Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
مفاصل سالم، میان سالی راحت
289

مفاصل سالم، میان سالی راحت

|
0 دیدگاه

سلامت کامل جسمی و روحی نقش تعیین کننده ای در کیفیت زندگی دارد و عدم بهره مندی از آن فعالیت های روزمره و احساس رضایت از زندگی را بشدت تحت تاثیر قرار می دهد.

جلوگیری از آرتروز: مفاصل سالم، میان سالی راحت

آترتروز و آرتریت و روماتوئید از بیماری هایی هستندکه با ایجاد محدودیت های حرکتی ادامه زندگی را با مشکلات زیادی روبرو می سازند و با ایجاد بیماری هایی مانند فشار خون بالا، قند خونبالا و افسردگی خطر ابتلا به بیماری های قلبی و مرگ و میر را افزایش می دهند.در این مقاله با آرتروز و روش های پیشگیری و درمان آن آشنا میشوید.

آرتروز را بهتر بشناسیم

در این بیماری تجزیه و تخریب تدریجی غضروف که در انتهای دو استخوان متصل به هم وجود دارد و کاهش مایع سینوویال یا مایع مفصلی موجب سائیدگی استخوان ها به روی یکریگر و بروز درد، خشکی و سوزش مفاصل می شوند. استخوان مجاور مفاصل با ایجاد خار استخوانی که موجب محدودیت حرکتی میشود واکنش می دهد.

تجزیه و تخریب غضروف ممکن است در تمام مفاصل بدن صورت بگیرد. اما در مفاصلی که متحمل وزن بدن هستند نظیر مفاصل زانو بیشتر رخ می دهد.

چه عواملی باعث بروز آرتروز می شوند؟

عواملی مانند افزایش سن و وزن، عوامل ژنتیکی، عدم تحرک، جنسیت (خانم ها بیشتر از آفایان) ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند. همچنین نوع شغل افراد مثل شغل هایی که حرکات تکراری و بلند کردن اشیای سنگین هستند می توانند در بروز این بیماری نقش داشته باشند.

آرتریت روماتوئید (RA) چبست؟

آرتریت روماتوئید بیماری مزمن التهابی است که در نتیجه افزایش فعالیت ها سیستم خود ایمنی و در مفاصل مختلف بدن بروز می کند. التهاب مایع مفصلی منجر به سائیدگی و تخریب پیش رونده غضروف و استخوان، درد، تورم و قرمزی و گاهی تغیر شکل مفصل می شود.

آرتروز زودرس 

عوامل متعددی مانند فعالیت های ورزشی و حرفه ای موجب شیوع آرتروز زود رس می شود. مرکز روماتیسم ایران گزارش می دهد که ۲۰در صد افراد مبتلا به آرتروز زانو زیر ۵۰سال هستند. بنابراین نباید تصور داشت این دو بیماری تنها در افراد مسن رخ می دهند.

مضرات داروهای شیمیایی

امروزه مصرف دارو های شیمیایی برای کاهش درد و و علایم آرتروز و آرتریت روماتوئید بسیار رایج شده است. اغلب افرادی که از این دادو ها استفاده می کنند. از عوارض این دارو ها غافل و یا ناگزیر به مصرف آن هستند لازم است بدانیم مصرف مداوم دارو های شیمیایی مسکن موجب افزایش فشار خون، بیماری های قلبی، زخم و خون ریزی معده، احتباس مایعات و بیماری کلیوی می شود.

چگونه از بروز آرتروز جلوگیری کنیم؟

تغذیه مفاصل بهترین روشی است که با کمک آن می توان روند تخریب غضروف و التهاب مفاصل را کاهش داد. براساس تحقیقات انجام شده گلوکزامین، کندوروییتین سولفات، میتیل سولفونیل و هیالوروتیک اسید با خواص ضد التهابی خود و جلوگیری از تجزیه غضروف به بهبود علایم آرتروز و آرتریت روماتوئیدها کمک می کنند.

[click_like post_id='49295']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.