Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
مس و تاثیر آن بر بدن انسان
529

مس و تاثیر آن بر بدن انسان

|
0 دیدگاه

مس به عنوان یک عنصر کمیاب نقش بسزایی در سلامت انسان دارد، اما افزایش آن در بدن موجب تجمع در بافت ها و بروز انواع بیماری ها می شود.

تمام واکنش های شیمیایی در بدن مدیون این عناصر از جمله مس است.

عناصر به چند دسته تقسیم می شوند، دسته اول پروتئین ها، کلسیم، فسفر و منیزیم و دسته دیگر عناصر کمیاب مانند آهن، مس و روی هستند.

مس در بدن به عنوان یک عنصر ضروری شناخته شده است، در ساختمان آن انواع آنزیم ها وجود دارد که در بافت ها ذخیره می شود، مهمترین بافتی که مس در آن ذخیره می شود، کلیه و کبد است.

در مکانیزم جذب عناصر مختلف در بدن سلول های روده نقش بسزایی دارند، عناصر علاوه بر جذب روده ای از طریق پوست و استنشاق هم وارد بدن می شوند، همچنین آنزیم های مختلف هم در جذب عناصر نقش دارند که مهمترین آن آلبومین است که وظیفه حمل و نقل مس در خون را به عهده دارد.

مس به عنوان یک عنصر ضروری وقتی وارد بدن می شود روی فعالیت بسیاری از آنزیم ها تاثیر می گذارد، اما اگر نتواند به درستی وارد این چرخه شود در سلول ها تجمع می یابد و موجب تخریب سلول های کبدی و بروز بیماری ویلسون (تجمع مس) می شود، در واقع مهمترین بافتی که سبب تجمع مس می شود، بافت کبدی است.

ویلسون بیماری خطرناکی است و هیچ علائمی ندارد و بیشتر در افرادی که ازدواج فامیلی انجام می دهند این بیماری بروز می کند، بر اساس آمار جهانی از هر ۱۰۰ بیماری که به تشخیص پزشک برای اندازه گیری مس به آزمایشگاه مراجعه می کنند، ۳۳ درصد به ویلسون مبتلا هستند که در نقاط مختلف ایران هم این بیماری دیده می شود.

اگر در خانواده ای فردی به بیماری تجمع مس مبتلا شود، حتما باید دیگر اعضا نیز مورد آزمایش و اندازه گیری میزان مس در بدن قرار گیرند، مبتلایان به ویلسون به ناراحتی های کبدی و عصبی نیز مبتلا می شوند.

عضو دیگری که در نتیجه ابتلا به این بیماری آسیب می بیند کلیه است، وقتی که مس در بدن آزاد شود از طریق کلیه ها دفع می شود که در این صورت به بافت های کلیه آسیب وارد می کند، روی استخوان، بخش هایی از قلب و غدد مختلف نیز تاثیر سوء می گذارد.

ویلسون به بیماری دهه دوم زندگی معروف است، یعنی اگر در دهه اول درمان نشود، دیگر فرد مبتلا به دهه دوم زندگی خود نمی رسد، روش درمان آن از دو طریق دور نگه داشتن مس از بدن و مصرف دارو انجام می شود.

در اطراف مردمک چشم فرد مبتلا به ویلسون مس رسوب می کند که در این صورت حلقه ای آبی رنگ به وجود می آید، همچنین مس در هسته های مغز حرکت می کند و موجب عقب افتادگی مغزی می شود.

درصد وقوع بیماری ویلسون در دنیا زیاد است،  بیماری دیگری نیز وجود دارد که موجب اختلال در جذب مس در روده می شود، اگر مس وارد جریان خون نشود، تمام سنتز آنزیم های مختلف دچار اختلال می شود.

یکی از علائم این بیماری موهای افراد است که در این حالت به صورت مجعد و براق در می آید، همچنین پایین آمدن درجه حرارت بدن، حمله قلبی، به هم خوردن تعادل و ضعف از دیگر علائم این بیماری است که بهترین روش درمان آن تزریق مس به زیر پوست این افراد است.

آمار دقیقی از ابتلا به بیماری ویلسون در کشور وجود ندارد اما بررسی ها نشان می دهد که افراد زیادی در کشور مبتلا هستند و بیشترین علت آن ازدواج های فامیلی است.

[click_like post_id='47661']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.