602

زگیل تناسلی در حال تبدیل شدن به یک سونامی است‎

|
0 دیدگاه

یکی از معضلات و مشکلات جوامع امروزی نداشتن آگاهی کافی افراد از شیوع برخی از بیماری ها است.

زگیل تناسلی در حال تبدیل شدن به یک سونامی است‎

امروزه با تغییراتی که در الگوهای رفتاری برخی از افراد جوامع مختلف بوجود آمده است شیوع برخی از بیماری ها نیز گسترش یافته است از جمله ی این بیماری ها می توان به زگیل تناسلی یا کوندیلوما اکومیناتا اشاره کرد.زگیل های تناسلی از شایع ترین عفونت های آمیزشی به شمار می روند، در این مقاله به بررسی این بیماری، راه های انتقال، پیشگیری و درمان آن می پردازیم.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیلهای تناسلی زایده های پوستی هستند که در کشاله ران، ناحیه تناسلی و یا در اطراف مقعد در خانمها و آقایان بوجود می آیند. برخی از این زایده ها بصورت لکه های صاف یا مختصر بر آمده سفید یا صورتی رنگ پریده و برخی دیگر به شکل برآمدگی هایی شبیه به خوشه های کوچک گل کلم ظاهر می شوند.

گاهی در ناحیه تناسلی یا اطراف مقعد ابن خوشه های کوچک به هم پیوسته و توده های بزرگ گل کلمی را ایجاد می کنند. عامل ابن بیماری ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می باشد. این زگیل ها همچنین در دهان و گلوی افرادی که رابطه غیر معمول جنسی دهانی با فرد آلوده داشته اند یافت شده است.

گاهی این زگیل ها به داخل مجرای تناسلی و حتی مقعد گسترش پیدا می کنند که تشخیص آن د ر این حالتها نیاز به معاینه دقیق دارد و به سختی درمان می شوند، مکررا بعد از درمان عود می کنند و حتی ممکن است منجر به ایجاد سرطان شوند (بیش از ۹۰ در صد سرطان های گردن رحم با این ویروس در ارتباط اند).

راه های انتقال زگیل تناسلی

متاسفانه این نوع عفونت ویروسی زگیل تناسلی نه تنها با رابطه جنسی بلکه حتی با تماس سطحی پوستی ناحیه تناسلی نیز قابل انتقال است. همچنین از مادر به نوزاد نیز هنگام زایمان طبیعی می توانند منتقل گردد. این بیماری به ندرت از طریق اپیلاسیون، سونای بخار و حوله الوده انتقال می یابد و راه اصلی انتقال آن تماس جنسی است.

این بیماری به شدت مسری بوده به طوری که فقط در یک بار رابطه جنسی با فرد آلوده احتمال انتقال آن ۶۰ درصد خواهد بود. استفاده از کاندوم خطر انتقال آن را کاهش می دهد ولی به صفر نمی رساند همچنین انتقال از طریق پوست به پوست صورت می گیرد و خطر انتقال از سایر مناطق آلوده همچنان باقی است .

درمانهای زگیل تناسلی

برای درمان زگیل تناسلی روش های درمانی مختلفی  جود دارند، اما هیچ درمان قطعی وجود ندارد که صد درصد از عود زگیل ها جلوگیری کند. هر کدام از درمانها دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند. برخی از درمانها که توسط پزشک انجام می گیرد:

کرایوتراپی

کرایوتراپی(یعنی منجمد یا فریز کردن ضایعه با نیتروژن مایع) بهترین روش و اولین خط درمانی زگیل تناسلی است که عوارض جانبی  اندکی دارد. خانم های بار دار نیز می توانند از این روش برای درمان استفاده نمایند.

الکتروکوتر

الکتروکوتر (سوزاندن با الکترود) در این روش با استفاده از جریان برق و با بی حسی موضعی زگیل ها سوزانده می شوند.

لیزر درمانی

این نوع درمان در مواردی که ضایعات وسیع هستند و عود کرده اند استفاده می شود. لیزر سبب تخریب ضایعات می شود.

جراحی

در مواردی که زگیل ها وسیع و خوشه ای هستند بهتر است با جراحی برداشته شوند.

پیشگیری از زگیل تناسلی

زگیل تناسلی به وسیله تزریق واکسن های گارداسیل و سرواریکس در مردان و زنان قابل پیشگیری است. واکسن گارداسیل برای جلو گیری از عفونت با نوع ۱۶ و ۱۸ ویروس که از نوع پر خطر ویروس بوده و عامل حدود ۷۰ درصد سرطانهای گردن رحم هستند و همچنین نوع ۶ و ۱۱ که نوع کم خطر ویروس بوده و سبب ایجاد ۹۰ درصد زگیل های تناسلی هستند به کار می رود. این واکسن باید طی ۳ جلسه تزریق شود.

واکسن سرواریکس برای جلو گیری از عفونت با نوع ۱۶و ۱۸ برای ویروس انواع پر خطر مناسب است. این واکسن طی ۳ جلسه باید تزریق شود.

توصیه می شود تمام افراد در محدوده ی سنی ۹ تا ۲۶ سال بر علیه HPV واکسینه شوند. اگر فردی که این واکسن ها را تزریق می کند به هیچ یک از ۴ نوع ویروس قبلا مبتلا نشده باشد به احتمال ۹۹ درصد به هیچ وجه مبتلا نمی شود. اما اگر فرد دچار زگیل تناسلی شده باشد با تزریق آن تنها می تواند از انواع دیگر ویروس که دچار ان نشده است جلو گیری نماید ولی درمان نمی شود.

[click_like post_id='49285']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.