409

آنچه احتمال ابتلا به عفونت «سالمونلا» را افزایش می‌دهد

|
0 دیدگاه

عفونت سالمونلا که از نوعی باکتری به همین نام گرفته شده، عمدتا مرتبط با مسمومیت غذایی است و در صورت ابتلا به آن خود را با علائمی چون حالت تهوع و استفراغ نشان می‌دهد.

حال، متخصصان انگلیسی در تحقیقی دریافته‌اند که نگهداری از خزندگان خانگی برای کودکان زیر ۵ سال خطر ابتلای آنان به این عفونت سالمونلا را تشدید می‌کند.

نتایج یک مطالعه جدید نشان داد از هر چهار کودک خردسال زیر ۵ سال که مبتلا به عفونت سالمونلا شده‌اند یک کودک میکروب این بیماری را از خزندگان خانگی گرفته است. بنابر این مطالعه کودکانی که عامل ابتلا به عفونت سالمونلا در آن‌ها خزندگان خانگی بوده، خردسال و کم‌سن‌تر از سایر کودکانی بوده‌اند که بیماری را از طریق دیگر گرفته‌اند و همچنین احتمال بستری شدن آن‌ها و تشدید بیماری و تاثیر آن بر مغز و خون این کودکان بیشتر است. به همین منظور پزشکان انگلیسی به والدینی که فرزندان کوچک دارند و حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند هشدار داده‌اند که از نگهداری از خزندگان در خانه خودداری کنند.

عفونت سالمونلا که نوعی باکتری است عمدتا مرتبط با مسمومیت غذایی است و عموما با علائمی مثل حالت تهوع و استفراغ همراه است. پزشکان معتقدند موارد حاد این بیماری موجب عفونت‌های خونی، مننژیت و بیماریهای استخوانی می‌شود.

بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا سالانه ۱/۲ میلیون نفر در آمریکا مبتلا به عفونت سالمونلا می‌شوند.  کسانی که ایمنی ضعیفی دارند مانند کودکان و نوزدان ، مستعد ابتلا به این عفونت هستند.

این بررسی تایید کرد در واقع علاوه بر مسمومیت غذایی که موجب بروز بیماری سالمونلا می‌شود،‌ نوعی از این بیماری به دنبال ارتباط با خزندگان بوجود می‌آید که علائم در این نوع بیماری به مراتب شدیدتر است. از میان ۴۸ کودکی که بیماریشان ناشی از خزندگان بود، هشت کودک عفونت‌های خونی، مننژیت یا ورم روده داشتند که در مقایسه با کودکانی که در معرض این خزندگان نبودند آمار این بیماری‌های عصبی بسیار کمتر و تنها چهار نفر از ۱۲۷ مورد بود.

سالمونلا یک باکتری ناقل است که به راحتی از حیوان به انسان منتقل می‌شود و برای کودکان خطرناک تر است. پزشکان در خصوص انتقال این بیماری از خزندگان به کودکان زیر یک سال هشدار داده‌اند چرا که حتی در صورت ارتباط غیر مستقیم با این خزندگان بیماری منتقل می‌شود. پزشکان همچنین شستن دست‌ها پس از هر نوبت تماس با حیوانات خزنده را ضروری می‌دانند.

[click_like post_id='50884']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.