Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
تب تشنجی در کودکان
245

تب تشنجی در کودکان

|
0 دیدگاه

به گفته یک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان، ‌از هر ۱۰۰ کودکی که از نظر تکاملی سالم هستند بین ۲ تا ۵ درصد دچار تب تشنجی ساده می‌شوند.

شایع‌ترین بیماری‌های مغز و اعصاب تشنج است. تشنج هنگامی روی می‌دهد که گروهی از سلولهای عصبی مغز ناگهان به صورت همزمان با یکدیگر ولی غیرطبیعی و کنترل نشده، شروع به ارسال پی در پی پیامهای الکتریکی می‌کنند که باعث اختلال موقت در مغز و ایجاد علایم گوناگونی در فرد می‌شود.
صد درصد موارد بیماری ژنتیکی است و اختلال در ساختار و ساختمان بافت مغز زمینه ژنتیک، متابولیک دارد و مصرف برخی مواد و دارو‌ها در دوران بارداری توسط مادر از علل این بیماری است. در بیشتر موارد با وجود انجام آزمایش‌های ژنتیکی و متابولیک هیچ دلیلی برای این بیماری وجود ندارد.
این بیماری رده سنی خاصی ندارد  .یک نوزاد در روز اول تولد تا یک نوجوان ۱۸ ساله ممکن است دچار این حملات شود. چنانچه یک نوزاد یک روزه تا ۲۸ روزه دچار تشنج شد باید به فوق تخصص نوزادان و از ۲۹ روزه تا پایان ۱۸ سالگی باید به فوق تخصص اطفال مراجعه کنند. شایع‌ترین محدوده سنی این بیماری بین ۶ تا ۶۰ ماهگی است که به دنبال بالا رفتن تب، کودک دچار تشنج می‌شود.
از هر ۱۰۰ کودکی که از نظر تکاملی سالم هستند بین ۲ تا ۵ درصد دچار تب تشنجی ساده می‌شوند،  چنانچه فردی دچار تشنج شد و این فرد یک اختلال ساختمانی مغزی داشته باشد باید یک سری تدابیر اندیشیده شود تا از تشنج‌های بعدی پیشگیری کنیم.

چنانچه کودکی بین سنین ۵ تا ۶۰ ماهگی قبلا یک بار تشنج کرده، باید به منظور پیشگیری از حمله مجدد تحت درمان داروهای ضد تشنجی خوراکی قرار گیرد.

[click_like post_id='50065']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.