Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
روش‌های حفظ باروری در افراد سرطانی
368

روش‌های حفظ باروری در افراد سرطانی

|
0 دیدگاه

همه کسانی که قدرت باروری دارند اما به هر دلیلی نمی‌توانند یا نمی‌خواهند بچه دار شوند و نگران از دست دادن قدرت باوری خود در آینده، و در هنگام فراهم شدن شرایط مناسب هستند، می‌توانند از روش‌های حفظ باروری استفاده کنند.

حفظ باروری در جوانانی که هنوز ازدواج نکرده‌اند و فرزندی ندارند یا افراد در معرض خطر ناباروری و نیز مبتلایان به سرطان، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

کسانی که تاکنون ازدواج نکرده‌اند و نگرانند که به علت افزایش سن به هنگام ازدواج، دچار کاهش باروری شوند و یا زوج‌هایی که فعلاً تصمیم به بچه دار شدن ندارند اما همواره دچار استرس هستند که مبادا در آینده دچار مشکل در باروری شوند، خانم‌هایی که سابقۀ نارسایی زودرس تخمدان در اقوام خود به ویژه اقوام درجه یک خویش را دارند و مهم‌تر از همه افرادی که دچار بیماری‌هایی چون سرطان و اندومتریوز هستند که به صورت جدی باروری آن‌ها را تهدید می‌کند، می‌توانند به نوعی از روش‌های حفظ باروری استفاده کنند.

اگر سرطان‌هایی که سیستم تولید مثلی را درگیر می‌کنند همانند سرطان تخمدان و رحم را کنار بگذاریم، در بیشتر اوقات، عاملی که باعث کاهش قدرت باروری در افراد مبتلا به سرطان می‌شود، در حقیقت درمان‌های سرطان همانند جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی هستند که در بسیاری مواقع آسیب‌هایی غیر قابل بازگشت به تخمدان‌ها و ارگان‌های تولیدمثلی وارد می‌کنند.

مطرح شدن حفظ باروری در بیماران سرطانی به عوامل متعددی باز می‌گردد و از طرفی نیز موارد جدید سرطان در کل دنیا در حال افزایش است و بر جمعیت افراد مبتلا نیز اضافه می‌گردد و از سوی دیگر با توجه به پیشرفت‌هایی که در درمان سرطان صورت گرفته است، امروزه امید به زندگی در این افراد بیشتر شده و از آنجا که بیشترین جمعیت مبتلا به سرطان را نوجوانان و افراد زیر سن بلوغ و حتی جوانان تشکیل می‌دهند که بسیاری از آن‌ها هنوز ازدواج نکرده‌اند و در نتیجه فرزندی ندارند و با مشکل حفظ باروری روبرو هستند، بنابراین هدف از حفظ باروری در این افراد، کاهش مشکلات باروری پس از درمان‌های سرطان می‌باشد.

هدف اصلی آگاهی دادن به بیماران سرطانی است یعنی قبل از آنکه درمان‌های لازم آغاز شود، این افراد بدانند که امکان حفظ باروری وجود دارد و می‌توانند از آن بهره‌مند شوند که بر اساس شرایط موجود و صلاحدید پزشک و یا افراد مبتلا ممکن است یا از روش‌های حفظ باروری استفاده شود و یا اینکه مورد استفاده قرار نگیرد.

میزان کاهش قدرت باروری افراد به دنبال استفاده از روش‌های درمان سرطان به عوامل مختلفی بستگی دارد،  نوع سرطان، نوع درمانی که انجام می‌شود، رژیم دارویی، میزان مصرف داروی تجویز شده، سن بیمار، مجرد یا متأهل بودن و… که از فردی به فرد دیگر متفاوت است از عوامل مؤثر در میزان قدرت باروری افراد پس از بکارگیری روش‌های درمان سرطان است.

مهم‌ترین موضوع در تصمیم گیری درست در جهت درمان بیمار مبتلا به سرطان، تصمیم گیری به صورت گروهی و شامل متخصص آنکولوژیست، جنین‌شناس و ناباروری است که باید با همراهی یکدیگر به قضاوت و تصمیم گیری در مورد روش صحیح درمان بپردازند.

افزایش آگاهی زوجین درباره ناباروری، حفظ باروری و بررسی مشکلات پیش روی درمان در کشور اعم از مراجعه به مراکز غیر تخصصی درمان و باورهای غلط در درمان ناباروری از مهم‌ترین اهداف این مرکز است.

[click_like post_id='50853']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.