315

چهارشنبه سوری؛ شادی یا پشیمانی

|
0 دیدگاه

سوختگی مساله‌ای موقت نیست، بلکه تا آخر عمر فرد را گرفتار می‌کند.

افراد تا جایی که امکان دارد در محیط‌هایی که احتمال خطر وجود دارد حضور پیدا نکنند و از خانه بیرون نروند، زیرا بسیاری از سوختگی‌ها برای عابرینی بوده که در پیاده‌رو‌ها قدم می‌زدند و با برخورد ترقه دچار مصدومیت شدند.
کودکان نیز اگر می‌خواهند تفریحی داشته باشند حتما با نظارت والدین بوده و از والدین جدا نشوند. همچنین باید از انجام رفتارهای پر خطر مانند انداختن کپسول، اسپری و… در آتش حذر کرده و هیچ‌گاه روی شعله آتش، بنزین یا نفت نریزند زیرا در این صورت احتمالی سوختگی زیاد است.

یکی از رفتارهای پر خطر در این ایام استفاده از ترقه‌های غیر‌استاندارد است. گاهی دیده شده که این ترقه‌ها در دست، نزدیک صورت یا در جیب شلوار منفجر شده و منجر به سوختگی پا‌ها، قسمت‌های تحتانی شکم، چشم و… شده است. همچنین افراد باید از پریدن روی شعله‌های آتش که فواره می‌کشند، بپرهیزند.

استفاده از آب معمولی در مواجهه با سوختگی

اگر فردی دچار سوختگی شد از مالیدن خمیر دندان، سیب زمینی یا روغن حیوانی و… روی محل سوخته خودداری کرده و تنها با آب معمولی شست‌وشو دهند، بیمار سوخته را از محیط سوختگی دور کنند تا دود استنشاق نکند و سریعا به یک مرکز درمانی برسانند.

لزوم نظارت بر محل‌های فروش مواد آتش‌زا

اولا نباید وسایل آتش بازی را به کودکان و افراد زیر ۱۸ سال فروخت. از سوی دیگر شهرداری‌ها و دیگر سازمان‌های مربوطه باید روی ورود این محصولات به کشور و محل فروش آن‌ها در سطح شهر‌ها نظارت داشته باشند. به این صورت که ببینند آیا عرضه کنندگان این مواد مجوز دارند یا خیر و اینکه مواد آتش‌زا موجود استاندارد هستند یا خیر.

کشورهای دیگر نیز در جشن‌های خود از این مواد استفاده می‌کنند، اما هیچ‌گاه حادثه‌های این‌چنینی رخ نمی‌دهد؛ چراکه در آن کشور‌ها نظارت وجود دارد. سازمان‌های مربوطه باید روی این موضوع نظارت کنند تا از ورود مواد آتش‌زا غیراستاندارد به کشور جلوگیری شود.

شادی زودگذر و یک عمر پشیمانی

همه خانواده‌ها بدانند که سوختگی مساله‌ای موقت نیست که خوب شود و از یاد برود، بلکه تا آخر عمر فرد را گرفتار می‌کند؛ از نتایج زیبایی آن گرفته، تا خارش، سوزش، آوردن پوست اضافه و… ادامه دارد و پوست دیگر کیفیت اولیه را نخواهد داشت. خانواده‌ها باید فکر کنند که آیا یک شادی زودگذر ارزش یک عمر پشیمانی را دارد.

[click_like post_id='46924']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.