400

قرص آهن را خودسرانه نخورید

|
0 دیدگاه

یک متخصص تغذیه نسبت به مصرف خودسرانه قرص آهن هشدار داد و گفت: این مسئله سبب بیماری‌های مختلف همچون مشکلات قلبی و عروقی می‌شود.

عنصر آهن از حیث فراوانی چهارمین عنصر پوسته زمین بود ولی کمبود و فقر آن شایع‌ترین کمبود تغذیه‌ای در ایران به شمار می‌رود.

برخی کمبود آهن داشته ولی به مرحله کم‌خونی نرسیده‌اند بنابراین کمبود آهن صرفا به معنی کم‌خونی نیست.

کاهش قوای ذهنی کاهش توان کار و تمرکز و افزایش حساسیت و ابتلا به عفونت‌ها از نشانه‌های فقر آهن در بدن است.

بر اساس اعلام بهداشت جهانی کمبود آهن یکی از موانع بزرگ اقتصادی در جهان به شمار می‌رود، زمانی که به دلیل فقر آهن قوای ذهنی،‌ تمرکز و یادگیری کاهش می‌یابد در واقع در سطح کلان به لحاظ اقتصادی برای کشور ضرر است بنابراین باید نسبت به رفع کمبود ریز مغذی‌ها به ویژه آهن اقدام شود.

فقر آهن در صورتیکه درمان نشود منجر به کم‌خونی می‌شود، فقر آهن به دو صورت همراه با کم‌خونی و بدون کم‌خونی وجود دارد و در واقع کم‌خونی علائم خاصی همچون رنگ پریدگی،‌ ضعف و بی‌حالی و کاهش عمق تنفس و سرعت آن را برای بیمار به همراه دارد.

کاهش دریافت مواد غذایی مناسب،‌ دفع بالا،‌ بی‌نظمی قاعدگی، خون‌ریزی‌های پنهان گوارشی از جمله علل فقر آهن به شمار می‌رود و برای درمان مناسب باید تشخیص به درستی انجام گیرد.

مصرف چای بلافاصله بعد از غذا جذب آهن منابع گیاهی همچون آهن عدسی و نان را کاهش می‌دهد،‌ آهن عنصری سمی است و اضافه مصرف آن سبب مسمومیت می‌شود.

مصرف خودسرانه آهن مسمومیت حاد و مزمن ایجاد می‌کند، مسمومیت حاد به طور مثال زمانی استفاده کودکان از قرص آهن در غفلت والدین ایجاد شده و مسمومیت مزمن نیز با مصرف خودسرانه در بزرگسالان ایجاد شود.

افرادی که بیش از نیاز قرص آهن مصرف می‌کنند به بیماری‌های مختلفی چون مشکلات قلبی و عروقی مبتلا می‌شوند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.