750

عفونت قارچی ناخن

|
0 دیدگاه

عفونت ناخن انگشتان که به وسیله قارچ ها ایجاد می شود را انیکومایکوزیس می نامند. احتمال بروز عفونت در ناخن انگشت شست پا بیشتر از ناخن های دیگر انگشتان است. این عفونت باعث ضخیم شدن ناخن و تغییر رنگ آن می شود.

همچنین ممکن است ناخن شکننده شود یا شکل آن تغییر کند. حتی ممکن است دچار درد نوک انگشتان شوید.

چه کسانی دچار عفونت قارچی ناخن می شوند

هر کس ممکن است دچار این بیماری شود. این نوع عفونت در افراد مسن بالاتر از ۶۰ سال رایج تر است. همچنین این نوع عفونت در بیماران مبتلا به دیابت و مشکلات عروقی شایع است. احتمال بروز عفونت قارچی ناخن در کودکان کم است.

چرا فردی دچار عفونت قارچی ناخن می شود

شاید به سختی بتوان گفت که یک فرد کجا و چگونه دچار این عفونت می شود. محیط های گرم و مرطوب برای رشد قارچ مناسب هستند. اگر فردی اغلب چکمه یا پوتین بپوشد، پایش گرم می شود و عرق می کند، در نتیجه قارچ می تواند در نواحی ناخن انگشتان رشد کند. همچنین اگر پابرهنه روی کف های گرم و مرطوب راه بروید ممکن است دچار این عفونت بشوید. افرادی که دستشان اغلب اوقات خیس است (مانند کسانی که در رستوران ها دائما ظرف می شویند) با احتمال بیشتری دچار این عفونت می شوند.
گاهی اوقات افراد مختلفی از یک خانواده در یک زمان دچار عفونت قارچی ناخن می شوند. علت این مشکل، ضعیف بودن سیستم ایمنی این افراد (که قادر به مقابله با عفونت نیست) یا استفاده از یک حوله مشترک است.

عفونت قارچی ناخن چگونه تشخیص داده می شود

اگر فکر میکنید که دچار عفونت قارچی ناخن شده اید حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک با مشاهده دقیق ناخن هایتان، قادر است این نوع عفونت را تشخیص دهد. برای اطمینان از نوع عفونت، ممکن است پزشک نمونه ای کوچک از ناخن را برای آزمایشگاه بفرستد. ممکن است چند هفته طول بکشد تا آزمایشگاه نتیجه آزمایش را بدهد. نتیجه آزمایش می گوید که ناخن دچار عفونت قارچی یا نوعی دیگر عفونت شده است.

عفونت قارچی ناخن چگونه درمان می شود

داروهای مختلفی برای درمان عفونت قارچی ناخن تجویز می شود. برخی از این داروها برای افرادی که مشکلات کبدی یا نارسایی احتقانی قلب دارند، مضر هستند. در صورت داشتن هر یک از این بیماری ها به پزشک اطلاع دهید. پزشک داروی مناسب را برای شما تجویز می کند.
ممکن است که نیاز به درمان ۶ هفتهای داشته باشید یا ممکن است درمان ۶ ماه یا بیشتر طول بکشد. طول درمان بستگی به منطقه و شدت عفونت دارد. درمان موضعی نیز وجود دارد. ولی این درمان ها به تنهایی باعث بهبود بیماری نمی شوند.

چه کارهایی برای مراقبت از ناخن می توان انجام داد

در اینجا کارهایی را که برای مراقبت از ناخن مبتلا به عفونت قارچی لازم است را بیان می کنیم:

ناخن هایتان را کوتاه نگه دارید و قسمت های ضخیم آن را سوهان بکشید.
از یک ناخن گیر یا سوهان برای ناخن عفونی و ناخن سالم استفاده نکنید.
در صورتی که سروکارتان با آب زیاد است از دستکش ضد آب استفاده کنید و برای خشک نگه داشتن پوست از دستکش ۱۰۰ درصد نخی استفاده نمایید.
جوراب های ۱۰۰ درصد نخی بپوشید. اگر پایتان خیس شده یا جورابتان عرقی شده است آن ها را عوض کنید. هر روز جوراب های تمیز و خشک بپوشید. همچنین می توانید پودر ضد قارچ پا داخل جوراب بریزید تا به خشک نگه داشتن پایتان کمک کند.
کفش های راحت و نوک پهن بپوشید. از پوشیدن کفش های نوک تیز که باعث ایجاد فشار روی انگشتان می شود، خودداری کنید.
از راه رفتن با پای برهنه در مناطق عمومی خودداری کنید.

[click_like post_id='48888']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.