412

تدابیر سردمزاجان از منظر طب سنتی

|
0 دیدگاه

یک کارشناس طب سنتی تدابیر سردمزاجان از منظر طب سنتی را تشریح کرد.

تدابیر سردمزاجان از منظر طب سنتی

 سید جواد علوی درباره سردمـزاجان اظهار داشت: سردمزاجان غذاهایی مصرف کنند که گرم بوده، در رطوبت و یبوست معتدل باشد مثل گوشت گوسفند که با زیره و دارچین و پیاز پخته باشند.به‌گفته وی سبزی‌هایی مانند ترب, نعنا, تره‌تیزک (شاهی), تره و ترخون برایشان مفید است، همچنین شیرینی‌هایی که از شکر و عسل, گردو و بادام تهیه شده باشد مفید است.

میوه‌های بسیار شیرین برای سردمزاجان مفید است

این کارشناس طب سنتی افزود: میوه‌های بسیار شیرین برای سردمزاجان مفید است، بهتر است که این افراد از آب سرد و یخ دوری کنند, بوهای خوش مثل نرگس و گل شب‌بو استشمام کنند و ورزش‌های قوی انجام دهند و قبل از ورزش بدن را ماساژ دهند.علوی ادامه داد: زمان استحمام را طولانی نکنند، زیرا موجب خشکی بدن می‌شود و بعد از بیرون آمدن از حمام، به بدن عطر مناسب بزنند.

وی بیان داشت: در کلیات طب سنتی ایران آمده است که سردمزاجان باید غذاهایی استفاده کنند که سبب خشک شدن رطوبت‌های زاید شود مثل گوشت کبک و تیهو که با ادویه پخته باشند, در جاهای مرتفع سکونت کنند تا در معرض نور آفتاب قرار بگیرند و از نَـم و رطوبات محفوظ باشند.

سردمزاجان در هنگام خالی‌بودن معده بیشتر به فعالیت بدنی بپردازند‌

این کارشناس طب سنتی اضافه کرد: در هنگام خالی بودن معده، بیشتر به فعالیت بدنی بپردازند‌. زمان استحمام را طولانی کنند تا رطوبت‌های بدن کاهش یابد همچنین از پرخوری و پرخوابی دوری کنند.

1 پسندیده شده

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.