Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
عادتهایی که پوست را تخریب می کند
487

عادتهایی که پوست را تخریب می کند

|
0 دیدگاه

پوست بزرگترین عضو در بدن شما است، پس تقریبا هر اتفاقی که برای بدن شما بیفتد بر روی پوست شما تاثیر گذار خواهد بود.

با این حال اکثر افراد توجه زیادی به پوست خود ندارند، شاید به خاطر آن است که هر روز پوست خود را مشاهده می کنند و برایشان عادی شده است.

۱۲ عادت روزانه ای که مخفیانه پوست را نابود می کنند

مانند هر عضو دیگری پوست نیز نیاز به مراقبت دارد. شاید دانستن این که اولین عامل در تقریب سن شما توسط دیگر افراد وضعیت پوست شماست، تصمیم شما را در رابطه با توجه بیشتر به این عضو و مراقبت لازم از آن را جدی تر کند. در طول زندگی به انجام کارهایی عادت کرده ایم که ضرر و زیان آن ها کمتر به چشم می آیند ولی در دراز مدت می توانند خطرهای جدی برای سلامت بدن و به خصوص پوست مان به همراه داشته باشند. در زیر مهمترین عادت ها و رفتارهای آسیب رسان به پوست تشریح شده است، با رعایت این نکات می توانید بر طول عمر و سلامت پوست جوان خود بیفزایید و از سرعت پیر شدن آن به شدت بکاهید.

بیش از اندازه در معرض تابش خورشید قرار گرفتن

در چند سال اخیر باب شده است که برخی افراد برای مقاصد زیبایی (برنزه کردن) با آغشته کردن پوست خود به روغن بچه، ساعت های بسیاری زیر نور خورشید حمام آفتاب می گیرند. شاید بعد از مدتی به خواسته خود برسند ولی جدای از التهاب های پوستی و عفونت های پوستی که ممکن است برای شان رخ دهد، پوست آن ها را در مسیر پیری زودرس و سرطان پوست نیز قرار می دهد.

اگر تنها یک اقدام باشد که شما قرار است برای محافظت از پوست خود انجام دهید، آن اجتناب از نور خورشید است. خورشید سلول های ترمیم کننده پوست را تحت تاثیر قرار می دهد و این سلول ها را به صورت برگشت ناپذیری تخریب می کند، پوست شما قابلیت بازسازی خود را از دست داده و پیر می شود و همچنین مستعد ابتلا به سرطان پوست می شوید.

پوست آفتاب دیده و برنزه بسیار چین خورده و مخطط است و از لکه های قهوه ای بسیاری پوشیده شده است که ناشی از سالیان سال تخریب های نور خورشید است.

اگر برنامه ای در جهت تغییر رنگ پوست خود و گرفتن حمام آفتاب دارید، بهتر است از یک متخصص پوست کمک بگیرید و همچنین از راهنمای پزشک خانه شما استفاده کنید.

مضایقه کردن در مصرف کرم های ضد آفتاب

هر مرتبه که یک متخصص پوست را ملاقات می کنیم به ما توصیه می کنند از پوست خود بیشتر محافظت کنیم حال آن که خودشان می دانند ما از کرم های ضد آفتاب استفاده می کنیم! آیا کرم های ضد آفتاب ما را از نور خورشید محافظت نمی کنند؟ مسلما محافظت می کنند چرا که کرم های ضد آفتاب برای همین کار ساخته شده اند اما این ما هستیم که یا مقدار مناسبی از آن را استعمال نمی کنیم (کمتر از یک بند انگشت) و یا از کرم های ضعیف تر از SPF 30 استفاده می کنیم.

اکثر مردم حدود یک چهارم مقدار توصیه شده کرم ضد آفتاب مصرف می کنند. هر مقداری که شما مصرف می کنید، احتمالا بیش از حد کم است. بنابراین از امروز حداقل آن را دو برابر کنید. کرم های ضد آفتاب همیشگی نیستند و طول عمری کمتر از دو ساعت دارند و بسیاری از مردم نیز کرم های ضد آفتاب را هر دو ساعت یک بار (که متخصصین پوست توصیه می کنند) تجدید نمی کنند.

اگر می خواهید از منزل خارج شوید، سعی کنید همیشه به مقدار مناسبی بدن خود را از نور خورشید بپوشانید و در روزهای آفتابی تابستان کلاه های لبه دار پهن به سر کنید، به دنبال سایه بان باشید، ضد آفتاب بزنید، و حداقل هر ۲ ساعت آن را تجدید کنید، اگر شنا کردید یا عرق کردید زودتر ضد آفتاب تان را تجدید کنیدچرا که قطره های آب مانند ذره بین نور خورشید را بر روی پوست شما متمرکز می کنند و باعث تغییر رنگ و ایجاد لکه بر روی پوست شما می شوند.

البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که تابش نور خورشید بر روی پوست باعث تولید ویتامین مهمی به نام ویتامین D می شود و این ویتامین بیشتر از راه تابش نور خورشید تولید می شود حال آن که در حال حاضر نوع خوراکی آن هم در مواد غذایی مانند شیرهای غنی شده با ویتامین D و قرص های کلسیم ویتامین D وجود دارد. برای این منظور لازم است که روزانه چیزی در حدود ۱۵ دقیقه زیر نور خورشید قرار بگیرید. صورت و بازوها به پایین تا انگشتان دست از مناطقی هستند که در تولید ویتامین D توسط تابش نور خورشید دخالت بیشتری دارند.

خوابیدن روی تخت های برنزه شدن

آیا فکر می کنید تخت برنزه امن تر از آفتاب گرفتن در فضای باز است؟ اگر بله، بهتر است متن زیر را مطالعه کنید و دوباره تصمیم بگیرید.

نور خورشید حاوی اشعه های ماوراء بنفش A و B است که می توانند برای پوست مضر باشند. تخت های برنزه شدن دسته های متمرکز شده از اشعه ماورای بنفش A و ماورای بنفش B را به شما می تاباند. یعنی همان نور خورشید با شدت بیشتر!

تابش طولانی مدت این اشعه ها موجب چین و چروک و مسن تر شدن پوست می شود و می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست (ملانوما) را سه برابر کند. متخصصان پوست هر ساله به مردم یادآور می شوند که هرگز به سالن های برنزه شدن نروید چرا که چیزی از این بدتر وجود ندارد که شما روی پوست خود انجام دهید!

سیگارکشیدن

احتمالا تا الان در مورد خطرهای ناشی از سیگار کشیدن، از جمله سرطان ریه، آمفیزم، بیماری های قلبی و سکته مغزی بسیار شنیده اید. اما آیا می دانستید که سیگار کشیدن می تواند باعث چین و چروک پوست شود؟ سیگار کشیدن بسیاری از آسیب هایی را که آفتاب به پوست وارد می کند به پوست و سایر اعضای بدن می رساند ولی به جای خارج از بدن از داخل بدن این کارها را می کند. سیگار کشیدن باعث می شود پوست ضعیف، خسته و بی حال به نظر بیاید.

سیگار کشیدن پوست را زرد می کند، باعث تداخل خون رسانی به اعضای بدن می شود و بهبود زخم را کند می کند. پس اگر شما سیگاری باشید و پوست شما صدمه ببیند، ممکن است به کندی التیام یابد.

استفاده از پاک کننده اشتباهی

اشتباه بزرگی که اکثر مردم انجام می دهند شستن صورت خود با استفاده از صابون هایی است که برای دست و بدن ساخته شده است. این نوع صابون بر خلاف ظاهرشان برای صورت شما سفت و خشن به حساب می آیند و جای آن ها فقط در حمام است. برای شست شوی صورت از یک پاک کننده ملایم صورت استفاده کنید. به خصوص اگر پوست حساسی دارید.

اگر پوست شما مستعد جوش و آکنه است، مطمئن شوید که پاک کننده ای که استفاده می کنید بدون چربی باشد و ایجاد آکنه نکند. افرادی که پوست خشکی دارند باید پس از شستن برای حفظ رطوبت و جلوگیری از التهاب، پوست صورت خود را با یک لایه مرطوب کننده (ترجیحا لوسیونی که شامل کرم های ضد آفتاب باشد) بپوشانند.

لیف کشیدن

شستن صورت ایده خوبی است ولی لیف کشیدن نه!

لیف زدن می تواند بسیار پوست را تحریک کند. بسیاری از اوقات، افراد مبتلا به جوش و آکنه احساس می کنند لیف کشیدن پوست آنها را بهتر می کند، اما در واقع این کار به بدتر شدن جوش و آکنه کمک خواهد کرد.

با پوست خود ملایم رفتار کنید. صورت خود را با دست و یک حرکت دایره ای، نرم بشویید.

فشار دادن و دستکاری جوش ها

شاید با برداشتن و فشار دادن جوش ها و تخلیه آن ها موقتا کمی احساس رضایت کنید ولی این کار در دراز مدت به بدتر شدن جوش ها و آکنه ها می انجامد و منجر به ایجاد زخم های دائمی و اسکار می شود.

بهتر است این کار را ترک کنید. به جای فشاردادن جوش ها می توانید از داروهای ضد جوش (اکثرا بدون نسخه پزشک قابل تهیه هستند) که حاوی سالیسیلیک اسید یا بنزوئیل پراکساید هستند را امتحان کنید.

اگر پوستتان خوب نشد با متخصص پوست خود تماس بگیرید.

استرس

شاید باورش سخت باشد ولی تاثیر استرس بر پوست هم از لحاظ علمی و هم از لحاظ تجربی به شدت تاکید شده است. چه استرس لحظه ای باشد و چه مدت مدیدی استرس داشته باشید در هر دو صورت پوست شما آن را نشان خواهد داد. استرس باعث می شود بسیاری از بیماری های پوستی نظیر پسوریازیس، روزاسه و آکنه بدتر شوند.

همچنین ممکن است توانایی پوست را برای حفاظت از مواد محرک مضر و عفونت کاهش دهد. به علاوه، افرادی که غرق در استرس هستند زمان کمتری برای مراقبت از پوست خود صرف می کنند و همین امر می تواند به مشکلات آن ها دامن بزند.

لایه برداری و پلینگ بیش از حد

داشتن پوستی جوان و پر طراوت بسیار با ارزش است. اما تلاش برای دستیابی به آن می تواند گران تمام شود، به خصوص اگر شما لایه برداری شیمیایی خود را به کسی که پزشک یا متخصص نباشد، بسپارید.

لایه برداری شیمیایی اگر به اشتباه انجام شود می تواند باعث عفونت شود یا جای زخم دائمی به جا بگذارد، پس بهتر است این کار را به پزشک خود یا متخصص این امر بسپارید.

پلینگ مکانیکی و لایه برداری خانگی بیش از حد نیز پوست شما را قرمز و ملتهب می کند. اگر می خواهید در خانه این کار را انجام دهید، حتما از یک متخصص مشورت بگیرید.

پر خوری

هنگامی که وزن تان زیاد می شود، پوست مجبور است برای جا دادن ابعاد جدید کشیده شود. از دست دادن وزن باعث شل و ول شدن پوست می شود. اگر پوستتان به اندازه ی کافی الاستیک نباشد که به حالت اول برگردد، مقدار اضافه آن باعث ایجاد چین و چروک و افتادگی می شود. اگر برنامه ای برای کاهش وزن دارید بهتر است این کار را با صبر و حوصله انجام دهید تا بدن و پوست شما هم آرام آرام به شرایط جدید عادت کند.

کم خوابی

بیش از یک چهارم مردم هفت تا نه ساعت خواب مورد نیاز شبانه را ندارند و علائم کم خوابی را می توان به راحتی از پوست ورم کرده و پف های زیر چشم شان دریافت.

پوست شما هنگامی که خواب هستید، نوسازی می گردد و جوان می شود. کمبود خواب باعث می شود صورت شما خسته و کسل و بی حال به نظر بیاید و می تواند باعث پر رنگ تر شدن گودی های سیاه صورت و زیر چشم شود.

نادیده گرفتن علائم هشدار

خال یک علامت پوستی طبیعی است و ممکن است در هر فردی دیده شود. گاهی به دلیل افزایش سن و یا بلوغ و یا بارداری اندازه و حتی رنگ خال تغییر می کند و این نیز طبیعی به شمار می رود اما در شرایطی غیر از این ها، یک خال در حال تغییر یکی از واضح ترین نشانه های سرطان پوست است. تشخیص زود هنگام آن به پزشک این فرصت را می دهد که قبل گسترش آن را درمان کند. اما چگونه می خواهید بفهمید که یک خال در حال تغییر حالت است اگر شما به پوست خود توجه نداشته باشید؟

پیشنهاد می کنیم پوست تمام بدن خود را از بالا تا پایین، از جلو به عقب در یک آینه تمام قد حداقل ماهی یکبار بررسی کنید و به دنبال تغییر در اندازه، شکل و رنگ خال و یا ایجاد خال های جدید باشید.

اگر مورد مشکوکی را تشخیص دادید، و یا سابقه شخصی یا خانوادگی ابتلا به سرطان پوست دارید، از متخصص پوست خود بخواهید شما را بطور کامل معاینه کند چرا که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است.

[click_like post_id='48897']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.