382

سلاحی طبیعی برای مبارزه با «سرطان پستان»

|
0 دیدگاه

ویتامین D فواید بسیاری برای استخوان‌ها و ستون فقرات دارد.

همچنین اخیرا ویژگی‌های دیگری از جمله ضد سرطان ‌بودن نیز به آن نسبت داده‌اند، اما یکی از مهمترین ویژگی‌های آن ارتباطش با سرطان پستان است، زیرا کمبودش خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهد و سبب کاهش احتمال موفقیت در درمان آن نیز می‌شود.

ویتامین D، در مقابل سرطان پستان

گروهی از محققان موسسه پژوهشی گوستاو راسی فرانسه ماموریت یافتند تا ارتباط میان ویتامین دی و کلسیم را در جلوگیری از سرطان پستان بررسی کنند.

این گروه، خون بیش از ۱۷ هزار زن را آزمایش کردند؛ پس از آن به جستجوی موارد سرطان پستان میان آنها پرداختند. پس از حصول نتیجه و شناسایی مبتلایان به این بیماری در جمعیت مذکور مشخص شد که کمبود کلسیم خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی‌دهد، اما هماهنگی و تناسبی میان کمبود ویتامین دی و احتمال بروز سرطان پستان میان این افراد مشاهده شد.

 

تا ۲۵ درصد خطر بیشتر

علاوه بر مساله بند قبل، زنانی که میزان ویتامین دی خون آنها بالا بود (بیش از ۲۷ میلی‌گرم در لیتر) ۲۵ درصد کمتر از زنانی که ویتامین دی خون‌شان پایین ارزیابی می‌شد (کمتر از ۲۰ میلی‌گرم در لیتر) به سرطان پستان مبتلا شده بودند.

 

سه‌چهارم زنان کمبود ویتامین D دارند

بنابر نتیجه این پژوهش، متخصـــصان توصیه می‌کنند زنان به میزان کافی ویتامین دی دریافت کنند. این سفارش برای زنان بسیار مهم است؛ زیرا در بخش دیگری از این پژوهش مشخص شد که سه‌چهارم زنان مورد سنجش به میزان کافی ویتامین دی دریافت نمی‌کنند.

کمبود ویتامین D و سرطان پستان

به نظر می‌رسد کمبود ویتامین D نه‌تنها خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد، بلکه در روند درمان این سرطان نیز اخلال ایجاد می‌کند. کمبود ویتامین دی روند درمان سرطان پستان را کند می‌کند و تغییرات بالینی نامطلوبی دارد. این نتیجه از مجموع هفت پژوهشی است که بر ۸۰ هزار و ۷۰۰ زن انجام شده است.

 

تاثیر ضدسرطانی ویتامین D

«مطالعات روی مدل‌های حیوانی نشان داده‌اند که ویتامین دی خواص ضدسرطانی دارد. بیشتر این خواص به ظرفیت ویتامین دی در جلوگیری از تکثیر سلول‌ها که منجر به بروز سرطان می‌شوند، نسبت داده شده است.» (در سرطان پستان، رگ‌های خونی تغذیه و حفظ بقای تومورها را تضمین می‌کنند.)

 

زنان در معرض کمبود ویتامین D

وقتی شخصی در معرض اشعه ماورای بنفش خورشید قرار می‌گیرد، ویتامین دی در سطح پوست کم‌کم ساخته می‌شود. بنابراین زنانی که پوست‌شان کمتر در معرض نور خورشید است، بیشتر دچار کمبود ویتامین دی هستند. افرادی که در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند و ساعات کمی در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرند نیز ویتامین دی کمتری خواهند داشت. علاوه بر این در زمستان و به علت کوتاه‌ بودن طول روز، احتمال کمبود ویتامین دی بیشتر خواهد بود.

در پایان باید گفت، ۱۵ دقیقه ماندن در معرض نور خورشید برای تامین نیاز بدن به ویتامین دی کافی است. روش دیگری که برای تامین ویتامین دی پیشنهاد می‌شود، استفاده از مکمل‌های این ویتامین است. البته مکمل‌ها باید با نظر پزشک استفاده شود.

[click_like post_id='46106']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.