359

ریزه‌خواری و ارتباط آن با پوسیدگی دندان‌ها

|
0 دیدگاه

ریزه خواری به مفهوم مصرف پراکنده خوراکی های مختلف در طول ساعات بیداری، مغایر بهداشت دهان و دندان است.

به گفته دندانپزشکان، سبب تسریع در روند پوسیدگی دندان ها می شود.معمولا افراد در میان وعده های اصلی غذایی، برای رفع گرسنگی و یا از روی تفنن و سرگرمی اقدام به صرف انواع خوراکی به ویژه مواد قندی می کنند اما این عادت علاوه بر نقشی که در چاقی و اضافه وزن دارد، سبب پوسیدگی دندان ها می شود و حتی فرایند تخریب آنها را سرعت می‌بخشد.در حالیکه کارشناسان و دندانپزشکان بر ضرورت مسواک زدن پس از هر بار مصرف مواد قندی تاکید دارند، در ریزه خواری این توصیه مهم اجرا نمی شود.

پوسیدگی دندان ها و رژیم بد غذایی

رژیم های بدغذایی مانند مصرف مواد غذایی خیلی ترش و شیرین یا مواد غذایی چسبناک مانند لواشک و پفک در طول روز که در میان دندان ها گیر می کنند و ساعات طولانی تا مسواک زدن قبل از خواب در بین دندان ها باقی می مانند و به سختی از سطح دندان ها پاک می شوند، فرایند تخریب دندان‌ها را تسریع می کنند.

اینکه از صبح تا شب انواع موادغذایی مصرف شوند و تنها یک بار قبل از خواب دندان ها مسواک زده شوند، کمک چندانی به پیشگیری از پوسیدگی دندان ها نمی کند.

بسیاری از افراد تصور می کنند که خمیردندان ها نقش مهمی در پیشگیری از تخریب دندان ها دارند و تبلیغات رسانه ای نیز به این تصور غلط دامن می زنند، این درحالی است که در حوزه بهداشت دهان و دندان، جنس مسواک، نحوه مسواک زدن و پس از آن استفاده از نخ دندان و دهان شویه ها اهمیت بیشتری دارند.

مسواک به تنهایی سه سطح دندان را تمیز می کند، سطوح بین دندانی فقط با نخ دندان تمیز می‌شود و در نهایت دهانشویه است که با توجه به این که فلور میکروبی دهان را پایین می آورد، می تواند در جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها موثر باشد. بخش عمده ای از میکروارگانیسم‌هایی که موجب پوسیدگی دندان‌ها می شوند، در فضای بی هوازی فعالیت می‌کنند یعنی زمانی که فرد خواب است و دهانش بسته است؛ بنابراین مصرف دهانشویه ها می‌تواند احتمال پوسیدگی دندان‌ها را کاهش دهد.

فلوراید

اضافه شدن فلوراید به آب آشامیدنی از جمله اقداماتی است که در بیشتر کشورها به‌ویژه ایران برای پیشگیری از پوسیدگی های دندانی انجام می شود؛ این اقدام به پیشگیری از پوسیدگی های دندانی به‌ویژه در کودکانی که در شرایط شکل گیری و سخت شدن دندان ها قرار دارند، کمک قابل توجهی می کند.

البته نباید این تصور ایجاد شود که با نوشیدن آب دیگر لزومی به استفاده از مسواک، نخ دندان و دهانشویه ها نیست، بلکه فلوراید در کنار رعایت اصول اولیه بهداشت دهان و دندان می تواند در این زمینه کمک کننده باشد.

البته اضافه شدن فلوراید به آب باید با رعایت استاندارهای علمی و متناسب با آنها صورت گیرد، زیرا بیش از اندازه بودن فلوراید نیز می تواند سبب بروز برخی مشکلات مانند بدرنگی دندان ها شود.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.