336

شیشه؛ مانعی برای جذب ویتامین ‌D

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

 این ویتامین نیز از مهم ‌ترین ویتامین ‌های موجود در بدن است که کمبود آن به ویژه در زمان کودکی باعث بروز بیماری‌ های مختلف از جمله بیماری ‌های مفصلی و استخوانی مثل بیماری راشیتیسم یا همان شکل‌ گیری نامناسب استخوان ‌ها می ‌شود.

 آیا نور خورشید را باید مستقیم جذب کرد یا می‌ توان به طور غیر مستقیم یا مثلا از پشت شیشه نیز آن را دریافت کرد؟

نور خورشید از منابع بسیار مهم در جذب ویتامین D است حقیقت آن است که ویتامین D را نمی ‌توان از نور خورشید جذب کرد یعنی این ‌که این ویتامین در نور خورشید وجود ندارد بلکه ترکیبات مختلف موجود در پوست بدن است که نسبت به جذب نور خورشید پاسخ داده و به ساخته شدن ویتامین D در بدن کمک می‌ کند.

می ‌توان گفت که بخش UVB که در پرتوهای فرابنفش خورشید موجود است، توسط گیرنده‌ ها و ترکیبات پوستی جذب شده و به ساخت این ویتامین در بدن کمک می ‌کند.

برای جذب این ماده یعنی UVB با توجه به میزان و نرخ طول موج این پرتوها، نمی ‌توان آن را از پشت شیشه دریافت کرد و برای دریافت و جذب هر چه بیشتر این ماده و در نتیجه ساخت بیشتر ویتامین D باید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گرفت و حتما باید روی پوست بدن، عاری از کرم‌ ها یا مواد ضد آفتاب باشد.

پس اگر شما به میزان کافی، حداقل ۱۵ دقیقه در روز در هوای آزاد و نور مستقیم خورشید قرار نگیرید یا اگر به میزان کافی روغن ماهی و مواد لبنی که از منابع مهم و غنی دیگر ویتامین D است مصرف نکنید به زودی دچار بیماری‌ های ناشی از کمبود این ویتامین خواهید شد. مخصوصا در فصل زمستان که به علت سردی هوا افراد تمایل کمتری به ماندن در هوای آزاد دارند.

ولی فراموش نکنید که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.