Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
همه چیز درباره خرید یک عینک آفتابی استاندارد
277

همه چیز درباره خرید یک عینک آفتابی استاندارد

|
0 دیدگاه

یک فوق تخصص جراحی شبکیه و لیزر با اشاره به ویژگی‌های یک عینک آفتابی استاندارد، گفت: مصرف‌کنندگان در خرید عینک آفتابی باید به جای قیمت، بر کیفیت عینک متمرکز شوند.

همه چیز درباره خرید یک عینک آفتابی استاندارد عينك-عينك آفتابي

دکتر علی کثیری اظهار کرد: تبلیغات تلویزیونی درباره هر محصولی اغلب جنبه اقتصادی دارد و با توجه به حساسیت و اهمیت عضوی مانند چشم، نمی‌توان گفت گران بودن یک عینک آفتابی ضمانتی برای صد در صد استاندارد بودن آن است.

وی ادامه داد: بالا بودن قیمت و همین‌طور زیبایی عینک به طور قطعی استاندارد بودن آن را تایید نمی‌کند بنابراین لازم است افراد در زمان خرید عینک آفتابی این نکته بسیار مهم را مورد توجه قرار دهند و از عینک‌ساز درخواست کنند که تست‌های لازم را توسط دستگاه‌های مربوطه انجام دهد.

فوق تخصص جراحی شبکیه و لیزر مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز گفت: عینک‌های آفتابی پوششی هستند که برای محافظت از چشم در برابر نور خورشید استفاده می‌شوند که معمولا جنس عینک آفتابی از شیشه و لایه‌های مختلفی تشکیل شده است. عینک آفتابی دارای یک لایه رنگی که به طور عمومی بخشی از نور خورشید را جذب می‌کند،

یک فیلتر پولاریزه که جذب‌کننده امواج افقی نور خورشید و انعکاس نور از سطوح مختلف به چشم است، همچنین دارای لایه‌هایی چون فتوکرومیک، آینه‌ای، ضدخش و ضدانعکاس است و آخرین لایه نیز جذب‌کننده اشعه ماوراءبنفش است.

کثیری افزود: اشعه ماوراءبنفش یا در اصطلاح UV بخشی از طیف نور خورشید است که از سه طول موج A، B و C تشکیل شده است. طول موج C توسط لایه ازون و طول موج B به وسیله شیشه جذب می‌شود و مهم‌ترین طول موج A، از شیشه عبور می‌کند و فرد باید از عینک آفتابی برای محافظت از چشم‌های خود استفاده کند.

وی درباره ضرورت و چرایی استفاده از عینک آفتابی اظهار کرد: تابش اشعه UV به چشم‌ها، به قرنیه صدمه وارد کند و موجب ایجاد کراتیت(التهاب قرنیه) و عوارضی چون آب مروارید، سرطان‌های پوستی در اطراف چشم،

ناخنک چشم و سرطان چشم می‌شود.این فوق تخصص جراحی شبکیه و لیزر افزود: البته اشعه UV تنها از طریق تابش نور خورشید موجب ایجاد عوارض چشمی نمی‌شود بلکه این اشعه به واسطه نگاه کردن به جرقه‌های جوش‌کاری یا جوش‌کاری بدون محافظ چشم نیز آسیب‌رسان است.

کثیری در این باره توضیح داد: یکی از ویژگی‌های یک عینک خوب این است که باید بتواند اشعه‌های ماوراءبنفش نورخورشید(UVA و UVB) را به میزان ۹۸ به بالا جذب کند، به عبارتی دستگاه UV متر موجود در عینک‌فروشی‌های معتبر، باید میزان UV400 را نشان دهد.وی افزود: در استان خوزستان، حداکثر میزان تابش فرابنفش بین ساعت‌های ۱۴ تا ۱۷ بعدازظهر است،

به همین دلیل در این گونه مناطق که تابش آفتاب شدید است توصیه می‌شود ضمن استفاده از عینک آفتابی مناسب، در این ساعت‌ها از منزل خارج نشوید یا از محل‌هایی تردد داشته باشید که پوشش مناسبی داشته باشد.

این چشم‌پزشک اظهار کرد: در مناطقی مانند خوزستان که تابش نور خورشید مستقیم و شدید است ضروری است که افراد از چتر برای محافظت خود استفاده کنند.

وی ادامه داد: افرادی که از عینک آفتابی استفاده می‌کنند، باید دقت داشته باشند این عینک‌ها برای نگاه کردن مستقیم به نور خورشید در زمان خورشیدگرفتگی کارایی ندارند بلکه در این زمان باید از عینک‌های مخصوص استفاده شود. نور آبی در طیف نور خورشید، بیشترین آسیب را به شبکیه می‌رساند بنابراین توصیه می شود هنگام تابش شدید آفتاب از عینک‌هایی با رنگ زرد استفاده شود.

این فوق تخصص جراحی شبکیه و لیزر گفت: بیشترین ضرورت استفاده از عینک آفتابی در کودکان است زیرا ساختمان چشم کودکان به خصوص عدسی چشم آنها شفاف و حساس است و مقدار زیادی از نور ماوراءبنفش و نور آبی می‌تواند وارد چشم شده و با مرور زمان موجب تغییر شبکیه و حتی کاهش دید شدید شود.

کثیری افزود: افرادی که عمل جراحی آب مروارید انجام داده‌اند، نیز باید از عینک‌های آفتابی مناسب استفاده کنند البته به تازگی از لنزهای مخصوص که قابلیت جذب اشعه‌های نور خورشید را دارند، برای این بیماران استفاده می‌شود. باید دقت داشت که این لنزهای مخصوص با لنزهای تماسی معمول فرق دارند؛ لنزهای تماسی خاصیت جلوگیری از اشعه ماوراءبنفش را ندارند.

وی عنوان کرد: عینک آفتابی خوب باید توسط دستگاه مخصوصی که میزان جذب اشعه ماوراءبنفش را نشان می‌دهد، آزمایش شود که معمولا عینک‌سازی‌ها این دستگاه را دارند و چنانچه جذب ۹۸ تا ۱۰۰ درصد اشعه UV را نشان دهد، عینک دارای کیفیت و جنس خوبی است. بنابراین تاکید می‌شود افراد هنگام خرید عینک آفتابی درخواست تست جذب اشعهUV را از عینک فروشی معتبر داشته باشند چرا که قیمت و زیبایی عینک، معیاری برای کیفیت آن نیست.

فوق تخصص جراحی شبکیه و لیزر مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز افزود: برخی عینک‌های رنگی دارای املاح نقره هستند که هنگام تابش نور خورشید دچار تغییرات شیمیایی می‌شوند و هم نور شدید خورشید و هم اشعه ماوراءبنفش را جذب می‌کنند.

کثیری ادامه داد: شیشه‌های عینک آفتابی باید بزرگ باشند تا تمام چشم را پوشش دهد زیرا اشعه ماوراءبنفش هم به صورت مستقیم و هم از طریق انعکاس نور از برخی سطوح مانند جاده‌های صاف، آب و سطح دریا، خودروهای عبوری و غیره به چشم می‌رسد. بنابراین برای محافظت از چشم باید ظاهر عینک نیز استاندارد باشد.

وی درباره تاثیر رنگ شیشه‌های عینک آفتابی در حفاظت از چشم‌ها در برابر نور خورشید گفت: با توجه به این‌که نور آبی یکی از قسمت های مضر نور خورشید است و به شبکیه آسیب می رساند، برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از آن، عینک با رنگ زرد یا متمایل به رنگ قهوه‌ای باید مورد استفاده قرار بگیرد.

این چشم‌پزشک گفت: البته راننده‌ها باید توجه داشته باشند که هنگام رانندگی از عینک‌های آفتابی به رنگ سبز استفاده نکنند زیرا تلفیق رنگ سبز با رنگ‌های زرد و قرمز چراغ راهنما، راننده را در تشخیص رنگ درست چراغ راهنما دچار مشکل می‌کند.

کثیری اظهار کرد: معمولا عینک‌های تیره و خاکستری، شدت نور ورودی به چشم را کاهش می‌دهند ولی از طرفی مردمک فرد نیز در این حالت بازتر می‌شود و بنابراین، ورود امواج آسیب‌رسان به ساختمان داخلی چشم افزایش می‌یابد. بنابراین در صورت تمایل برای استفاده از عینک‌های آفتابی تیره، این عینک‌ها باید جذب‌کننده نور آبی هم باشند و در غیر این صورت مضر خواهند بود.

وی ادامه داد: ۴۰۰ UV نشان می‌دهد که عینک تمام امواج با طول موج کمتر از ۴۰۰ را جذب می‌کند ولی این قابلیت تضمین نمی‌کند که این عینک نور آبی را هم جذب می‌کند. رسیدن اشعه UV کمتر از ۴۰۰ به چشم موجب ایجاد ضایعاتی چون ناخنک چشم، خراشیدگی قرنیه و به دنبال آن سوزش و ریزش اشک می‌شود. نور آبی می‌تواند از تمام ساختمان چشم عبور کرده و به شبکیه برسد.

این فوق تخصص جراحی شبکیه و لیزر افزود: به همین دلیل توصیه می‌شود از عینک‌های ارزان‌قیمت که فاقد مشخصات استاندارد هستند، استفاده نشود و الزاما برای خرید عینک آفتابی مناسب و باکیفیت به عینک‌فروشی‌های معتبر مراجعه کنید.

[click_like post_id='48177']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.