Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
سرطان ناشی از «بدشانسی» است
341

سرطان ناشی از «بدشانسی» است

|
0 دیدگاه

نتایج یک پژوهش تازه نشان می‌دهد که اکثر موارد ابتلا به سرطان، یا به بیان بهتر، دوسوم سرطان‌ها فقط ناشی از «بدشانسی» افراد است، نه سبک زندگی، مشکلات ژنتیک، یا حتی کشیدن سیگار و رژیم غذایی آن‌ها!

یک پژوهش که توسط تیمی تحقیقاتی در دانشگاه «جان هاپکینز» امریکا صورت گرفته  علت اصلی بروز سرطان در انسان بیشتر ناشی از «جهش تصادفی در دی‌ان‌ای» هنگام فرایند تقسیم سلول‌ها در بدن است.

به گفته محققان امریکایی، اشتباه در تقسیم سلول‌ها یا جهش تصادفی، عامل بروز دو سوم سرطان‌ها است و فقط یک سوم باقی مانده به عوامل محیطی یا ژن‌های ارثی معیوب ارتباط دارد. با وجود این، پژوهشگرانی که پژوهش مذکور را انجام داده‌اند، هشدار می‌دهند که سبک زندگی نامناسب و رفتارهایی چون سیگار کشیدن می‌تواند به عامل بدشانسی اضافه شود.

آن‌ها می‌گویند جابجایی اشتباهی عناصر تشکیل دهنده دی‌ان‌ای انسان با یکدیگر هنگام شبیه سازی سلولی، ناشی از بداقبالی یا «بدشانسی» است که برای فرد رخ می‌دهد. همچنین آنها به این نتیجه رسیده‌اند که بدشانسی عامل بروز ۲۲ نوع سرطان از ۳۱ نوعی است که در پژوهش خود، آن را بررسی کرده‌اند. علاوه بر این، خطر ابتلا به انواع سرطان در اعضایی که میزان تقسیم سلول‌های پایه در آن‌ها بیشتر است، افزایش می‌یابد.

آن‌ها در این زمینه به میزان تقسیم سلول‌های پایه در روده بزرگ انسان اشاره کرده‌اند که چهار برابر میزان تقسیم سلول‌های پایه در روده کوچک است. در نتیجه، ابتلا به سرطان روده بزرگ در انسان بیشتر از ابتلا به سرطان روده کوچک است؛ اما برعکس، میزان تقسیم سلول‌های پایه در روده کوچک موش‌ها بیشتر از روده بزرگ این حیوانات است و در نتیجه، میزان ابتلای آن‌ها به سرطان روده کوچک نیز بیشتر از سرطان روده بزرگ است.

نتایج این پژوهش مشخص می‌کند که چرا برخی افراد که زیاد سیگار می‌کشند یا سبک زندگی نامناسبی دارند، بیشتر عمر می‌کنند و به سرطان هم دچار نمی‌شوند؛ در واقع، این گونه افراد فقط «خوش‌شانس‌تر» از دیگران هستند و هنگام تقسیم سلولی، در دی‌ان‌ای آن‌ها اشتباهی رخ نمی‌دهد.

«اگر دوسوم سرطان‌ها به علت اشتباه در جهش دی ان‌ای هنگام تقسیم سلول‌های پایه رخ می‌دهد، اصلاح سبک و عادات زندگی می‌تواند کمک بزرگی برای ممانعت از برخی سرطان‌ها باشد، اما شاید این کار‌ها برای بقیه سرطان‌ها موثر نباشد.»

ما باید منابع بیشتری را برای یافتن راه‌هایی به منظور تشخیص سرطان‌ها در مراحل اولیه و قابل درمان اختصاص دهیم.

[click_like post_id='51088']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.