343

انتخاب بازی در نوزادان نیز تحت تأثیر جنسیت است!

|
0 دیدگاه

 انتخاب بازی در نوزادان و کودکان تحت تاثیر جنسیت است و جنسیت در تمایل به اسباب بازی های خاصی دخیل است.

انتخاب بازی در نوزادان نیز تحت تأثیر جنسیت است!

 تفاوت‌های جنسیتی نوزادان قبل از شکل‌گیری هویت جنسی بسیار مشهود است و انتخاب بازی در نوزادان تحت تأثیر جنسیت است.بنابراین پسران و دختران از همان بدو تولد مسیرهای متفاوتی برای رشد و تحول انتخاب می‌کنند که مرتبط با جنسیت آنها است.برای بررسی این تفاوت جنسیتی محققین بازی های کودکان را در غیاب والدین آنها مشاهده کردند.

اسباب بازی‌های مورد استفاده در این تحقیق برای دختران عروسک خرس صورتی و وسایل پخت و پز آشپزخانه بود و برای پسران یک عروسک آبی، ماشین و توپ بود.۱۰۱ نوزاد دختر و پسر در این تحقیق به سه گروه کوچک‌تر تقسیم شدند: گروه سنی ۱۷-۹ ماه (که برای اولین بار مستقلاً به اسباب بازی علاقمند می‌شوند)، ۲۳-۱۸ ماه (زمانی که پیشرفت مهمی در دانش جنسیتی رخ می‌دهد) و ۳۲-۲۴ (زمانی که پایه‌های دانش جنسیتی شکل می‌گیرد).

بررسی‌ها نشان داد که کلیشه‌های جنسیتی مرتبط با اسباب بازی در سال‌های اولیه رشد وجود دارد ولی در سال‌های بعد تمایل هر دو جنس به سمت اسباب بازی‌های پسرانه بیشتر می‌شود.«بازی برای مراقبت از کودک، آموزش عملی و تحول کودک امری بسیار حیاتی است. لذا توجه به پایه‌های شکل‌گیری تمایل جنسیتی در بازی کردن بسیار کاربردی می‌تواند باشد».

تفاوت‌های بیولوژیکی پسران را به سمت تفکر فضایی و دختران را به سمت ایجاد ارتباط و نگاه کردن به دیگران و توانایی حرکتی سوق می‌دهد. در این تحقیق نیز نشان داده شده این تفاوت‌های بیولوژیکی در تمایل به اسباب بازی‌های خاصی در دختران و پسران خود را نشان می‌دهد.

به طور خلاصه نتایج تحقیق نشان داد کوچک‌ترین گروه نیز تمایلات جنسیتی را در بازی کردن از خود نشان می‌دهد. پسران بیشتر به سمت توپ متمایل بودند و دختران نیز بیشتر به وسایل پخت و پز تمایل نشان دادند.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.