504

نکاتی مهم در رابطه با نگهداری نوزاد تازه متولد شده

|
0 دیدگاه

خانم هایی که تازه مادر شده اند و تجربه اولین فرزند آنها است، ممکن است با مواردی در رابطه با نگهداری نوزاد تازه متولد شده برخورد کنند که اطلاعات کافی برای برخورد با آن نداشته باشند.

نکاتی مهم در رابطه با نگهداری نوزاد تازه متولد شده

پوست: در برخی نوزادان ترشح چربی پوست زیاد است و باعث تشکیل دانه‌های کوچکی روی پوست می‌شود. نگران نباشید بعد از چند روز خود به خود برطرف می‌شود اما اگر طول کشید یا زخم یا جوش‌های زیاد در پوست نوزاد مشاهده کردید، فورا اقدام کنید و به پزشک مراجعه کنید.

بند ناف: معمولاً طی ۲۴ ساعت پس از تولد، بند ناف شروع به خشک و سیاه شدن می‌کند و بین ۵ تا ۱۵ روز بعد از تولد خودش می افتد. لازم نیست روی آن چیزی بمالید. بهتر است آن را در معرض هوا قرار دهید و درصورت لزوم با آب و صابون آن را بشویید و با دستمال تمیز خشک کنید.

دهان: دهان نوزاد در اثر خوردن شیر سفید می‌شود. این حالتی طبیعی است و اشکالی ندارد اما گاهی در دهان نوزاد لکه‌های سفیدی ظاهر می‌شود که آن را برفک می‌نامند. برفک یک عفونت قارچی است. در صورت مشاهده لکه‌های سفید در دهان نوزاد به پزشک مراجعه کنید.

چشم: از ریختن خودسرانه هر نوع قطره یا کشیدن سرمه به چشم نوزاد خودداری کنید.

دستگاه تناسلی و اندام های دفعی نوزاد: توجه به نحوه قرار دادن مجرای ادراری در نوزاد پسر اهمیت دارد. والدین و مراقبان نوزاد پسر باید توجه کنند که مجرای ادراری در محل مناسب قرار گیرد. بیضه‌ها در کیسه بیضه لمس شود. در نوزادن دختر ممکن است چند روز اول ترشحات سفید یا خونی از مهبل دفع شود که طبیعی است و بعد از چند روز برطرف می‌شود.

بینی: پیش از تولد مجاری بینی پر از مایع و مرطوب است. از آنجا که مجرای بینی نوزاد باریک است، جمع شدن مخاط در آن به سرعت بینی را مسدود می‌کند. علاوه بر این، گرمای زیاد محیط باعث خشک شدن مخاط شده و مجاری بینی را تنگ یا مسدود می‌کند. به همین دلیل لازم است هوای اتاق نوزاد را مرطوب نگاه داریم.

عطسه: عطسه به تنهایی نشانه سرماخوردگی نیست. ممکن است گرد و خاک وارد بینی شده باشد یا خشکی هوا باعث خشک شدن ترشحات داخل مجرای بینی شده باشد اما اگر نوزاد عطسه کرد و آبریزش بینی هم داشت و علائم سرماخوردگی را نشان داد، سرما خورده است و باید به پزشک مراجعه کنید.

لرزیدن چانه و زانو: سیستم عصبی نوزاد کامل نیست. بنابراین گاهی چانه یا زانوی او می‌لرزد. اگر این لرزش در زمان بیداری و فعالیت بود، طبیعی است و بعد از چند ماه از بین می‌رود اما توجه داشته باشید، اگر این حالت در زمان خواب اتفاق بیفتد، باید مشکوک به فلج شد. لازم است سریع اقدام کنید و کودک را به پزشک ببرید.

سکسکه: تحریک عصبی باعث انقباض دیافراگم می‌شود. با انقباض دیافراگم ناگهان مقدار زیادی هوا وارد ریه می‌شود و به اپیگلوت فشار می‌آورد. این فشار، اپیگلوت را متوقف می‌کند و نوزاد سکسکه می‌زند.

بالا آوردن شیر: گاهی اوقات کودک سالم قبل از۶ ماهگی بدون هیچ فشاری شیر را بالا می‌آورد. این اتفاقی طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اگر مراقب کودک کمی فرصت آروغ زدن به کودک بدهد، لباس تنگ به کودک نپوشاند، کودک را پس از خوردن شیر خیلی تکان ندهد و بلافاصله پس از شیر خوردن او را نخواباند، این اتفاق تکرار نمی‌شود. اگر برگرداندن شیر مانع افزایش وزن او شود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

آروغ زدن نوزاد: نوزاد هنگام غذا خوردن مقداری هوا می‌بلعد. این هوا وارد معده شده و قسمتی از معده را اشغال می‌کند. اگر به روش صحیح یا مناسب کودک به او شیر ندهید، آروغ‌ها بیشتر می‌شود. بنابراین اگر نوزاد شما زیاد آروغ می‌زند، لازم است روش شیر دادن را تغییر دهید. زیرا اگر مقدار زیادی هوا وارد معده نوزاد شود، نوزاد نمی‌تواند به اندازه کافی شیر بخورد. در این مواقع باید بین شیر خوردن آروغ کودک را بگیرید و دوباره شیر بدهید.

روش‌های گرفتن آروغ:

ـ باید شکم کودک را به سینه و شانه خودتان تکیه بدهید و به آرامی پشت او را بمالید تا هوا خارج شود.

ـ روش دیگر این است که کودک را روی زانو گذاشته و شکمش را از پایین به بالا و از راست به چپ بمالید.

ـ روش دیگر این است که نوزاد را به شکم روی زانو قرار دهید به طوری که سر او رو به پایین باشد. او را در این حالت نگاه دارید و ضربه‌های ملایمی به پشتش بزنید. در این روش فشار بیشتری به شکم وارد می‌شود و توده‌های هوا خارج می‌شود.

استفراغ: اگر به ندرت پیش بیاید، مشکلی نیست اما در صورت تکرار به پزشک مراجعه کنید.

ریختن پوست سر نوزاد: گاهی در فاصله بین ۲ هفتگی تا ۳ ماهگی پوست سر کودک می‌ریزد. ممکن است بعد از ۶ یا ۷ ماهگی این اتفاق بیفتد. ریختن پوست سر نوزادان امری طبیعی و رایج است. پوسته‌های جدا شده از سر برخی نوزادان شبیه شوره است اما پوسته‌های جدا شده از سر برخی دیگر کاملاً ضخیم و چرب است و رنگی زرد دارد و حالت کبره به خود می گیرد.

هر گاه ترشح چربی از غدد چربی پوست سر زیاد باشد، حالت پوسته پوسته شدن ایجاد می‌شود. برای برداشتن پوسته‌ها باید هفته‌ای چند بار پوست سر کودک را با روغن بچه چرب کنید، ۱۵ دقیقه صبر کنید تا روغن جذب شود سپس موی کودک را با شامپو مخصوص کودک بشویید.

لکه پشت کمر: پشت کمر و پشت سر اغلب نوزادان یک لکه بزرگ کبود یا آبی‌رنگ وجود دارد. گاهی اوقات این لکه بسیار بزرگ و سفت است. فشار انگشت نمی‌تواند باعث تغییر رنگ در این کبودی حاصل کند. نگران نباشید این لکه خود به خود بین یک تا دو سالگی از بین می‌رود. والدین با این اطلاعات مختصر و مفید نوزاد و تغییرات او را می‌شناسند.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.