Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
بلایی که تنفس «ریزگرد‌ها» بر سر شش‌ها می‌آورد
252

بلایی که تنفس «ریزگرد‌ها» بر سر شش‌ها می‌آورد

|
0 دیدگاه

گرد و غبار و ریزگرد‌ها در زمان طولانی‌ با ایجاد التهاب در کیسه‌های هوایی نهایتاً موجب بروز فیبروز در ریه می‌شود.

در هر دقیقه پنج تا شش لیتر هوا وارد شش‌های هر فرد می‌شود،  زمانی که هوای موجود محتوی ذرات گرد و غبار باشد، قطعا ورود این ریزگرد‌ها به دستگاه تنفسی اجتناب‌ناپذیر است.

مسئولان محیط زیست باید هر چه سریع‌تر در زمینه رفع معضل ریزگرد‌ها چاره‌اندیشی کنند، باید در خصوص پیشگیری از بروز پدیده گرد و غبار چاره‌اندیشی شود، زیرا زمانی که این ذرات وارد هوا شوند قطعا مجبور به استنشاق آن هستیم.

این ذرات طیف وسیعی از عوارض را برای دستگاه تنفسی به همراه خواهند داشت، کودکان، سالمندان، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماران قلبی و ریوی و نیز بیماران دارای ضعف سیستم ایمنی را از جمله گروه‌های در معرض خطر این ذرات عنوان کرد.

قطعا ورود ریزگرد‌ها به دستگاه تنفسی این افراد می‌تواند مشکلات تنفسی برای آن‌ها ایجاد کرده و عوارض بیماری آن‌ها را تشدید کند.

ایهمچنین این ریزگرد‌ها می‌توانند در بلند مدت موجب ایجاد بیماری بینابینی ریه شده و با ایجاد التهاب کیسه‌های هوایی در ‌‌نهایت موجب فیبروز ریه شوند.

توصیه‌ای که می‌توان در جهت کاهش عوارض این ریزگرد‌ها بر دستگاه تنفسی داشت این است که افراد حتی‌المقدور در روزهای پر گرد و غبار در فضاهای سربسته بمانند. همچنین توصیه می‌شود افراد چنانچه مجبور به ماندن در فضای بیرون هستند، حتما از ماسک استفاده کنند.

وجود انواع ماسک‌ها در بازار، ماسک‌های N۹۵ را بهترین ماسک  تا حد زیادی بار میکروبی هوا را گرفته و تا ۹۵ درصد هوا را فیل‌تر می‌کنند و انتقال عفونت از طریق این ذرات را به حداقل می‌رسانند.

مایعات تولید خلط را بهبود بخشیده و با افزایش خلط مکانیسم دفاعی دستگاه تنفسی بهتر می‌تواند ذرات گرد و غبار را گرفته و از طریق سرفه دفع کند.

[click_like post_id='47908']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.