Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
اسپرم اهدائی
283

اسپرم اهدائی

|
0 دیدگاه

خلقت بشر بدین صورت است که سالهای اول ازدواج بیشتربه فکر لذت و خوشگذرانی و کمتر به فکر داشتن فرزند است. با گذشت زمان از میزان لذت و خوشی کاسته شده ، جای آن را آرزوی داشتن فرزند و بزرگ کردن آن و لذت پدر یا مادر بودن میگیرد.

اسپرم اهدائی

برخی از آشنایان نادان موقع بروز اختلاف با زوج بدون فرزند ، برای سرکوب آنها مسئله نداشتن فرزند را با الفاظ بد (مثل اجاق کور بودن و ….) به رخ آنها میکشند و موجب آزردگی خاطر آنها میشوند. امید به آینده در اینگونه زوجها کمرنگ میشود ، در عده ای طلاق روحی یا عاطفی ایجاد میشود و در عده ی کمتری طلاق رسمی رخ میدهد.

اینگونه زوجها در سنین بالا مثل بقیه مردم حامی مناسب ( فرزند ) ندارند و این مسئله نیز آنها را زجر میدهد.بنا به این دلائل ما پزشکان وظیفه ی خود می دانیم که به منظور از بین بردن درد و رنج زوجهای فاقد فرزند ( با درنظر گرفتن مسائل شرعی – پزشکی – حقوقی واجتماعی ) این زوجها را صاحب فرزند کنیم .در اینجا راجع به نحوه ی گرفتن اسپرم اهدائی توضیحاتی میدهیم .

کار برد تلقیح اسپرم اهدائی در موارد زیر است :

۱- زمانی که با هیچیک از روشهای درمانی موفق به دریافت اسپرم از مرد نشویم.
۲- موقعی که موفق به دریافت اسپرم می شویم ولی اسپرمها مرده و نا کارآمد هستند.
۳- در مواردی که شوهر اسپرم زنده دارد ولی بعلت ابتلا به یک بیماری ارثی صعب العلاج می خواهند از بروز بیماری در فرزندشان پیشگیری شود.
۴- مو قعی که مرد ناقل یک ناهنجاری کروموزومی می باشد.

لازم است زوج نابارور علت ناباروری خود را بدانند و اطمینان حاصل کنند که بدون دریافت اسپرم اهدائی صاحب فرزند سالم نمی شوند و اینکار پس از بررسیهای کامل پزشکی مشخص می گردد.

شرایط اهدا کنندگان اسپرم :

۱- سن اهدا کننده گان کمتر از۳۰ سال و مجرد یا متاهل می توانند باشند.

۲- قدرت باروری اهدا کننده ی اسپرم باید خوب یا عالی باشد ( ضعیف یا متوسط نباشد ) که با انجام آزمایش اسپرم مشخص میگردد.

۳- فاقد هر گونه بیماری ارثی ( مثل تالاسمی ) یا واگیردار ( مثل ایدز هپاتیت و … ) یا اعتیاد باشد که با آزمایش خون معلوم می شود.

۴- آگاهانه رضایت به اهداء اسپرم داشته باشد که در جلسه مشاوره ارزیابی می شود .

۵- دارای تناسب اندام باشد وتمام اجزا صورت بدون عیب باشد و ضریب هوشی بالاتر از میانگین جامعه داشته باشد .

۶- از نظر روحی – روانی و اجتماعی کاملا طبیعی باشد .

۷- در فامیل اوهیچ نوع بیماری ژنتیک نظیر منگولیسم و … وجود نداشته باشد .

همچنین از نظر مذهبی فرهنگی و اجتماعی متناسب با گیرنده گان انتخاب می شوند . خصوصیات ارثی قابل انتقال اهدا کننده (مثل رنگ چشم و رنگ مو و اندازه قد) با زوج گیرنده تطابق داده می شود . به اهدا کننده ی اسپرم هیچگونه اطلاعی در مورد زوج گیرنده ی اسپرم داده نمیشود . تنها نکته ای که اهدا کننده می داند اینست که می داند نطفه اش برای زوجی عقیم و ناشناس مورد استفاده قرار می گیرد .

روش انجام کار :

به گیرنده ی اسپرم داروی تحریک تخمک گذاری+ ویتامین داده می شود تا تخمک گذاری بهتری صورت گیرد . به کمک سونوگرافی و / یا انجام تست تخمک گذاری در ایام نزدیک به تخمک گذاری ( روز ۱۱تا ۱۳ سیکل ماهانه ) زمان تخمک گذاری تعیین می شود . رضایت نامه از زوج گیرنده ی اسپرم ( مبنی بر دریافت اسپرم اهدائی ) گرفته می شود .

با توجه به مشخصات ظاهری آنها اهدا کننده ی مناسب در نظر گرفته می شود . روز تخمک گذاری تلقیح اسپرم در مطب و بدون بیهوشی انجام می شود و پس از نیمساعت استراحت به منزل می رود .

مسائل شرعی:

خوشبختانه تعدادی از مراجع محترم تقلید ( آیت الله خامنه ای – آیت الله یزدی- آیت الله مظاهری- آیت الله موسوی اردبیلی- آیت الله موسوی بجنوردی – آیت الله روحانی – آیت الله طباطبائی قمی ) فتوا داده اند که ” تلقیح اسپرم فرد غریبه به داخل رحم زن به منظور بارداری اشکال شرعی ندارد،ولی در مورد ارث و محرمیت احتیاط باید مراعات شود ” .

تعدادی از فقهای محترم نیز تلقیح اسپرم اهدائی را جایز ندانسته اند(آیت الله خمینی – آیت الله سیستانی – آیت الله بروجردی- آیت الله مکارم شیرازی – آیت الله شیرازی – آیت الله نوری همدانی ) . فرزند متولد شده چناچه دختر باشد چون ربیبه ی پدر فاقد اسپرم است به او محرم میباشد،

در مورد ارث جهت رعایت احتیاط مرد میتواند قسمتی یا تمامی مال خود را در زمان حیات به این فرزند صلح کند.

بخاطر اینکه احتمال ازدواج بین بچه های متولد شده از اسپرم یک اهدا کننده به حداقل برسد مطابق پروتکلهای کشورهای پیشرفته از هر اهدا کننده اسپرم پس از اینکه ده فرزند بوجود آمد با او قطع همکاری میشود . با این وجود جهت رعایت احتیاط بیشتر نمونه خون اهداکنندگان اسپرم این مطب در مرکز پزشکی قانونی اصفهان ( بخش آزمایشگاه DNA ) نگهداری می شود تا چنانچه در سالهای بعد والدین ۱۰۰%خواستند مطمئن شوند.

که این شخصی که فرزندشان می خواهد با او ازدواج کند خواهر یا برادرش (از طرف پدر ژنتیک ) نیست باید به مرکز پزشکی قانونی اصفهان مراجعه کنند تا با آزمایش خون این دو نفر و مقایسه آن با DNA خون اهدا کننده اسپرم مشخص شود که پدر ژنتیک این دختر وپسر یکیست یا متفاوت است .

مسائل ژنتیکی :

با دریافت اسپرم اهدائی پنجاه درصد خصوصیات ارثی نوزاد به مادر و ۵۰% دیگر به شخص اهداء کننده میرود و بخاطر اینکه سعی می شود اهداء کننده شبیه شوهر انتخاب شود فرزند با والدین شباهت پیدا می کند و تعلق خاطر بیشتری نسبت به فرزند در خانواده ایجاد می شود . در صورتیکه اگر از جنین اهدائی استفاده شود با وجود اینکه حنین در رحم گیرنده رشد میکند ،

تمام خصوصیات ارثی بچه به صاحبان اسپرم+تخمک می رود .هزینه گرفتن اسپرم اهدائی نیز بسیار کمتر از جنین اهدائی است.

[click_like post_id='46361']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.