Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
مشکلات پوستی در بیماران تیروئیدی
319

مشکلات پوستی در بیماران تیروئیدی

|
0 دیدگاه

پوست در واقع آینه ای از مشکلات داخلی است و بسیاری از بیماریهای سیستمیک تظاهرات پوستی دارند. یکی از مشکلاتی که در کشور ما هم شایع است و علاوه بر تاثیر بر اندامهای داخلی، پوست را نیز تحت الشعاع قرار می دهد، بیماری های تیروئید است.

وقتی این غده بسیار مهم و حیاتی کار خود را درست انجام ندهد و در ترشح هورمونهای خود کم کاری یا پرکاری کند، سیستم داخلی بدن به هم می ریزد و پوست هم از این قاعده مستثنی نیست. گاهی آگاهی نداشتن ما از علایم بیماریها، باعث می شود وقت و هزینه زیادی صرف کنیم و بدون نتیجه از این مطب به مطب پزشک دیگر برویم. خشکی یا خارش پوست می تواند بدلیل مشکلات تیروئیدی باشد.

پزشک برای رسیدن به تشخیص دقیق معمولا شرح کامل می گیرد و معاینه و آزمایشهای لازم او را به تشخیص قطعی می رساند. با پرسیدن نکات کلیدی از بیمار، حدس و گمان پزشک را به سوی درست هدایت می کند و بعد از تشخیص و علت یابی درمان آغاز می شود. سولاتی که از بیماران در این ارتباط پرسیده می شود مثلا اینکه آیا بیمار عدم تحمل به گرما دارد؟ دچار کاهش وزن شده است؟ آیا طپش قلب دارد؟ آیا عادت های غذایی تغییر کرده است؟

پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدی)

بیماری نسبتا شایعی است و بیشتر مردم از آن غافلند. این بیماری زمانی ایجاد می شود که تیروئید به هر دلیلی بیش از حالت عادی هورمون تولید کند. این بیماری بیشتر در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی رخ می دهد و زنان بیشتر از مردان دچار آن می شوند. در پرکاری تیروئید کم پشتی وسیع موهای سر و ریزش مو دیده می شود و حتی در مواردی، موهای زیر بغل هم کاهش می یابد.
کاهش وزن زیاد با وجود تغذیه طبیعی، لرزش دستها، طپش قلب، عصبانیت و خارش و ریزش مو را به همراه دارد. در این بیماری بطور کلی پوست گرم، مرطوب و نرم است ولی حالت تحلیل رفته و نازک شده ندارد.

موها نازک و نرم هستند و تغییرات ناخنها از جمله جدا شدن ناخن یا ناخن چکشی مشاهده می شود. در بعضی مناطق پوست ممکن است تیرگی وجود داشته باشد و در موارد شدید این تیرگی گسترده خواهد شد. در مردان به دلیل افزایش ثانویه استروژن، احتمال بزرگی سینه (ژنیکوماستی) وجود دارد.

کم کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی)

در این بیماری تغییرات پوستی به صورت پوست خشن، خشک، سرد و رنگ پریده است. گاهی پوست متورم است که ناشی از ادم سلولی حاصل از این بیماری است. در بعضی بیماران تغییر رنگ و زرد شدن پوست رخ می دهد و عروق پوست بسیار شکننده می شوند. پوسته پوسته شدن کف دست و پا نیز در تعدادی از بیماران رخ می دهد.

موها، خشن و شکننده و عروسکی می شود و رشد آن ها به آهستگی رخ می دهد که به دلیل افزایش فاز تلوژن یا استراحت موهاست. ریزش موی ابرو به خصوص در ناحیه یک سوم خارج ابرو ممکن است دیده شود. از طرفی ناخنها نازک و شکننده می شوند و رشد کمی دارند.
نکته قابل توجه اینکه همیشه اینطور نیست که با برطرف شدن علت زمینه ای، بیماری پوستی هم بهبود پیدا کند. بیشتر اوقات لازم است است علاوه بر مراجعه به متخصص داخلی، برای درمان مشکلات پوستی به متخصص پوست هم مراجعه کرد.

[click_like post_id='48942']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.