367

تبعات تشخیص دیرهنگام تیروئید در نوزادان

|
0 دیدگاه

به گفته یک فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم، اگرچه کم‌کاری تیروئید در نوزادان تا سه ماهگی علامتی ندارد اما هر چه وجود این اختلال دیر‌تر تشخیص داده شود، ریسک ابتلا به عقب ماندگی ذهنی در کودک افزایش می‌یابد.

کم کاری تیروئید در کودکان دو نوع است؛ نوع اول کم کاری تیروید مادرزادی است که دو سال اول زندگی کودک را در بر می‌گیرد و نوع دیگر این بیماری، اکتسابی است که بعد از دو سالگی کودک را درگیر می‌کند.

کم کاری تیروئید مادرزادی علل مختلفی دارد که در آن غده تیروئید به صورت طبیعی تشکیل نشده و هورمون‌های تیروئید به خوبی ساخته نمی‌شوند. کمبود ید و مصرف برخی دارو‌ها در دوران بارداری نیز از علل دیگر این بیماری است. کم کاری تیروئید اکتسابی بر اثر برخی بیماری‌های خود ایمنی بوجود می‌آید؛ به طوریکه با ترشح آنتی بادی علیه تیروئید، آنزیم‌های سازنده هورمون تیروئید را از کار می‌اندازد.

کم کاری تیروئید مادرزادی با علائمی چون یبوست، کم تحرکی شیرخوار، سرد بودن بدن کودک و عدم رشد مغز مشهود می‌شود. کم کاری تیروئید اکتسابی نیز با علائمی مانند اختلال رشد قدی، ریزش مو، کاهش رشد ناخن و مو‌ها، بی‌حوصلگی، خواب آلودگی و ورم دست و پا ظاهر می‌شود.

کم کاری تیروئید هر چه دیر‌تر تشخیص داده شود، ریسک ابتلا به عقب ماندگی ذهنی کودک را افزایش می‌دهد. همچنین در رابطه با درمان کم کاری تیروئید در کودکان باید گفت در برخی موارد تا سه سالگی کودک، درمان دارویی ادامه دارد و گاهی تا آخر عمر درمان دارویی ادامه پیدا می‌کند.

[click_like post_id='46053']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.