Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
آشنایی با علائم و نشانه‌های صرع
254

آشنایی با علائم و نشانه‌های صرع

|
0 دیدگاه

نوعی تشنج با انجام رفتارهای غیرعادی، بدون هدف و معنای خاص مانند باز و بسته کردن پنجره، عوض کردن مداوم لباس‌ها و جواب‌های کوتاه و نامربوط همراه است.

نوعی حمله تشنجی با اختلال هوشیاری، فریاد، توقف تنفس، رنگ چهره کاملاً پریده و کبود و بالا رفتن سیاهی چشم همراه است. پس از این مرحله اندام‌های فرد حالت سفت و کشیده پیدا می‌کند و بعد از چند ثانیه در حالی که تنفس قطع و رنگ پریده و کبود است لرزش‌های متناوبی در اندام‌ها دیده می‌شود که با خروج کف همراه است.

*کف خون‌آلود، ناشی از گاز گرفتگی زبان است

خروج کف از دهان ممکن است خون‌آلود باشد که به علت گاز گرفتگی زبان اتفاق می‌افتد. همچنبن ممکن است به طور غیرارادی فرد دچار ادرار و مدفوع شود.
بعد از این مرحله فرد وارد اغماء می‌شود که ویژگی این مرحله بی‌حرکت بودن آن است بعد از چند دقیقه نیز ممکن است فرد بیدار شود اما کاملاً گیج و مبهوت است و با محیط ارتباط برقرار نمی‌کند و به شدت تمایل به خواب دارد که مدت آن در مبتلایان متفاوت است.
بعد از این مدت فرد بیدار می‌شود و در حالی که حمله را به یاد نمی‌آورد معمولاً سردرد و بدن‌درد دارد. همچنین در صورتی که زبانش را گاز گرفته باشد از درد زبان نیز شاکی است.

* شکل‌های دیگر تشنج

ممکن است حمله تشنجی بدون از دست دادن هوشیاری باشد همچنین ممکن است هوشیاری به طور نسبی از دست برود یعنی فرد نه کاملاً هوشیار است که بتواند مانند افراد عادی صحبت کند و نه هوشیاری او کاملاً از دست رفته است که موجب افتادنش شود.
در تشنج کانونی ساده، فرد هوشیاری‌اش را از دست نمی‌دهد و ممکن است هر علامتی در او دیده شود مثلاً ممکن است اشکالات حسی مانند احساس گزگز یا مورمور شدن در یک اندام یا اشکالات حرکتی مانند حرکات لرزشی پشت سر هم در اندام‌ها رخ دهد که فرد کاملاً متوجه آن می‌شود.
این نوع تشنج در اغلب موارد چند ثانیه یا چند دقیقه رخ داده و سپس تمام می‌شود ممکن است حرکات از یک نقطه شروع شود و آرام آرام به سمت قسمت‌های بالایی دست یا پا پیش رود یا ممکن است به صورت علایم خاص بینایی مانند خطوط یا اشکالی خاص باشد همچنین ممکن است با احساس‌های خاصی مانند ریزش دل، اضطراب، نگرانی و احساس‌های خاصی در ناحیه شکم همراه باشد.

* تشنج‌های کانونی پیچیده

فرم دیگری از تشنج که در آن هوشیاری به طور نسبی وجود دارد به تشنج‌های کانونی پیچیده معروف است که در آن فرد به طور ناگهانی شروع به انجام رفتارهای غیرعادی می‌کند که هدف و معنای خاصی در آن وجود ندارد. مثلاً ممکن است بدون هدف خاصی پنجره را باز و بسته کند، لباسش را در آورد یا بپوشد.
در این وضعیت اگر با او صحبت کنیم ممکن است جوابهای کوتاه و نامربوط دهد این حالت حدود چند دقیقه طول می‌کشد سپس تمام می‌شود چنانچه بعد از آن از فرد درباره حمله سؤال شود چیزی به یاد نمی‌آورد.

[click_like post_id='46688']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.