463

پارونیشیا یا عفونت اطراف ناخن

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

پارونیشیا یک نوع عفونت پوستی است که اطراف ناخن های انگشتان را درگیر می کند. این عفونت معمولاً پوست پایین و کناره های ناخن را درگیر می کند.

دو نوع پارونیشیای حاد و مزمن وجود دارد. نوع حاد آن اغلب یک ناخن را درگیر می کند، ولی نوع مزمن ممکن است در یک یا چند ناخن به طور هم زمان روی دهد. پارونیکیای مزمن معمولاً چندان بهبود نمی یابد و علایمش پس از مقداری بهبودی دوباره ایجاد می شود.

علت پارونیشیا چیست

گاز گرفتن، جویدن، دست كاری كردن ناخن، كندن رشته های باریكی كه از پوست كنار ناخن آویزان است و مكیدن انگشت ها باعث افزایش احتمال بروز عفونت می شود. همچنین فرو رفتن ناخن در انگشت نیز باعث بروز پارونیشیا می شود.
پارونیشیای مزمن زمانی روی می دهد كه دست برای مدتی طولانی داخل آب یا مواد شیمیایی باشد. محیط های مرطوب، مكان های مناسبی برای رشد كاندیدیا (نوعی قارچ) و برخی از باكتری ها هستند. احتمال بروز این بیماری در افرادی كه برای مدتی طولانی دستشان خیس است (مانند كسانی كه در رستوران ها ظرف می شویند) بیشتر است. پارونیشیای مزمن ممكن است به دنبال یك درماتیت (التهاب پوستی، كه همراه با قرمزی و خارش است) نیز ایجاد شود. هنگامی كه پوست ملتهب می شود، میكروب ها در آن جا قسمت قرار می گیرند و رشد می كنند.
پارونیشیا در خانم های مسن و بیماران دیابتی شایع تر است. احتمال بروز این بیماری در افرادی كه سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است (مانند بیمارانی كه به علت پیوند عضو دارو مصرف می كنند و مبتلایان به ایدز) بیشتر است.

علایم پارونیشیا چیست

به طور معمول، پارونیشیا با درد، تورم و قرمزی پوست اطراف ناخن شروع می شود. پارونیشیای حاد ممكن است باعث ایجاد آبسه در پوست اطراف ناخن شود. پارونیشیای مزمن ممكن است باعث شكنندگی بستر و در نهایت موجب جدایی ناخن از پوست شود. همچنین ممكن است ناخن ضخیم و سفت شود و تغییر شكل دهد.
اگر عامل پارونیشیا باكتری باشد، علایم به سرعت بدتر می شوند، ولی اگر عامل آن قارچ باشد معمولاً علایم به تدریج بدتر می شوند.

پزشك چگونه پارونیشیا را تشخیص می دهد

پزشك با یك معاینه ساده می تواند این بیماری را تشخیص دهد. معمولاً نیازی به انجام تست های اختصاصی نیست. اما ممكن است پزشك نمونه ای از مایع ترشح شده یا چرك را برای تشخیص عامل بیماری (باكتری یا قارچ) به آزمایشگاه بفرستد.

پارونیشیا چگونه درمان می شود

در صورت بروز پارونیشیای حاد، برای كاهش درد و تورم، انگشت را ۳ تا ۴ مرتبه در آب گرم قرار دهید. اگر علت بیماری باكتری باشد، پزشك ممكن است یك آنتی بیوتیك نیز تجویز كند. در صورتی كه علت بیماری قارچ باشد، ممكن است پزشك داروی ضد قارچ تجویز كند.
اگر تاول چركی شده باشد، شاید پزشك آن را تخلیه كند. در این حالت، پزشك پوست آن ناحیه را بی حس می كند، پوست را از اطراف ناخن جدا می كند و آبسه را تخلیه می كند.
در صورتی كه مبتلا به پارونیشیای مزمن هستید، خیلی مهم است كه ناخن را خشك نگه دارید و از تماس با مواد شیمیایی خودداری كنید. برای جلوگیری از مرطوب شدن پوست، ممكن است نیاز باشد كه دستكش بپوشید یا از كرم هایی كه پوست را خشك نگه می دارند استفاده نمایید. ممكن است نیاز باشد كه داروی آنتی بیوتیك یا ضد قارچ مصرف نمایید. همچنین ممكن است نیاز باشد كه برای تمیز و خشك نگه داشتن ناخن ها از یك كرم استروئیدی یا از محلولی كه حاوی اتانول و تیمول (ضد قارچ) است استفاده كنید.
در صورتی كه عامل بیماری قارچ باشد، بیماری به سختی بهبود می یابد و نیاز است كه بیمار دائماً با پزشك ارتباط داشته باشد. در صورت از بین نرفتن عفونت، حتماً به پزشك مراجعه كنید.

عوارض ناشی از پارونیشیا چیست

به ندرت پارونیشیا باعث آسیب دائمی ناخن می شود. در صورتی كه مبتلا به دیابت هستید، این احتمال وجود دارد كه پارونیشیا به بافت های زیرین و استخوان، یا حتی از طریق جریان خون به دیگر قسمت های بدن نیز گسترش یابد. در موارد خیلی شدید، پارونیشیا منجر به از دست رفتن انگشت یا حتی اندام می شود.

 

در صورت بروز موارد زیر به پزشك مراجعه كنید

درمان به بهبود علایم كمك نكند
تب و لرز
ظهور رگه های قرمزی كه از محل عفونت به نواحی دیگر امتداد دارند (برای مثال از نوك انگشتان تا بالای دست یا پا)
درد مفصل یا عضله

 

چگونه می توان از بروز پارونیشیا جلوگیری كرد

بهترین راه برای پیشگیری از پارونیكیا، مراقبت از ناخن ها است.

اجتناب از آسیب ناخن ها و نوك انگشتان
ناخن هایتان را با دندان كوتاه نكنید و از دست كاری ناخن هایتان خودداری كنید
ناخن هایتان را اصولی و صاف كوتاه كنید
ناخن هایتان را خیلی كوتاه نكنید و از خراشیدن بستر ناخن خودداری كنید
از ناخن گیر تمیز استفاده نمایید
شما می توانید با خشك نگه داشتن و عدم تماس انگشتان با مواد شیمیایی، از بروز پارونیكیای مزمن جلوگیری كنید. در هنگام كار با آب و مواد شیمیایی دستكش بپوشید. جوراب هایتان را حداقل روزی یك بار عوض كنید و از پوشیدن كفش برای مدتی طولانی خودداری كنید و اجازه دهید كه كفش هایتان خشك شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.