بچه‌ها کمتر از این وزن بگیرند و تعدادی مقداری بیشتر.

اما به طور میانگین باید بگوییم در سه ماهه اول، نوزاد در ماه باید بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم وزن بگیرد.البته در این بین باید سیر رشد کودکانی که قبل از این نوزاد به دنیا آمده‌اند و همین طور الگوی رشد خانواده را به شکل کامل در نظر بگیریم. بعضی از افراد به شکل ژنتیکی چاق هستند و بعضی دیگر لاغر. بیشتر مواقع نوزاد هم تحت تأثیر همین حالت ژنتیکی رشد می‌کند.

اگر والدین یا خواهر و برادرهای قبلی لاغر باشند، طبیعی است که نوزاد هم لاغر باشد و برعکس. مادران قبل از اینکه از این موضوع ناراحت شوند، بهتر است به سیر رشد خودشان و کودکان قبلی‌شان نگاهی بیندازند.

میزان رشد و وزن گیری کودک بعد از سه ماهگی چقدر است؟

سرعت رشد نوزاد بعد از سه ماه کمتر می‌شود و به طور کلی در شش ماه دوم معمولاً روزانه بین ۱۵ تا ۱۸ گرم رشد می‌کند و در سه ماه پایانی سال اول، ۱۲ تا ۱۵ گرم به شکل روزانه رشد می‌کند. به طور کلی وزن نوزاد با گذشت یک سال از زمان به دنیا آمدن باید سه برابر شود. در صورتی که نوزاد در سه ماه اول رشد، کمتر از حدی که درباره‌اش صحبت کردیم، وزن بگیرد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

از چهار ماهگی به بعد مادران می‌توانند از قطره آهن و مولتی ویتامین برای کودکانشان استفاده کنند اما شروع استفاده از غذا برای کودک از ۶ ماهگی به بعد است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.