587

چندقلو زایی و عوامل مؤثر در پیدایش آن

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

هر گاه یک تخمک از تخمدان آزاد شده و به وسیله یک اسپرم بارور شود، سپس تخمک بارور شده به دو قسمت تقسیم شود، دو جنین را تشکیل می‌دهد و اگر به سه قسمت تقسیم شود، نوزاد سه قلو را ایجاد می‌کند.

داشتن سابقه خانوادگی چندقلو زایی

آیا دوقلوزایی یا چندقلو زایی در خانواده شما وجود داشته است؟ اگر مادر، خواهر، برادر، عمو، دایی یا فرزندان دایی و عموی شما سابقه دوقلوزایی داشته باشند، داشتن فرزندان دوقلو برای شما بعید نخواهد بود، چراکه خیلی وقت‌ها دوقلویی امری ارثی است اما فقط در دوقلوهای همسان، مسأله ارث مؤثر است. اگر مادر یا مادربزرگ مادری شما دوقلوهای همسان داشته است،

احتمال ارث رسیدن این ژن به شما و در نتیجه تخمک‌گذاری چندگانه و داشتن دوقلوهای همسان در شما بسیار بالا خواهد بود. همچنین امکان پیدایش حاملگی‌های دوقلو در حاملگی بعد از حاملگی اول افزایش می‌یابد.
برخی مطالعات نشان داده‌اند که رژیم غذایی می‌تواند علت دوقلوزایی در برخی مادران باشد.

مادرانی که در دوران قبل از لقاح، سیب زمینی شیرین بیشترین غذای آنها بوده است، نظیر ساکنین آفریقای غربی، بیشترین احتمال دوقلوزایی را در تمام دنیا دارند. به نظر می‌رسد مواد شیمیایی خاصی در این مواد غذایی وجود دارد که تخمک‌گذاری چندگانه را افزایش می‌دهند.

به علاوه، مطالعات نشان داده است که مصرف مقادیر فراوان لبنیات، احتمال دوقلوزایی را افزایش می‌دهد. در حال حاضر مشخص شده است نوعی پروتئین موجود در جگر حیوانات، با عنوان آی.جی.اف که در شیر و لبنیات نیز وجود دارد، میزان تقسیم سلولی جنین در مراحل ابتدایی رشد را افزایش می‌دهد و موجب دوقلوزایی می‌شود.

طبق تحقیقاتی که توسط یک مجله علمی صورت گرفته، زنانی که شیر زیاد می‌نوشند، ۵ برابر بیشتر از زنانی که فرآورده‌های حیوانی نمی‌خورند، شانس داشتن فرزندان دوقلو دارند. شمار فرزندان دوقلو طی ۳۰ سال گذشته به نحو قابل توجهی و در بعضی کشورها تا ۵۰ درصد افزایش یافته است.

بارداری دوقلو از مهم‌ترین عوارض باروری آزمایشگاهی است. از هر ۱۰۰ حاملگی، حدود ۳ حاملگی چندقلو هستند که میزان دوقلویی بیشتر از چندقلویی است. مادرانی که دوقلو باردار هستند، معمولاً مشکلاتی مانند تهوع، استفراغ و ترش کردن غذا را بیشتر از سایر مادران تجربه می‌کنند.

بسیاری از مادران به دلیل ارثی که در خانواده‌شان یا خانواده همسرشان وجود دارد، دوقلو یا چندقلو باردار می‌شوند اما برخی دیگر به علت درمان ناباروری، ممکن است حاملگی چندقلو را تجربه کنند.برخی از محققان معتقدند که باردار شدن مادر هنگام شیردهی به فرزند، شانس داشتن فرزند دوقلو یا چندقلو را افزایش می‌دهد.

این محققان اظهار می‌کنند که شانس داشتن جنین چندقلو در این مادران ۹ برابر بیشتر از سایر مادران خواهد بود.قرص‌های پیشگیری از بارداری ۹۹.۹ درصد در جلوگیری از بارداری مؤثرند اما به احتمال یک درصد، شانس بارداری مادر وجود دارد و در این شرایط، جنین به احتمال زیاد چندقلو خواهد بود.

بیشتر وقت‌ها بارداری زمانی رخ می‌دهد که قرص‌های جلوگیری به طور منظم مصرف نمی‌شوند. در سایر موارد، بارداری زمانی رخ می‌دهد که مصرف چند داروی هورمونی خاص باعث تضعیف اثرات قرص جلوگیری از بارداری شود.با افزایش دفعات بارداری، احتمال دوقلوزایی افزایش می‌یابد اما مشکل این است که هیچ کس نمی‌داند

که بیشترین احتمال دوقلوزایی در کدام بارداری است و به همین خاطر، این روش معقول و مناسبی برای داشتن دوقلو نخواهد بود. فراموش نکنید چندقلو زایی ، خطرات و عوارضی مانند مسمومیت و فشار خون بارداری و تولد نوزاد نارس را در پی خواهد داشت. پس اصرار زیادی برای داشتن فرزند دوقلو نداشته باشید و این کار را به خداوند و تقدیر او بسپارید.

استفاده از داروهای تحریک تخمک‌گذاری نیز می‌تواند به دوقلو شدن بچه کمک کند اما باید حتماً تحت نظر پزشک و با تجویز او این داروها مصرف شوند.در برخی موارد مصرف داروهای هورمونی منجر به تخمک‌گذاری چندگانه و در نتیجه افزایش شانس چندقلو زایی می‌شود. در خانم‌هایی که اندام و جثه بزرگ دارند و بلندقد هستند، امکان حاملگی دوقلو بیشتر است.

آیا بارداری چندقلویی می‌تواند خطراتی برای مادر و جنین ایجاد کند؟

خطرات بارداری‌های چندقولیی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ـ زایمان زودرس: یکی از عوارض جدی که سلامت دو قلوها را تهدید می‌کند، زایمان پیش از موعد است. دو جنین به علت رشد در ماه‌های آخر و اعمال فشار به رحم مادر، درد ایجاد می‌کنند و ممکن است زمان زایمان طبیعی جلو بیفتد.

ـ ناراحتی‌های تنفسی نوزاد: یکی از مشکلاتی که پس از زایمان زودرس برای نوزادان دوقلو ایجاد می‌شود، نارس بودن ریه‌ها است که در نتیجه، دوقلوها به ناراحتی‌های تنفسی مبتلا می‌شوند و باید برای تکامل ریه‌ها، مدتی را در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان نگهداری شوند.

ـ وزن کم نوزاد هنگام تولد

ـ فشار خون بالا: مادرانی که دوقلو باردار هستند، باید به طور بسیار منظم در دوران بارداری خود تحت مراقبت پزشک متخصص زنان قرار داشته باشند و فشار خون آنها بررسی شود تا در صورت بالا بودن، اقدامات درمانی برایشان انجام گیرد.

ـ دیابت بارداری: دیابت بارداری در مادرانی که دوقلو باردار هستند، بسیار شایع‌تر از بقیه مادران است. باید قند خون این مادران به طور مرتب کنترل شود تا در صورت مشاهده هر گونه علامت غیرطبیعی، درمان برایشان انجام گیرد.

ـ احتمال کم زایمان طبیعی در دو قلوزایی: اگر امکان انجام زایمان طبیعی برای مادر وجود نداشته نباشد، باید به روش سزارین نوزاد را به دنیا آورد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.