Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
خونریزی معده و علائم آن را جدی بگیرید
959

خونریزی معده و علائم آن را جدی بگیرید

|
0 دیدگاه

آندوسکوپی اولین اقدام درمانی خونریزی معده است، میزان مرگ و میر ناشی از خونریزی معده در افراد سنین بالا و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای، بیشتر است.

خونریزی معده ممکن است به چند صورت ظاهر شود که یکی از آنها استفراغ خونی به رنگ متمایل به قهوه‌ای و سیاه شدن مدفوع (ملنا) است.

خونریزی معده می‌تواند به صورت آشکار نباشد که در این صورت بیمار از طریق آزمایش مدفوع و وجود خون در آن متوجه خونریزی می‌شود، در نتیجه خونریزی هم می‌تواند آشکار و هم ناآشکار باشد.

سرگیجه، خستگی، ضعف، بی‌حالی و رنگ پریدگی  از علائم خونریزی معده  است .در صورت شدید بودن خونریزی معده، به صورت استفراغ خون ظاهر می‌شود و بیماران مبتلا به گرفتگی عروق قلب ممکن است با تشدید درد قلب و افت هموگلوبین خون متوجه خونریزی معده شوند.

این بیماری در سنین بالا یا در صورتی که فرد بیماری همراه مانند دیابت، نارسایی قلبی، تنفسی و کلیه داشته باشد، میزان مرگ و میر ناشی از خونریزی بسیار بیشتر و ۵ تا ۸ درصد است.

اولین اقدام درمانی، آندوسکوپی است که در اغلب موارد با این روش می‌توان خونریزی را از بین برد و بیمار باید در این زمینه از داروهایی که به کاهش اسید معده کمک می‌کند، استفاده کند.

پرهیز غذایی خاصی برای این دسته از بیماران وجود ندارد و تنها در صورت شدید بودن خونریزی معده در ۲۴ ساعت اول بیمار نباید مواد غذایی مصرف کند و پس از آن می‌تواند با غذای نرم شروع به تغذیه کند.

[click_like post_id='48047']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.