Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
هشدار درباره عوارض اعتیادآور یک داروی شایع
1810

هشدار درباره عوارض اعتیادآور یک داروی شایع

|
0 دیدگاه

یکی از پژوهشگران حوزه اعتیاد با بیان اینکه قشر نوجوان، جوان، سربازان و دانشجویان بیشترین مصرف‌کنندگان ترامادول به شمار می‌روند گفت: میزان اعتیادآوری هر قرص این دارو برابر با یک قرص تریاک است.

به علت عوارض شدید و مراجعه بیماران دچار تشنج به بیمارستان‌ها، باید از فهرست دارویی (فارماکوپه) ایران حذف شود.

متاسفانه آمار ۴/۱ درصدی وابستگی به ترامادول در دانشجویان گواه بر شیوع بیشتر این ماده خطرناک در سایر گروه‌های اجتماعی و تحصیلی است.

ترامادول یک قرص بسیار اعتیادآور و تشنج‌زا است، طی سال‌های اخیر تجویز این دارو به عنوان مسکن توسط متخصصان کاهش یافته اما در عین حال مصرف آن بدون تجویز افزایش یافته است. در حالی که ترامادول صرفا برای سوء مصرف و مصارف معتادان و بهبود انزال زودرس استفاده می‌شود.

ترامادول از خانواده تریاک است و این ماده مخدر، اعتیادی سخت و پیچیده دارد و بسیاری از بیماران وابسته به مصرف ترامادول برای درمان و ترک بستری می‌شوند،درمان سرپایی این بیماران با عوارض سخت، بسیار دشوار و غیر ممکن است.

در حال حاضر بیشترین مصرف ترامادول در بین قشر نوجوان، جوان، سربازان و دانشجویان است و متاسفانه این قرص به سهولت در عطاری‌ها، سوپر مارکت‌ها و… به قیمت ۱۵ هزار ریال حاوی ۱۰ عدد قرص عرضه می‌شود.

براساس نتایج بررسی‌هایی که با مراجعه متخصصان به چند داروخانه در سطح شهر تهران انجام شده است، تجویز پزشکی چندانی برای مصرف ترامادول صورت نمی‌گیرد و عمده مصرف ویژه از سوی دانشجویان است.

ترامادول جزو اقلام پر تولید کشور است،  سازمان غذا و دارو به طور رسمی دارویی را با نرخ ارز مرجع تامین می‌کند که همه آن صرف ایجاد اعتیاد در قشر جوان می‌شود. آیا اولویت دیگری برای تامین این ارز در داروها وجود ندارد.

[click_like post_id='48480']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.