Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
علل ترشح از نوک پستان
1025

علل ترشح از نوک پستان

|
0 دیدگاه

ترشحات سینه در بسیاری از زنان که باردار یا شیرده نیستند نیز وجود دارد و حضور ترشحات پستان همیشه نشان دهنده یک مشکل جدی نیست ترشحات سینه نیز ممکن است در زنان در هر سنی رخ دهد.

انواع ترشحات پستان

انواع مختلفی از ترشحات وجود دارد و نوع ترشح پستان ممکن است نشانه ای از علت ترشحات باشد.
ترشحات شیری ممکن است تولید شیر مادر باشد حتی در زنانی که باردار نیستند و یا شیردهی ندارند و اغلب به علت سطح هورمونی بالا، به طور خاص پرولاکتین باشد.
ترشحات شفاف و چسبنده ممکن است نشانه ای از التهاب یا عفونت باشد.
ترشح خونی ممکن است نشانه ای از ترومای شدید، عفونت و یا سرطان باشد.
ترشحات مخاطی زرد یا قهوه ای که ممکن است با خون مخلوط باشد و می تواند به علت عفونت شدید باشد به خصوص اگر با درد پستان همراه باشد.
بررسی نوع ترشح از نوک پستان معمولا برای تشخیص قطعی کافی نیست. حضور علائم و نشانه های دیگر و همچنین بررسی های تشخیصی کامل توسط یک پزشک علت زمینه ای ترشحات پستان را تعیین می کند.

علائم و نشانه های ترشح از نوک پستان

ترشحات سینه ممکن است به خودی خود با هیچ نشانه یا نشانه های دیگر رخ ندهد و یا ممکن است با سایر علایم نشان دهنده شرایط خاصی همراه باشد.
ترشحات سینه ممکن است از هر دو سینه ( دو طرفه ) و یا یک سینه ( یک طرفه ) رخ دهد.
حساسیت به لمس پستان و یا درد پستان
سینه یا توده های پستانی متورم
تب
چرخه قاعدگی نامنظم

اختلالات خوش خیم پستان

پاپیلومای داخل مجرا، یک تومور کوچک خوش خیم از مجاری شیری در پستان است این شایع ترین علت ترشحات نوک پستان است و معمولا تنها روی یک پستان تاثیر می گذارد. ترشحات در این حالت خونی و یا ترشحات روشن است.بیماری فیبروکیستیک

پستان (FBD) – شایع ترین علت توده های پستانی در زنان، به خصوص زنان مسن تر است این ممکن است در یک یا هر دو سینه باشد و ممکن است توده های کوچک همراه با تندرنس پستان باشد.

گشاد شدن مجرای پستان – انسداد مجرای شیر است و ممکن است روی یک سینه یا هر دو طرف تاثیر بگذارد انسداد مجرا اغلب به عنوان یک نتیجه از التهاب در اثر تغییرات هورمونی رخ دهد و ممکن است در معرض ابتلا به عفونت های باکتریایی باشد. سیگار کشیدن یکی از علل مستعد کننده گشاد شدن مجرای پستان است ترشحات گشاد شدن پستان ممکن است در رنگ و قوام متفاوت باشد.

سرطان پستان – معمولا سرطان داخل مجرا، ممکن است باعث ترشحات خونین از پستان شود توده ای در پستان که معمولا ممکن است با تورم غدد لنفاوی ( لنفادنوپاتی ) خود را نشان دهد.

اختلالات هورمونی مؤثر بر هورمونهای جنسی زنانه که ممکن است در یائسگی، نارسایی زودرس تخمدان و سندرم تخمدان پلی کیستیک رخ دهد تغییرات در چرخه قاعدگی مانند قاعدگی نامنظم، قطع ناگهانی دوره و یا تغییر در جریان قاعدگی معمولا آشکار است ناباروری نیز ممکن است با این اختلالات هورمونی همراه باشد.

بزرگ شدن پستان زن در دوران بلوغ ممکن است طبیعی باشد در بزرگ شدن مداوم با تندرنس پستان یا ترشحات نوک پستان باید این ترشحات پستان درژنیکوماستیا بررسی شود.

علل ترشحات سینه

ترشحات سینه بخش طبیعی از عملکرد سینه در دوران بارداری و یا شیردهی است. این نیز ممکن است با تغییرات هورمونی قاعدگی همراه باشد ترشح شیری رنگ پس از شیردهی به طور معمول می تواند تا دو سال پس از قطع پرستاری ادامه یابد. گاهی اوقات در دوران بارداری، رنگ ترشحات ممکن است خونین باشد. ترشحات خود به خود برطرف می شوند.
ترشحات ممکن است مربوط به سرطان پستان باشد به خصوص اگر:

یک توده در پستان باشد.
فقط یک پستان تحت تاثیر قرار گیرد.
ترشحات حاوی خون باشد.
ترشحات خود به خود باشد.
ترشحات تنها روی مجرای تک تاثیر بگذارد.
علل احتمالی از ترشحات سینه عبارتند از:
ورم چرکی
سرطان پستان
عفونت پستان
کارسینوم داکتال درجا (DCIS)
تحریک بیش از حد پستان
فیبروآدنوم
سینه فیبروکیستی( توده طبیعی در پستان )
گالاکتوره
عدم تعادل هورمون
آسیب یا ضربه به سینه
برآمدگی
گشاد شدن مجرای پستان
استفاده از دارو
تغییرات هورمون چرخه قاعدگی
بیماری پاژه پستان( شکل نادر سرطان پستان )
بارداری و شیردهی
پرولاکتینوما
توقف تغذیه با شیر مادر
تومورهای غیر سرطانی مغز
کم کاری تیروئید شدید ( غده تیروئید )
استفاده از برخی از داروها، مانند قرصهای جلوگیری از بارداری، سایمتیدین، متیل دوپا، متوکلوپرامید، فنوتیازینها، رزرپین، ضد افسردگی سه حلقه ای یا وراپامیل
استفاده از گیاهان خاصی مانند رازیانه
گسترش مجاری شیر

تشخیص ترشحات پستان

در حالی که ترشحات ممکن است اغلب در زنان که باردار یا شیردهی نیستند رخ دهد ترشحات مداوم پستان باید مورد بررسی قرار گیرد. ترشحات مداوم پستان از نگرانی خاص در زنان بیش از ۴۰ سال سن است که در آن تخلیه تنها از یک پستان است ترشحات خونی با حضور توده های پستانی همراه است.

پس از معاینه بالینی و شرح حال بیمار، پزشک شما ممکن است ماموگرافی، آسپیراسیون با سوزن ظریف و سیتولوژی را در نظر بگیرند. اگر سطح پرولاکتین ها بالا باشد ممکن است آزمایش خون برای ارزیابی عملکرد غده تیروئید، به خصوص با اندازه گیری هورمون محرک تیروئید (TSH) انجام شود.

اگر شما از هر گونه درمان جایگزینی هورمون و یا داروهای مربوط به یائسگی، به عنوان پیشگیری از بارداری و یا ناباروری استفاده می کنید دکتر پزشکی شما ممکن است قطع و یا داروها را تغییر دهد اگر ترشحات پستان شدید و همراه با علائم دیگری مانند تورم پستان، حساسیت به لمس و درد باشد.

زنان با سابقه شخصی یا خانوادگی تجربه توده های پستانی عود کننده با ترشحات، حتی توده های خوش خیم باید بررسی گسترده برای رد سرطان پستان انجام شود.

تست های تشخیصی برای ترشحات پستان
آزمایش خون پرولاکتین
آزمایش خون تیروئید
CT اسکن و یا MRI برای تشخیص تومور هیپوفیز
ماموگرافی
سونوگرافی پستان
بیوپسی پستان
داکتوگرام یا داکتوگرافی اشعه ایکس با تزریق رنگ کنتراست به مجرای شیری آسیب دیده
اگر بیماری پاژه عامل نگرانی باشد بیوپسی پوست انجام می شود.

درمان ترشحات پستان

هنگامی که علت ترشح نوک پستان مشخص شود پزشک می تواند راهی برای درمان آن توصیه کند.
دارویی که باعث ترشحات می شود تغییر دهید.
ممکن است توده برداشته می شود.
ممکن است تمام یا قسمتی از مجاری پستان برداشته می شود.
برای درمان تغییرات پوست اطراف نوک پستان از کرم استفاده می شود.
برای درمان یک بیماری زمینه ای دارو مصرف شود.
اگر همه معاینات طبیعی است ممکن است به درمان نیاز نباشد. شما باید ماموگرافی و معاینه فیزیکی دیگری در مدت ۱ سال داشته باشید.

[click_like post_id='46128']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.