خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Got error 28 from storage engine]
SHOW FULL COLUMNS FROM `SlM_options`

خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Got error 28 from storage engine]
SHOW FULL COLUMNS FROM `SlM_options`

خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Got error 28 from storage engine]
SHOW FULL COLUMNS FROM `SlM_options`

خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Got error 28 from storage engine]
SHOW FULL COLUMNS FROM `SlM_options`

خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Got error 28 from storage engine]
SELECT t.*, tt.*, tr.object_id FROM SlM_terms AS t INNER JOIN SlM_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id INNER JOIN SlM_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id WHERE tt.taxonomy IN ('category', 'post_tag', 'post_format') AND tr.object_id IN (46930) ORDER BY t.name ASC

بیماری سفر؛ مراقب باشید ماشین شما را نگیرد

خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Got error 28 from storage engine]
SHOW FULL COLUMNS FROM `SlM_postmeta`

250

بیماری سفر؛ مراقب باشید ماشین شما را نگیرد

|
0 دیدگاه

بیماری سفر که با عنوان ماشین گرفتگی نیز شناخته می‌شود، به علت حرکت مداوم و تکرار مناظر اطراف جاده، برای که فردی سوار بر ماشین است، پدید می‌آید.

شاید شنیده باشید که بعضی از بچه‌ها حدود ۱۸ ماهگی تا دو سالگی و حتی پس از آن در هنگام مسافرت، حین حضور در خودرو، دچار حالت تهوع و رنگ پریدگی می‌شوند و ممکن است استفراغ کنند که اصلا نگران کننده نیست.

البته این مشکل مختص بچه‌ها نیست، گاهی بعضی بزرگسالان نیز در مسافرت با آن مواجه می‌شوند که آن را ماشین گرفتگی می‌نامند.بعضی‌ها نیز در مسافرت دریایی دچار چنین وضعیتی می‌شوند.

به گفته متخصصان، این افراد به اختلالی به نام بیماری سفر یا «Travel sickness» یا «Motoin sickness» دچار هستند.

این اختلال عوارضی در فرد ایجاد می‌کند که البته با رعایت بعضی نکته‌ها قابل کنترل است.

برای تسکین این مشکل باید فرد را به هوای آزاد ببرید و کمک کنید روی یک صندلی بنشیند و روی سمتی که سرش گیج می‌رود سر را خم کند، انجام این ورزش معمولا مفید است.

پزشکان معتقدند قبل از سفر مصرف داروی دیمن هیدرینات البته به شرط نداشتن مشکل زمینه‌ای می‌تواند مفید باشد.

مسافرت با هر وسیله نقلیه‌ای می‌تواند برای فرد مبتلا به این اختلال عارضه ایجاد کند، دلیل آن نیز تاثیر حرکت وسیله نقلیه روی مایع درون گوش میانی است، هر نوع حرکت ناگهانی، چرخشی، تکان شدید، تغییر وضعیت حین حرکت، راه رفتن در وسیله نقلیه مانند هواپیما یا قطار، جا به جا شدن در خودروی شخصی، مایع درون گوش میانی را تحریک کرده و نشانه‌ها آغاز می‌شوند.

علائم بیماری سفر

تعرق، رنگ پریدگی، سردرد، سرگیجه، حسی شبیه دوران سر، لرز خفیف و احساس سرما، افزایش بزاق دهان، حالت تهوع و استفراغ از نشانه‌های شروع بیماری مسافرتی است.

این عارضه معمولا از کودکی همراه فرد است، یکی از دلایل گریه کردن و بی‌قراری کودک می‌تواند ناشی از ابتلا به این مشکل باشد، در افراد مبتلا به این عارضه، سوار شدن بر وسایل تفریحی که چرخشی یا دورانی باشند نیز همین عارضه را در پی دارد.

راه‌های کنترل بیماری سفر

بهترین مکان در سفر با خودروی شخصی، صندلی کنار راننده است، اگر امکان نشستن در آن صندلی را ندارید، حتما کنار پنجره بنشینید و هنگام حرکت به پشت سر نگاه نکنید.

سفر هوایی، دو ردیف اول هواپیما و نهایتا پیش از رسیدن به بال هواپیما که میزان تکان‌ها کمتر احساس می‌شود، بهترین مکان نشستن برای افراد مبتلا به بیماری سفر است.

درباره سفر با قطار نیز باید به سه نکته دقت کنید، اول اینکه سمت نشستن باید همسو با حرکت قطار باشد. این نکته را باید هنگامی که سوار مترو یا اتوبوس هستید رعایت کنید.

دوم اینکه پنجره واگن حتما باز باشد تا هوای تازه نفس بکشید و سوم اینکه هنگام حرکت قطار از جای خود بلند نشوید.

در سفر دریایی نیز صندلی‌های جلویی یا از نیمه کشتی به سمت جلو و ترجیحا عرشه کشتی را برای نشستن انتخاب کنید، هنگام حرکت نیز از جای خود حرکت نکنید.

نکته‌هایی که نباید فراموش کرد

غذا نخورید، حداقل از دو ساعت قبل از حرکت با هر وسیله نقلیه‌ای، غذای سنگین نخورید، هرچه معده خالیتر باشد، احتمال بروز این حالت کاهش خواهد یافت و در صورت بروز، نشانه‌ها کمتر بروز خواهد کرد.

چرب و شیرین نخورید

از یک ساعت قبل از حرکت و در طول سفر از خوردن غذا‌ها و تنقلات چرب و شیرین خودداری کنید، این خوراکی‌ها محرک بوده و عاملی برای تشدید حالت تهوع و استفراغ هستند.

لیمو همراه داشته باشید

بو کردن یا خوردن لیمو ترش هنگام سفر، راهی برای جلوگیری از ایجاد حالت تهوع است، بنابراین همیشه این داروی طبیعی را همراه داشته باشید.

دارو مصرف نکنید

بعضی دارو‌ها مانع از بروز حالت تهوع می‌شوند.با مشورت پزشک، یکی از این دارو‌ها را خریده و ۳۰ دقیقه قبل از هر نوع سفری آن را میل کنید.

این دارو‌ها حالت گیجی و خواب آلودگی ایجاد می‌کنند اما از عوارض این بیماری آزاردهنده، فرد را مصون می‌سازند.

علائم آزاردهنده بیماری سفر، معمولا با توقف، پایان می‌یابد، ولی در بعضی از افراد تا چند ساعت یا حتی چند روز پس از آن طول می‌کشد که حالت شدید بیماری است.

این بیماری مشکل جدی برای فرد ایجاد نمی‌کند و لزومی به مراجعه به پزشک نیست، اما اگر از آن دسته افرادی هستید که با هر گونه حرکتی دچار سرگیجه و تهوع می‌شوید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید، شاید دچار نوعی اختلال در گوش داخلی باشید.

بطور کلی ۳۳ درصد از افراد، مستعد ابتلا به بیماری حرکت هستند و حدود ۶۶ درصد دچار نوع شدید آن می‌شوند.

[click_like post_id='46930']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.