Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
شایع‌ترین علامت سکته مغزی
375

شایع‌ترین علامت سکته مغزی

|
0 دیدگاه

یک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان با بیان این مطلب که تشنج و ضعف یک نیمه بدن، شایع‌ترین علامت سکته مغزی است، گفت: فشار خون و کلسترول بالا، دیابت و چاقی باعث بروز سکته مغزی در تمام سنین می‌شود.

سکته مغزی بیماری است که در صورت عدم خون‌رسانی به مغز بروز می‌کند و مغز دیگر نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. همچنین سکته مغزی ممکن است به دلیل بسته یا پاره شدن یکی از رگ‌های خون‌رسان مغز ایجاد شود.

سکته مغزی در نوزادان نیز شایع است، در صورت علائم تشنج، بی‌حالی، بالا و پایین شدن دمای بدن، بی‌قراری، بی‌تابی، شل بودن بدن و تب، توصیه اکید آن است که برای درمان و علت‌یابی توسط پزشک اقدام شود.

اختلال انعقادی، لخته شدن خون، اختلالات ارثی و کمبود پروتئین در بدن از عوامل خطرساز در بروز سکته مغزی است . عدم تعادل و لنگ زدن، اختلال در تکلم یا درک کلام، فلج صورت و بی‌اختیاری ادرار و مدفوع از عوارض شدید در سکته مغزی است که باعث بروز آسیب‌های جدی در بیمار می‌شود. درمان‌های توانبخشی مانند فیزیوتراپی و کاردرمانی می‌توانند تا ۸۰ درصد در بهبود این بیماران موثر باشد.
تغییر در رژیم غذایی عاملی موثر در کاهش سکته مغزی است . کم کردن میزان چربی در رژیم غذایی و کاهش وزن می‌تواند در کنترل این بیماری موثر باشد؛ چرا که مصرف بیش از اندازه چربی و کلسترول می‌تواند سبب ضخیم شدن رگ‌های خونی و بروز سکته مغزی در فرد شود.

داروهای ضد لخته خون مانند آسپرین باعث حفظ پلاکت‌های خون می‌شود و از لخته شدن آن جلوگیری می‌کند. همچنین داروی ضد لخته خون مانند وارفارین برای بازماندگان سکته مغزی تجویز می‌شود تا به بیداری بخش خاموش مغز این بیماران کمک کند.

با مصرف مواد غذایی سالم مانند ماهی، سبزیجات، غلات، ورزش، پرهیز از نمک و الکل می‌توان از بروز سکته مغزی جلوگیری کرد، اگر کودکی ضعف در یک نیمه بدن و مشکل در تکلم داشت و زودتر از حد معمول از یک دست خود استفاده کرد، باید حتما برای درمان و یافتن علت آن به پزشک مراجعه شود.

[click_like post_id='46630']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.