Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
دلایل وجود خون در ادرار
290

دلایل وجود خون در ادرار

|
0 دیدگاه

عفونت، سنگ و بدخیمی‌ها می‌تواند علت بروز «هماچوری» یا خون در ادرار باشد. چنانچه عارضه هماچوری با تب، سوزش یا تکرر ادرار، درد شکم و پهلو همراه باشد احتمال بدخیمی کمتر است، اما هماچوری بدون درد، نخستین و مهم‌ترین علامت بدخیمی مثانه و کلیه است.

برخی از پررنگ‌شدن ادرار شکایت دارند، اما در هماچوری رنگ ادرار از نارنجی پررنگ تا دفع واضح خون و حتی دفع لخته متفاوت است. هر چه شدت خونریزی بیشتر باشد اهمیت آن هم افزایش می‌یابد.

هماچوری یکی از عوارض سرطان مثانه است،  شیوع سرطان مثانه در افراد سیگاری ۱۶ برابر بیشتر از افراد عادی است. البته شیوه تغذیه، شیوع برخی عفونت‌های انگلی و سل مثانه نیز شیوع سرطان مثانه را بیشتر می‌کند. وجود سنگ در هر بخش از دستگاه ادراری نیز به علت آسیب به مخاط به عارضه هماچوری منجر می‌شود. البته بسته به‌شدت آسیب وارده میزان خون موجود در ادرار متفاوت است. در زنانی که در سنین تولید مثل هستند و کمتر از ۴۵ سال دارند وجود خون در ادرار را به عفونت‌های دستگاه ادراری نسبت می‌دهند، اما با افزایش سن و وجود عارضه هماچوری حتی در صورت اثبات عفونت نباید احتمال سرطان را از نظر دور داشت.

پرهیز غذایی به کاهش حساسیت غذایی کمک می‌کند

تنها راه درمان حساسیت غذایی، پرهیز از مواد غذایی است که فرد به آن واکنش نشان می‌دهد. پس با پرهیز از برخی مواد غذایی هنگام جوانی می‌توان حساسیت‌های غذایی دوران کودکی را از بین برد.

حساسیت غذایی یک واکنش دفاعی است که اغلب با مصرف مواد غذایی نظیر تخم‌مرغ، بادام زمینی، شیر یا برخی غذاهای خاص دیگر تحریک می‌شود. علائم حساسیت غذایی اغلب بسرعت تا دو ساعت پس از خوردن غذا ظاهر می‌شود.

 

علائم اصلی شامل کهیر، صدای گرفته و خس خس کردن است و دیگر علائم به صورت درد شکم، اسهال، مشکل در بلع، خارش دهان، گلو، چشم‌ها، پوست یا هر ناحیه دیگر، غش و ضعف، گرفتگی بینی، حالت تهوع، تنگی نفس و درد در ناحیه معده و استفراغ بروز می‌کند.

 

شایع‌ترین مواد حساسیت‌زا در کودکان شامل تخم مرغ، شیر، بادام زمینی، سبوس، آجیل درختی و گندم می‌شود. در صورتی که افراد در خوردن چنین موادی احتیاط کنند، می‌توانند حساسیت خود به شیر، تخم‌مرغ، گندم و سبوس را در سن پنج سالگی از بین ببرند.

[click_like post_id='48462']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.