258

استرس روانی و سه برابر شدن خطر ابتلا به دیابت نوع یک

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

طبق گفته های یک تحقیق جدید، رویدادهای مهم زندگی که در کودکی رخ می دهند مثل مرگ یا بیماری یکی از اعضای خانواده، طلاق و جدایی، اضافه شدن یک فرزند یا بزرگسال جدید به خانواده یا درگیری خانوادگی، استرس های روانی می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع یک را سه برابر کند.

علت ابتلا به دیابت نوع یک شناخته شده نیست، اما ژنتیک و فاکتورهای محیطی از جمله عوامل ابتلا هستند. این بیماری معمولا توسط سیستم ایمنی بدنتان حمله کرده و سلول های بتا (که در لوزالمعده انسولین تولید می کنند) را از بین میبرد.

طبق نتیجه گیری این تحقیق که توسط محققان دانشگاه Linkoping در سوئد انجام شده، تجربه رویدادهای مهم (به طور منطقی نشان دهنده استرس روانی است) در طول ۱۴ سال اول زندگی ممکن است یه عامل ابتلا به تشدید دیابت نوع یک باشد.

این تحقیق خانواده هایی در جنوب شرقی سوئد که فرزندانشان بین ۱ اکتبر ۱۹۹۷ و ۳۰ سپتامبر ۱۹۹۹ متولد شده بودند دعوت به شرکت در این مطالعه کردند.

این نمونه ها شامل ۱۰۴۹۵ خانواده شرکت کننده بودند که در حداقل یکی از چهار مجموعه داده انجام شد، زمانی که فرزندان بین دو تا ۱۴ سال سن داشتند.

محققان دریافتند که تجربیات دوران کودکی از اتفاقات مهم زندگی با خطر بیشتر ابتلا به دیابت نوع یک در آینده همراه است، با این تجربیات در کودکی احتمال گسترش دیابت نوع یک نسبت به کسانی که بعد از ثابت شدن عواملی مثل استعداد ژنتیکی ابتلا به دیابت نوع یک و سن ورود به مدرسه این تجربه ها را نداشتند، سه برابر است.

استرس روانی به دلیل اینکه یک عامل بالقوه است باید درمان شده و در مطالعات اپیدمیولوژیک در آینده بیشتر بررسی شود، مثلا محققان می گویند در رابطه با خطر ژنتیکی باید مطالعات بیشتری صورت گیرد.

این تحقیق در مجله the journal Diabetologia منتشر شده است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.