231

آیا زمان آن رسیده که در مورد مسکّن‌‏های بعد از عمل تجدید نظر کنیم؟

|
0 دیدگاه

ایوان دی. کاراش استاد بیهوشی،  بیوشیمی و بیوفیزیک مولکولی در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن سنت لوئیس، می‏گوید که مقادیرعظیمی از داروهای مخدّر مصرف نشده در جامعه وجود دارد‏.

آیا زمان آن رسیده که در مورد مسکّن‌‏های بعد از عمل تجدید نظر کنیم؟

اکثر بیماران بعد ازعمل جراحی برای داروهای ضد درد نسخه دریافت می‌‏کنند، قرص‌‏های اضافی « وقتی‌‏که تمام داروها را مصرف نمی‌‏کنند»، می‏توانند توسط افرادی که این قرص‌‏ها برای آنها تجویز نشده مورد سوء مصرف قرار بگیرند.فرستادن بیماری که جراحی شده به منزل با مقادیر زیاد دارو، غیرطبیعی نیست، همان‌‏ داروهایی که مقادیر زیادی از آنها به داخل کابینت دارو‌‏ها انداخته می‌‏شوند.

او می‌‏گوید که شاید یکی از راه‌‏های حل این مشکل تجویز مقادیر کمتر ضد دردها باشد. راه حل دیگر، تشویق مردم توسط داروخانه‌‏ها مبنی بر خارج کردن داروهای مصرف نشده‌‏ از منزل و برگرداندن آنها است تا به‌‏ این ترتیب از دسترس افرادی که قصد سوء مصرف از آنها را دارند دورشوند.

  ایوان دی. کاراش می گوید که مقادیر عظیمی از داروهای مخدّر « اُپیوئیدی » مصرف نشده در جامعه وجود دارد که تجویز آنها برای بیماری که جراحی شده و با انبوهی از داروها به منزل فرستاده می‌‏شود غیرطبیعی نیست، همان‌‏ داروهایی که مقدار زیادی از آنها به داخل کابینت دارو‌‏ها انداخته می‌‏شوند. (brokenchopstick)

علاوه براین، بهتر است که متخصصین بیهوشی و جراحان، چگونگی  مصرف داروهای مسّکن را نه‌‏تنها در هنگام ترخیص بلکه در حین انجام عمل جراحی مورد ارزیابی مجدد قراردهند.کاراش می‌‏گوید، بیمارانی که جراحی شده‌‏اند تمایل به مصرف داروهای اُپیوئیدی دارند تا به سرعت تسکین یابند.

اما آیا اگر ما درحین عمل جراحی از داروهای طولانی‏‏ اثرتر استفاده کنیم، بیماران نیز پس از عمل به مدت طولانی‏تری آرامش خواهند داشت؟ آیا این به این معنی است که آنها به مقادیر کمتری از مسکّن‌‏ها در هنگام ترخیص و رفتن به منزل نیاز دارند؟ این چیزی است که نیاز به مطالعه و بررسی دارد.

مصارف غیر پزشکی از اُپیوئیدها هزینه گزافی در بردارد. به تخمین مرکز کنترل بیماریها، سوء مصرف از این دسته داروها سالیانه هفتاد میلیون دلار هزینه به اقتصاد آمریکا تحمیل می‌‏کند  که از جمله آنها هزینه‌‏های مراقبت‌‏های پزشکی، اتلاف وقت کاری و جرایم کیفری هستند.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.