401

آیا مردان نابارور در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان بیضه هستند؟

|
0 دیدگاه

سرطان بیضه شایعترین سرطان در مردان ٣٥-٢٠ ساله است، هرچند ممکن است در هر سنی رخ دهد.شایعترین علامت بزرگ شدن بدون درد بیضه یا لمس توده ی بدون درد در بافت بیضه است.

آیا مردان نابارور در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان بیضه هستند ؟

با پیشرفت ممکن است علایم دیگری که ناشی از گسترش بیماری است دیده شود.علل شناخته شده در ایجاد سرطان بیضه شامل بیضه نزول نیافته، سرطان بیضه در بیضه مقابل و سابقه خانوادگی سرطان بیضه در خانواده است.بدیهی است پس از ایجاد سرطان بیضه، امکان اختلال در ساخت اسپرم بیشتر از افراد عادی خواهد بود.

که این اختلال پس از درمانهای سرطان بیضه (مثلا خارج کردن بیضه، شیمی درمانی یا اشعه درمانی) بیشتر خواهد شد بطوری که توصیه میشود در مردان مبتلا به سرطان بیضه، فریز کردن اسپرم انجام گردد تا پس از پایان درمان سرطان، بتوان مشکل ناباروری را حل کرد.

اما سؤال مهم این است که ” آیا مردان نابارور در خطر بیشتر ابتلا به سرطان بیضه در آینده هستند یا خیر ؟ “

در مطالعات انجام شده دیده شده است که مردان مبتلا به سرطان بیضه دارای فرزند کمتری نسبت به مردان سالم هستند که میتواند علامت این باشد که این مردان قبل از ابتلا به سرطان بیضه، قدرت باروری کمتری داشته اند.نکته بعد شیوع بیشتر یک وضعیت “پیش سرطانی” یا “pre-cancerous” دراین بیماران است.

در بررسی بافت شناسی مردانی که به علت ناباروری تحت نمونه برداری بیضه قرار گرفته اند شیوع “carcinoma in situ” یا “سرطانِ درجا” نسبت به مردان طبیعی بیشتر بوده است. با توجه به اینکه carcinoma in situ یک عامل پیش-سرطانی میگردد این شیوع بیشتر میتواند به معنی خطر بیشتر ایجاد سرطان بیضه در مردان نابارور باشد.

در یک مطالعات مختلف دیده شده است که ریسک ایجاد سرطان بیضه در مردان نابارور ٢٠-٢ برابر بیشتر از مردان با باروری طبیعی است.نکته مهم دیگر اینست که حتی مردان دارای فرزند که در آزمایشات منی دارای نتایج غیرطبیعی بوده اند، یا به عبارتی دیگر باروری پایین تر از نرمال داشته اند (subfertility) هم در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان بیضه هستند.

سؤال مهم بعدی اینست که ” در مردان نابارور برای تشخیص سریعتر سرطان بیضه چه باید کرد ؟ “

به نظر میرسد ساده ترین راه حل معاینه بیضه ها توسط خود بیمار میباشد. در این روش، بیمار بایستی با فواصل منظم (معمولا ماهانه) بیضه های خود را جهت وجود توده یا بزرگی غیرطبیعی معاینه و درصورت وجود این علایم سریعا به پزشک مراجعه نماید. بهترین زمان معاینه بیضه ها هنگام استحمام است که پوست بیضه ها شل شده و معاینه راحت تر خواهد بود.

[click_like post_id='46264']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.