294

آزمایش خون جدید برای تشخیص دقیق‌تر سکته قلبی در زنان

|
0 دیدگاه

پزشکان توانسته‌اند با استفاده از یک آزمایش خون جدیدتر و با حساسیت بالاتر، شانس تشخیص سکته قلبی را در زنان تا دو برابر افزایش دهند.

در این آزمایش اثرات لحظه‌ای نوعی پروتئین موسوم به تروپونین بررسی می‌شود که هشدار می‌دهد ماهیچه‌های قلب ممکن است در معرض آسیب و تخریب باشند. در تست‌های استاندارد فعلی که در بسیاری از مراکز ملی سلامت مورد استفاده دارند تنها با بررسی مقدار این پروتئین، خطر حمله قلبی بررسی می‌شود اما دقت این تست‌های استاندارد از نوع جدید به مراتب کمتر است چون در تست جدید تغییرات لحظه‌ای تروپونین بررسی می شود و به این ترتیب حساسیت تست در تشخیص خطر سکته بالاتر می‌رود.
متخصصان انگلیسی در بررسی‌های خود نشان دادند تست استاندارد فعلی برای انجام این آزمایش بسیاری از موارد سکته قلبی در زنان را که دچار علائم درد در قفسه سینه هستند تشخیص نمی‌دهد.
حمله قلبی یک وضعیت اورژانسی است و تشخیص به هنگام و درمان آن می‌تواند فرد را از خطر مرگ نجات دهد. در این بررسی ۱۲۶ زن و مرد که به حمله قلبی مشکوک بودند مورد مطالعه قرار گرفتند. با استفاده از تست قدیمی تروپونین نشان داده شد که تعداد مردان مبتلا به این بیماری نسبت به زنان دو برابر است اما زمانی که از تست جدید استفاده شد تعداد زنان مبتلا به سکته قلبی ۲۲ درصد افزایش یافت.
در حالی که تعداد زنان و مردان شرکت کننده در این مطالعه با هم برابر بوده با تست قدیمی، احتمال سکته قلبی در تعداد زنان کمتری تشخیص داده شد در حالی که با آزمایش جدید احتمال تشخیص سکته در زنان دو برابر بیشتر شد.

0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.