327

انسان تنها قادر به داشتن همزمان ۵ دوست صمیمی است!

|
0 دیدگاه

طبق نظر گروهی از محققین انگلیسی، انسان نمی‌تواند به طور همزمان بیش از ۵ دوست صمیمی داشته باشد. این گروه تحقیقاتی شامل انسان‌شناس مشهور آقای رابین دانبار (Robin Dunbar) می‌شود.

انسان تنها قادر به داشتن همزمان ۵ دوست صمیمی است!

طبق بررسی‌های آقای رابین دانبار تعداد افرادی که یک انسان قادر به برقراری رابطه دوستانه با آن‌هاست به ۱۵۰ نفر محدود می‌شود. این محدوده بر اساس سایز مغز انسان‌ها و گروه‌های اجتماعی آن‌ها تعیین شده است.

به گزارش کلیک، از نظر این محقق انگلیسی، ۱۵۰ نفری که انسان قادر به برقراری رابطه دوستانه با آن‌هاست به ۴ لایه تقسیم می‌شوند: لایه اول شامل ۵ نفر است که دوستان صمیمی آن فرد را تشکیل می‌دهند و در لایه‌های دوم، سوم و چهارم به ترتیب ۱۰ نفر، ۳۵ نفر و ۱۰۰ نفر باقیمانده قرار داده می‌شوند.

باید توجه داشت بسته به تفاوت‌های میان افراد برون‌گرا و درون‌گرا تقسیم بندی آن‌ها در این لایه‌ها نیز متفاوت است اما تعداد کل ۱۵۰ نفر مورد نظر همواره ثابت خواهد بود. این دسته بندی به نام این محقق نام‌گذاری شده و به “لایه دانبار” (Dunbar  layers) معروف است که به آن عدد دانبار نیز گفته می‌شود.

دقت داشته باشید که ۵ دوست صمیمی ماکسیمم تعداد دوستان صمیمی هستند که هر فرد می‌تواند به طور همزمان با آن‌ها ارتباط صمیمانه داشته باشد و بیشتر از این تعداد توسط مغز انسان قابل پشتیبانی نخواهد بود.

طبق اطلاعات به دست آمده، تیم محققین این پروژه به آنالیز شش میلیارد تماس تلفنی برقرار شده توسط ۳۵ میلیون انسان پرداختند و روابط آن‌ها را بر اساس تعداد دفعاتی که این افراد باهم تماس می‌گرفتند، دسته بندی کردند. این عمل در سال ۲۰۰۷ درست زمانی که فیس‌بوک برای اولین بار به عموم معرفی شد و کمپانی اپل از اولین آیفون خود رونمایی کرد، انجام پذیرفت.

بنابراین در آن زمان آنالیز تماس‌های تلفنی بهترین انتخاب بوده است. طبق گفته محققین دسته‌بندی افراد آنالیز شده به این صورت برآورد شد که ۴ نفر در لایه اول، ۱۱ نفر در لایه دوم، ۳۰ نفر در لایه سوم و ۱۲۹ نفر در لایه آخر قرار داشتند.  این نتیجه به دست آمده بسیار نزدیک به اعداد برآورده شده در تحقیقات دانبار است.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.