211

مادران شیرده و دلایل ایجاد «التهاب پستان»

|
0 دیدگاه

یک جراح و متخصص زنان با تاکید بر اینکه التهاب پستان اغلب به دلیل اشکال در شیردهی است، گفت: سابقه التهاب در شیردهی قبلی، عدم تخلیه کامل و تجمع شیر، ترک و زخم نوک پستان از علل دیگر ابتلا به این بیماری هستند.

التهاب موضعی پستان در زنان شیرده با درد، تب و احساس کسالت و بیماری همراه است، حدود یک درصد افراد مبتلا نیاز به بستری شدن در بیمارستان پیدا می‌کنند.
التهاب اغلب به دلیل اشکال در شیردهی است. سابقه التهاب پستان در شیردهی قبلی، عدم تخلیه کامل و تجمع شیر، ترک و زخم نوک پستان از علل این بیماری هستند. در این حالت میکروب‌ها از طریق نوک پستان وارد می‌شوند و در بافت آن ایجاد عفونت می‌کنند که اگر این التهاب سریع درمان نشود، ممکن است تبدیل به آبسه شود. احتمال تبدیل التهاب پستان به آبسه در خانم‌های چاق و سیگاری بیشتر از افراد عادی است.
این عارضه با علائم بالینی تشخیص داده می‌شود، در این مشکل اغلب مواقع پستان به صورت یکطرفه مبتلا و قرمز، متورم، سفت و دردناک می‌شود.

تب بالای ۳۸/۳ درجه سانتی‌گراد  از نشانه‌های این بیماریاست .  فرد احساس بیماری، کوفتگی عضلات و حالتی شبیه لرز و آنفلوانزا دارد. در مراحل اولیه به طور معمول این علائم خفیف‌ و در مراحل بعد علائم شدت بیشتری پیدا می‌کند و حتی ممکن است غدد لنفاوی زیر بغل متورم و دردناک شوند.
برای تشخیص نیاز به آزمایش خون نیست. اگر در آزمایش خون این افراد به طور واضح گلبول‌های سفید بالا رود و نوتروفیل‌ها افزایش ‌یابند، عامل بیماری التهاب پستان باکتری استرپتوکوک گروه A است، لذا درمان آنتی بیوتیکی علیه استرپتوکوک لازم است و باید درمان علامتی هم انجام شود.
برای کم کردن درد پستان می‌توان از کمپرس نوک پستان، ماساژ و مصرف مسکن‌های ضد التهابی مثل بروفن یا استامینوفن استفاده کرد. زخم نوک پستان را با آنتی‌بیوتیک موضعی همراه با داروی ضد التهاب که اغلب به صورت پمادهای ترکیبی در بازار هستند، می‌توان درمان کرد. اگر پس از این اقدامات درمانی با آنتی‌بیوتیک به مدت سه روز علائم بالینی بهتر نشد، لازم است از بیمار سه آزمایش کشت شیر و سونوگرافی پستان صورت گیرد و فرد بیمار در بیمارستان بستری شود.
دوره درمان آنتی‌بیوتیکی ۱۰ تا ۱۴ روز است. اگر درمان کامل نشود، احتمال عود وجود دارد. سونوگرافی برای تشخیص افتراقی التهاب پستان از آبسه کاربرد دارد. در تمام مدت درمان لازم نیست مادر شیردهی به نوزاد را قطع کند.

[click_like post_id='46090']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.