439

آیا بايد واريكوسل را عمل كرد؟

|
0 دیدگاه

بدن دو نوع رگ دارد که به انها سرخ رگ و سياهرگ مى گويند که سياهرگ در حقيقت باعث برگشت خون از اندامها به قلب مى شود .

تعريف واريکوسل :

 هرگاه اين سياهرگ ها گشاد شوند به انها واريس مى گويند و حال اگر اين وضعيت در سياهرگ بيضه اتفاق بيفتد به ان واريکوسل مى گويند. شايع ترين علت نابارورى مردان واريکوسل است .

که بعلت نظرات مختلف و عدم اگاهى از علت و مکانيسم اختلال در اسپرم متاسفانه دچار سر درگمى شده است .حال چرا واريکوسل باعث نابارورى مى شود در کيسه بيضه عضلاتى است که به حرارت حساس است يعنى اگر هوا سرد شود عضلات جمع و بيضه را به بالا کشيده تا سرد نشود و به بدن نزديکتر و گرم شود .

حال اگر هوا گرم شود عضلات شل و بيضه به پائين کشيده مى شود تا گرم نشود بيضه ها به گرما و سرما حساس هستند و باعث گاهش حجم بيضه و گاهش حرکت اسپرم مى شود و با افزايش زمان اين مسئله باعث کوچک تر شدن بيضه مبتلا به واريکوسل مى شود حال چون بيضه چپ هميشه بزرگتر از راست است و معمولا واريکوسل چپ هميشه بزرگتر از راست است.

باعث کوچکتر شدن بيضه چپ بيشتر از راست مى شود و در زمان بيشتر کوچکى بيضه چپ به مرحله اى مى رسد که بيضه چپ کوچکتر يا مساوى راست مى شود .

يکى از نکات مهم در تشخيص واريکوسل است و از موارد ديگر معاينه پزشک ارولوژيست و سونوگرافى کالرداپلر که توسط يک راديولوژيست مجرب که بتواند در حالت خوابيده و ايستاده سرعت برگشت وريدى مهمترين ان براى تشخيص واريکوسل است و در اخر اسپرموگرام که در يک مرکز با تجربه و شناخته شده بايد انجام داد پس هر چه ديرتر انجام دهيد.

بدتر است چون زمانى که واريکوسل عمل مى شود بيضه ديگر بزرگ نمى شود بلکه کوچکتر نمى شود ولى باعث بهبود حرکت اسپرم مى شود.حال اگر قبل از عمل اسپرم اختلال نداشته باشد بعد از عمل بهبود تقريبا صد در صد است ولى اگر اسپرم اختلال داشته باشد امکان بهبود ٧٠در صد است قبلا فکر مى کردند. واريکوسل ١٥-١٠درصد دو طرفه است ولى با بررسى جديد واريکوسل تا ٨٥ درصد دو طرفه است .

1 پسندیده شده

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.