370

پیوند کامل سر انسان؛ واقعیت یا تخیل علمی؟

|
0 دیدگاه

یک پزشک هم اکنون در حال آماده شدن برای انجام اولین پیوند کامل سر انسان است. بله! این اتفاق یک افسانه علمی نیست، بلکه حاکی از جدید ترین پیشرفت های علمی است.

پیوند کامل سر انسان: واقعیت یا تخیل علمی؟

 یک جراح مغز و اعصاب ایتالیایی سال ها به فکر انجام این کار بوده است. این تفکر برای نخستین بار در سال ۲۰۱۳ به عموم مردم معرفی و درباره آن صحبت شد. این کار شامل دو مرحله است؛ HEAVEN (پیوند عروق سر) و Gemini (فیوژن ستون فقرات پس از عمل پیوند) و اولین بار در یک مجله جراحی مغز و اعصاب بین المللی که توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گرفت منتشر شد.

این جراح ایده خود را سال گذشته در سی و نهمین کنفرانس آکادمی آمریکایی جراحان مغز و اعصاب و ارتوپدی ارائه داد. این روش بلند پروازانه وی موضوع اصلی این کنفرانس بود.کل فرآیند مذکور با هزینه ۲۰ میلیون دلار و ۳۶ ساعت به طول می انجامد و ۱۵۰ نفر در آن همکاری خواهند داشت (پزشکان، پرستاران، تکنسین ها، روانشناسان و مهندسان واقعیت مجازی).

یک مدیر برنامه ۳۱ ساله اهل روسیه از سندروم وردینگ هافمن که یک اختلال آتروفی عضلانی نادر است رنج می برد. وی هم اکنون اولین نفری است که برای این جراحی نام نویسی کرده است.

این کار چگونه انجام می شود؟

به گفته جراح مغز و اعصاب دو گروه جراحی همزمان روی بیمار کار خواهند کرد. تمرکز یک گروه روی بدن بیمار زنده و تمرکز گروه دیگر روی بدن فرد اهدا کننده است. فرد اهد کننده از بین افراد مرگ مغزی و بر اساس قد، ساختار بدن و ایمونوتایپ انتخاب می شود. هر دو بیمار تحت بیهوشی قرار گرفته و دستگاه تنفس و همچنین الکترود به آن ها متصل می شود تا فعالیت های قلبی و مغزی آن ها پیگیری و بررسی شود.

سپس سر بیمار زنده که قرار است پیوند برای او انجام شود تقریبا منجمد می شود –در واقع به طور موقتی دچار مرگ مغزی می شود.در این هنگام پزشکان خون را از رگ های مغز او خارج می کنند و سپس با محلول جراحی شستشو می دهند. لوله هایی دور شریان ها و ورید های اصلی برای جلوگیری از جاری شدن خون پیچیده و پس از پیوند برای جریان یافتن خون جدا می شود.

سپس مهم ترین قسمت عمل انجام می شود، یعنی بریدن طناب های نخاعی. این کار با تیغ الماس نانوی ۲۰۰ هزار دلاری که از دانشگاه تگزاس آمده است انجام می شود. پس از جدا شدن سر بیمار ، وقت آن می رسد که در عرض یک ساعت بیمار صاحب بدن جدیدش شود. تمام عروق و شریان های اصلی مجددا وصل می شود و از لحاظ تئوری خون در سر بیمار جریان پیدا می کند.

سپس بخش های مختلف طناب نخاعی و همچنین عضلات و پوست های جدا شده مجددا سرجای خود قرار می گیرد.به گفته این جراح اگر همه چیز به خوبی پیش برود بیمار سه تا شش ماه پس از انجام این عمل می تواند شروع به حرکت کند.موفقیت آمیز بودن این عمل هنوز مورد شک و تردید قرار دارد اما این بیمار ۳۱ ساله خطر مرگ را برای رهایی از شرایط فعلی اش قبول کرده است. این عمل قرار است سال آینده انجام شود.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.