462

خوشمزه‌ های کشنده

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

در دهه‌های اخیر با تغییر نوع زندگی افراد بدون در نظر گرفتن عوارض فست فودها به خوردن آن‌ها گرایش پیدا کرده‌اند.

در خیابان های شهر و پاساژها و مراکز تجاری و هر جای دیگر تا سر را بچرخانید با انواع تبلیغات از ساندویچ های گرم و سرد، پیتزا و انواع فست فودها مواجه می شوید.

انواع رستوران‌ها، آشپزخانه‌های ویژه طبخ غذا و فست فودها را خواهیم یافت که البته هر روز هم بر تعدادشان افزوده می‌شود. این‌ها حکایت از آن دارد که متأسفانه مصرف این گونه موادغذایی در خانواده‌هایی ایرانی رواج زیادی پیدا کرده است. بطوریکه در مجالس و مهمانی ها پای ثابت میز غذاها شده است. اگرچه فست فودها برای برخی از افراد مانند دانشجویان و شاغلین به دلیل کمبود وقتی که دارند یک ماده ضروری به حساب می آید اما انگار این روزها خانم های خانه دار هم تمایل زیادی به تهیه غذاهای فست فود و گذاشتن آن در کیف مدرسه کودکانشان دارند.

فست فودها زیر ذره‌بین

اینکه چرا بسیاری از افراد غذاهای فست فود را ترجیح می‌دهند دلایل متفاوتی دارد. عده‌ای معتقدند در دنیای امروز که کار و تحصیل مجال آشپزی‌های طولانی سنتی را به آن‌ها نمی‌دهند. فست‌فودها انتخاب‌هایی آسان و سریع هستند، به علاوه ذائقه بسیاری از افراد به این غذاها عادت کرده است و آن را لذیذتر از غذاهای سنتی می‌دانند.

خیلی‌ها هم برای این که شام و یا نهاری را در بیرون از منزل خورده باشند، در بین انواع رستوران‌ها، رستوران‌های فست فود را انتخاب می‌کنند چرا که خرج کمتری را متحمل می‌شوند و بسیاری از خانواده‌ها هم به اصرار فرزندان خود پا به فروشگاه‌های عرضه فست فود می‌گذارند.

ردپای قاتلان پنهان در فست فودها

با توجه به این که افراد یک همراهی با زندگی مدرن پیدا کرده‌اند در دهه‌های اخیر بسیاری از افراد فست فودها را جایگزین غذاهای سنتی کرده‌اند.

فست‌فودها به هیچ عنوان جایگزین غذاهای سنتی نمی‌شوند و متأسفانه اینگونه غذاها ازابتدا به شکلی طراحی شده‌اند که دارای کالری بالا و چربی زیادی هستند.

آنچه که به عنوان مواد اولیه در این غذاها استفاده می‌شود مواد افزودنی متعددی است که نقش رنگ‌دهنده و طعم‌دهنده را دارد که علی‌رغم اینکه دارای استاندارد‌های صنعتی هستند از نظر سلامتی گزینه‌ی مناسبی محسوب نمی‌شوند چرا که منجر به بروز انواع سرطانها در بدن می‌شود.

فست فود در بدن چه می شود

پس از مصرف انواع فست فود از جمله یک همبرگر عادی (با پنیر و سس) که حاوی افزون بر ۵۰۰ کالری است، میزان قند خون بدن به سطح غیر عادی افزایش می یابد. غذاهای فست فود با آزاد سازی مواد شیمیایی بیشتری که در بدن احساس خوب ایجاد می کند – مانند ناقل عصبی دوپامین که باعث بروز احساس لذت می شود- موجب فعال شدن سیستم پاداش مغز می شوند.

این رویه که میل نامعمول به خوردن را ایجاد می کند، فرآیندی مشابه عملکرد تخدیرکننده هایی همچون کوکائین است.

مراقب ذائقه تان باشید

اما علت علاقه افراد به این فست‌فودها در واقع همان میزان چربی بالای این‌گونه غذاهاست زیرا انسان طبعاً طعم چرب را دوست دارد لذا طراحان این غذاها با علم به این علاقه مردم را وابسته به خود نموده‌اند.

همچنین بحث ادویه‌های خاصی که در فست‌فودها به کار می‌رود خود عاملی برای افزایش علاقه و کشش افراد به این گونه غذاهاست.

خوردن فست‌فودها کلاس دارد

یکی از دلایل گرایش جوانان به فست‌فودها این است که نسل‌های جدید غذاهای اصیل و سنتی را نمی‌شناسند و شاید در آینده فست‌فودها یکه‌تاز سفره‌ی ایرانیان نباشد.

یکی از دلایل گرایش افراد به فست‌فودها علاقه آنها به جامعه مدرن است. برخی از مردم فکر می‌‌کنند که زندگی به شیوه اروپایی‌ها و یا مثلاً سبک‌های چینی و ژاپنی کلاس بالایی دارد.

روان افراد هدف تیرهای فست فودها

یکسری مدهای اجتماعی همیشه وجود داشته است به عنوان مثال گاهی اوقات مد شامل لباس و یا اتومبیل می‌شود و امروزه مد به طرف غذاهای فست‌فودی رفته است.

استفاده از فست‌فودها قطعاً جنبه روانی دارد افراد بصورت غیرمستقیم خوردن فست‌فود را به نشانه مدرنیته بودن به رخ یکدیگر می‌کشند غافل از اینکه سلامت خود را نشانه گرفته‌اند.

متأسفانه نسل امروز با توجه به فضایی که در جامعه به وجود آمده گرایش به مصرف غذاهای فست‌فودی دارد که ادامه این روند موجب بروز مشکلات جدی در سلامت افراد می‌شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.