Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
سرطانی می‌شویم، فقط برای تفریح
425

سرطانی می‌شویم، فقط برای تفریح

|
0 دیدگاه

قلیان سابقه طولانی در ایران دارد و این روزها نیز استفاده‌ای رایج در برخی خانواده‌ها یافته و تقریبا همه سنین بدون هیچ قبحی به گونه‌ای تفریحی قلیان می کشند. با این حال، مضرات اثبات شده قلیان همچنان سرطان را در ریه‌ها جای می‌دهد و از میان سرطانی‌ها قربانی می‌گیرد.

مضرات گفته شده در مورد قلیان تاثیر نداشته است

با توجه به اینکه قلیان دارای پیشینه تاریخی در کشور ما است و در فرهنگ ما نیز با برخوردهای منفی روبه رو نبوده بنابراین بر اساس ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی نیز به عنوان یک رفتار انحرافی مطرح نمی‌شود، چون مصرف قلیان رایج شده و عرف نیز آن را پذیرفته و قبح اجتماعی ندارد .

برخی نخبگان اجتماعی که دارای مقبولیت اجتماعی نیز هستند مصرف قلیان را ناپسند می‌دانند که این افراد با توجه به جایگاه و میزان مقبولیت خود می‌توانند در جامعه تاثیرگذار باشند. در این زمینه نخبگان و گروه‌های مرجع باید وارد شده و بر روی باور افراد تاثیر بگذارند وگرنه تکرار دائمی مضرات قلیان همانطور که تا کنون نیز تاثیری نداشته در آینده نیز تاثیر چندانی در جمع آوری آن نخواهد گذاشت.

به عنوان مثال کارکرد دانشگاه تولید علم است و دانشجو باید در این زمینه احساس مسئولیت داشته باشد اما زمانی که کارکرد دانشگاه ضعیف شد و به عنوان مثال تنها مدرک گرایی ملاک قرار گرفت دانشجو در زمان فراغت خود به جای تلاش بیشتر برای علم آموزی و افزایش دانش به سمت استعمال قلیان می‌رود.

کاهش سن مصرف قلیان در قم به ۱۱ سال

۵۷ درصد افرادی که از آن‌ها در زمینه مصرف قلیان پرسش شده بود اعلام کردند که از طریق دوستان یا آشنایان با قلیان آشنا شده‌اند و ۶۷ درصد افراد نیز حداقل یکبار تجربه استعمال را داشته‌اند.

در سال‌های قبل از انجام این تحقیق سن مصرف قلیان در قم ۱۵ سال بود که این رقم در پژوهش انجام شده در سال ۸۷ به یازده سالگی رسیده است. نکته قابل توجه در این تحقیق این بود که در سال ۸۷ کشیدن قلیان در میان تعداد خانم‌ها و آقایان استعمال کننده رقم برابری بود.

درصد مبتلایان به سرطان ریه در کسانی که قلیان استعمال می‌کنند ۵ برابر افراد عادی است و این افراد ۱۲ درصد بیشتر از افراد معمولی دچار بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شوند.

چروکیدگی پوست، زردی دندان، تولد نوزادان نارس و کودکان کم هوش از دیگر عوارض مصرف قلیان عنوان میشود .

زمانی استعمال دخانیات در بوستان‌های سطح شهر ممنوع شد، اما از آنجا که استعمال دسته جمعی قلیان در برخی خانواده‌ها به نوعی فرهنگ تبدیل شده حتی برخی خانواده‌ها از اینکه در بوستان‌ها نمی‌توانستند قلیان استعمال کنند ناراضی بودند.

در هر حال با توجه به گفته‌های صورت گرفته نکته قابل توجه در بحث قلیان عدم قبح اجتماعی و قانونی در مصرف است و حتی فرا‌تر از آن تبدیل شدن مصرف قلیان به عنوان یک فرهنگ و تفریح دسته جمعی است که همین امر باعث شده که مبارزه برای جمع آوری آن در سفره خانه‌ها و حتی در بین جوانان و بزرگسالان با مشکل مواجه شود و بیان مکرر مضرات استعمال نیز بدون توجه قرار گیرد که این امر می‌طلبد تا از روش‌های دیگری که قطعا نخبگان و نهادهای مسئول باید به دنبال آن باشند برای جلوگیری از استعمال آن بهره گرفت.

[click_like post_id='50074']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.