232

چرا در زمستان خون‌دماغ می‌شویم

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

پزشکان معتقدند خون‌دماغ در زمستان شایع است اما اگرچه این مشکل در میان افراد مسن بیش از جوانان رخ می‌دهد با این حال، برای هیچ یک از گروه‌های سنی مذکور نگران‌کننده نیست.

هوای سرد زمستان موجب خشکی و تحریک پذیری بینی می‌شوند و احتمال خون‌دماغ شدن را افزایش می‌دهد.

افراد مسن بیشتر از گروه‌های سنی دیگر در فصل زمستان دچار خونریزی از بینی می‌شوند زیرا غشای مخاط بینی آنان رطوبت و نرمی کافی ندارد و جریان هوای خشک، موجب نازک شدن رگ‌های خونی در بینی می‌شود. همچنین زنان مسن و افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند بیشتر در معرض این عارضه قرار دارند. علاوه بر این در دوران پس از قاعدگی نیز به دلیل کاهش سطح استروژن، احتمال خونریزی بینی بالاتر می‌رود.

هنگام خونریزی بینی نگران و مضطرب نشوند بلکه تنها سر خود را به سمت عقب نگه دارند و برای مدت زمان پنج دقیقه فشاری را با انگشتان به سوراخ بینی‌های خود وارد کنند.

همچنین استفاده از یخ در این شرایط توصیه می‌شود. سرما موجب انقباض رگ‌های خونی شده و در نتیجه سرعت جریان خون را پایین می‌آورد. هرچند در موارد شدید و در صورتی که خونریزی متوقف نشود لازم است به پزشک مراجعه شود تا رگ سوزانده شود به این مفهوم که به زخم حرارت داده می‌شود تا جریان خون بند آید.
پزشکان توصیه می‌کنند که با مرطوب نگه داشتن فضای اتاق چند ساعت پیش از خوابیدن می‌توان از خونریزی بینی جلوگیری کرد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.