622

کمبود ویتامین D سبب پارگی رباط صلیبی

|
0 دیدگاه

بر اثر کمبود ویتامین D در بدن و همچنین نرمش نامناسب رباط صلیبی زانو آسیب دیده و راه رفتن فرد را مختل می‌کند.

رباط یک ساختمان است که باعث ثبات و نگهداری مفصل می‌شود و یک بافت فیبری بوده که استخوان‌ها را بهم متصل کرده و سبب راحتی حرکت استخوان‌ها و همچنین هماهنگی آن‌ها می‌شود.
یکی از شایع‌ترین آسیب‌ها، رباط صلیبی زانو است که علت این امر، خوب گرم نشدن اعضای بدن قبل از ورزش‌های سنگینی همچون فوتبال است که سبب پارگی رباط می‌شود.
متناسب هر ورزش باید قبل از آن نرمش کرد،  در زمان آسیب دیدن رباط باید سریعاً پزشک در محل حاضر شده و با گذاشتن کیسه یخ، در ابتدا التهاب آن را بگیرد و سپس مصدوم را به بیرون از زمین منتقل کنند.
در آسیب‌دیدگی درجه ۱ و ۲، بعد از حدود ۴ هفته استراحت مطلق و گچ گرفتن زانوی آسیب‌دیده خوب می‌شود، ولی در کشیدگی رباط از نوع ۳، اگر فرد نتواند بر روی درد‌ راه برود، باید در حدود ۶ ماه تا یک سال استراحت کند.
در پارگی نوع سوم اگر بعد از استراحت و بی‌حرکت کردن عضو به وسیله گراپ درد او خوب نشد، باید رباط خود را به تیغ جراحی بسپارد.
اگر زانوی سالمندی پیچ خورد، رباط صلیبی و آسیب دیده که در این صورت به علت شکننده بودن، استخوان‌های این گروه سنی باید فوراً آمبولانس را خبر کرده و با بستن آتل، آن فرد را به بیمارستان منتقل کنند.
از جمله عوامل آسیب دیگر رباط می‌توان به نرمش کم، تغذیه نامناسب، کمبود ویتامین D در بدن و سن بالا اشاره کرد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.