Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
دلیل زیاد شدن جوش در تابستان
568

دلیل زیاد شدن جوش در تابستان

|
0 دیدگاه

آکنه ( جوش ) عبارت است از التهاب مجموعه فولیکول و غدد چربی اطراف آن که بیشتر در ناحیه صورت،گردن، بخش فوقانی پشت،سینه و بازوها ایجاد می شود.

شامل انواع مختلفی از جمله آکنه وولگاریس ( جوش غرور ) – آکنه نوزادی-آکنه شیر خوارگی-آکنه شغلی ، آکنه تروپیکال ( آکنه ناشی از آب و هوای گرم ) و …….. می باشد که شایعترین آنها آکنه و ولگاریس یا جوش غرور است.

بسته شدن دهانه غدد سباسه(غدد چربی اطراف مو)و انباشته شدن سبوم ( چربی پوست ) و به دنبال آن تکثیر یک نوع باکتری ( به نام پروپیونی باکتریوم آکنه ) و نهایتا هجوم سلولهای دفاعی بدن به آن ناحیه باعث التهاب و آکنه می گردد، که در این فعل و انفعالات آندروژنها ( هورمونهای جنسی مردانه ساز ) نقش مهمی دارند.هر عاملي که باعث بسته شدن منافذ پوست شود و جلوي بيرون آمدن چربي از منفذهاي پوست را بگيرد،‌ باعث افزايش چربي‌ها شود يا بتواند زمينه افزايش ميکروب‌هاي سطح پوست را فراهم کند، ممکن است باعث تشديد جوش‌ها شود.

بدیهی است در فصل تابستان و روزهاي گرم‌تر سال، به دليل افزايش تعریق و نیز به علت همراهی و خروج ترشحات غدد عرق و غدد چربي از يک منفذ پوستي و افزایش ميزان توام ترشح چربي و ترشح بيشتر غدد عرق، پوست هم بيشتر مستعد جوش زدن مي‌شود زيرا هم احتمال بسته شدن دهانه خروجی عرق و چربی بالاتر رفته و هم محیط برای رشد میکروب مولد جوش مساعد تر می گردد . به همين دليل خيلي از ا فراد در فصل تابستان از تشدید جوش‌هاي صورت و بدن خود شکايت دارند.

همچنین به علت اینکه در فصول گرم سال شدت نور آفتاب بیشتر بوده و ضمنا اکثر افراد نیز در این فصول بیشتر در فضای باز تردد و یا فعالیت می کنند وممکن است به همین علت به میزان بیشتری از ضد آفتاب استفاده کنند ،به خصوص اگر پوست انها چرب بوده و ضد آفتاب آنها فاقد چربی نباشد باعث بسته شدن دهانه منافذ پوست و تشدید جوش می گردد.لذا به افرادی که مبتلا به جوش هستند و یا پوست چربی دارند توصیه می شود که در فصول گرم سال روزانه ۳-۲ بار صورت خود را با آب خنک و صابون شستشو نمایند و اگر از ضد آفتاب استفاده می نمایند حتما از نوع فاقد چربی آن استفاده کنند.

البته آکنه انواع دیگری هم دارد که یک نوع آن آکنه روزاسه است که علت و بیماریزایی آن کلا با آکنه معمولی ( جوش غرور ) متفاوت بوده ،لیکن آن نیز با گرما و نور آفتاب تشدید می شود.ضمنا گرما و تعریق زیاد باعث عوارض پوستی دیگری از جمله میلیاریا ( عرق سوز ) میگردد که انواع متفاوتی داشته و یعضی از انواع آن ممکن است توشط بیماران با جوش اشتباه گرفته شود.

[click_like post_id='48932']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.